Kategorie

Czy zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Zleceniobiorca, którego od stycznia 2008 r. zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zgłosił 21 kwietnia br., że chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można go zgłosić do ubezpieczenia chorobowego od 1 kwietnia br., jeśli tak chce zleceniobiorca? Jeśli nie, to czy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za kwiecień br. powinniśmy zmniejszyć proporcjonalnie do okresu, w jakim będzie podlegał temu ubezpieczeniu?
RADA

Zleceniobiorcę można zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego najwcześniej od dnia złożenia wniosku o przystąpienie do tego ubezpieczenia, tj. od 21 kwietnia 2008 r. Podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za kwiecień br. nie można proporcjonalnie zmniejszyć. Składkę na to ubezpieczenie należy naliczyć od tej samej kwoty, która jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

UZASADNIENIE

Reklama

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie podlega tym ubezpieczeniom z innego tytułu, który zwalnia ją z ubezpieczeń ze zlecenia (np. na podstawie umowy o pracę za wynagrodzeniem w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia).

Zleceniobiorca, który podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli zlecenie wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę (np. na budowie prowadzonej przez dewelopera).

Zleceniobiorcę zgłasza do ubezpieczeń zleceniodawca w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania zlecenia, na druku ZUS ZUA z kodem rozpoczynającym się cyframi 04.

Ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorców dobrowolne. Jeśli zleceniobiorca nie zgłosi, że chce podlegać temu ubezpieczeniu, zleceniodawca zgłasza go tylko do ubezpieczeń obowiązkowych. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może przystąpić tylko zleceniobiorca, który obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

WAŻNE!

Zleceniobiorca, dla którego ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, nie może zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Reklama

Osoba, dla której ubezpieczenia mają dobrowolny charakter, może się do nich zgłosić w dowolnym terminie. Objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami następuje jednak od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej niż od dnia złożenia tego wniosku.

W tym zakresie istnieje wyjątek dotyczący dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeśli osoba zostanie zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego równocześnie ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń, to zostaje objęta wszystkimi ubezpieczeniami - obowiązkowymi i dobrowolnym - od dnia powstania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca wykonuje pracę od 1 kwietnia 2008 r. Jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń tej osoby. Zleceniobiorca złożył wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 1 kwietnia br. Zleceniodawca zgłosił zleceniobiorcę do wszystkich ubezpieczeń na druku ZUS ZUA, który złożył w ZUS 4 kwietnia 2008 r. Mimo że w zgłoszeniu do ubezpieczeń została wskazana data przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego poprzedzająca dzień złożenia wniosku, to w tym przypadku zleceniobiorca zostanie objęty tym ubezpieczeniem od 1 kwietnia 2008 r.


W omawianej sytuacji obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zleceniobiorcy powstał od 1 stycznia 2008 r. Równocześnie ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń zleceniobiorca nie został zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Na podstawie wniosku z 21 kwietnia br. o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zleceniobiorca może zostać objęty tym ubezpieczeniem dopiero od 21 kwietnia, tj. od dnia złożenia wniosku.

Aby zgłosić zleceniobiorcę do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 21 kwietnia 2008 r., powinni Państwo:

• wyrejestrować go na druku ZUS ZWUA z obowiązkowych ubezpieczeń, do których został zgłoszony, z datą 21 kwietnia br.,

• zgłosić go na druku ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 21 kwietnia br.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe nie ma jednak zastosowania roczne ograniczenie do 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W sytuacji gdy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, ma tu zastosowanie ograniczenie miesięczne - podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe nie może być wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Oznacza to, że podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe może się różnić od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko wtedy, gdy nastąpiło przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w 2008 r. jest to kwota 85 290 zł) albo przekroczenie miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (w kwietniu br. 7249,58 zł). Nie ma możliwości proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, któremu zleceniobiorca nie podlegał przez cały miesiąc, jeśli przez cały miesiąc podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może być zmniejszona proporcjonalnie tylko wtedy, gdy została proporcjonalnie zmniejszona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Proporcjonalne zmniejszenie podstawy wymiaru składek ma zastosowanie do zleceniobiorców, których wynagrodzenie nie zostało określone w umowie zlecenia lub określono je inaczej niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne takich osób jest kwota minimalnego wynagrodzenia - jeśli ubezpieczenia trwają cały miesiąc. Gdy ubezpieczenia trwają krócej, bo wykonywanie zlecenia rozpoczęło się lub zakończyło w trakcie miesiąca albo przez część miesiąca zleceniobiorca pobierał zasiłek z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, kwotę minimalnego wynagrodzenia zmniejsza się proporcjonalnie dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnożąc wynik przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

W pozostałych przypadkach składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe należy naliczać od pełnej podstawy wymiaru, nawet jeśli objęcie tym ubezpieczeniem nastąpiło w trakcie miesiąca.

Podstawa prawna:

• art. 11 ust. 2, art. 13 pkt 2, art. 14 ust. 1, ust. 1a, art. 18 ust. 1, ust. 3, ust. 7, ust. 9, art. 20, art. 36 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista w zakresie kadr i płac

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?