Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marka pracodawcy

Paweł Berłowski
Paweł Berłowski
Budowanie wizerunku pracodawcy tematem przewodnim VII edycji Kongresu KadryPołączenie różnych dyscyplin podczas jednej konferencji dało niezwykły efekt synergii. Można by się zastanawiać, po co tematyka marketingowa w programie kongresu dla haerowców? Tymczasem spojrzenie na dziedzinę zarządzania kapitałem ludzkim przez pryzmat budowania wizerunku czy marki okazało się sukcesem.

Budowanie wizerunku pracodawcy tematem przewodnim VII edycji Kongresu Kadry

Prawie 600 uczestników, ponad 50 wykładów w ciągu dwóch dni, bardzo dobre opinie słuchaczy na temat jakości przedstawianych prezentacji - to pierwsze wrażenia po ostatnim Kongresie Kadry, który odbył się 14-16 kwietnia w Warszawie. Organizatorem była Fundacja Obserwatorium Zarządzania i Nowoczesna Firma.

Silną stroną Kongresu Kadry byli tym razem prelegenci zagraniczni (a zwłaszcza mówiący o przywództwie John Scherer) oraz mówcy opowiadający o praktyce zarządzania.

- Kilka razy w trakcie kongresu musieliśmy przemieszczać do większych sal te wykłady, na których frekwencja była dla nas, organizatorów, zaskoczeniem - przyznaje Małgorzata Gogolimska z Nowoczesnej Firmy. Dotyczyło to głównie studiów przypadków i praktyków powołujących się na własne doświadczenia z biznesu. Czasem takie przemieszczenie nie było możliwe - a szkoda.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też tematy niejako na peryferiach zarządzania kapitałem ludzkim, jak np. społeczna odpowiedzialność biznesu, wolontariat pracowniczy czy corporate wellness (traktowane jako holistyczne podejście do dobrostanu pracownika, łączące idee godzenia pracy i życia, dbałość o zdrowie zatrudnionych itp.).

Podczas siedmiu sesji panelowych każdy z uczestników miał do wyboru siedem prezentacji.

Uczestnicząc w całej konferencji odniosłem przyjemne wrażenie, że część teoretyczna (statystyki, idee), choć również mocno osadzona w praktyce i badaniach, znalazła się w części plenarnej i poza jednym wyjątkiem nie była powtarzana podczas przedstawiania studiów przypadków. Często podczas różnych konferencji grzechem prelegentów praktyków jest chęć osadzania swojego doświadczenia biznesowego w jakiejś metodologii czy poparcie każdego kolejnego wykładu tymi samymi statystykami (np. ilu Polaków wyemigrowało, o ile procent wzrosły wynagrodzenia itp.). Te dane statystyczne, pokazujące nie tylko dzisiejszy rynek pracy, ale i prognozy na jutro czy za dziesięć lat, mogliśmy poznać podczas wystąpienia ministra Michała Boniego w części plenarnej.

Paweł Berłowski

Jolanta Skrzyszowska

HR Manager, Big Five X Sp. z o.o.

Decydując się na udział w konferencjach dla profesjonalistów ds. HR, szukam dwóch elementów: inspiracji lub praktycznych rozwiązań. Na tym kongresie znalazłam obie te rzeczy. Wykłady Judith Leary-Joyce i Johna Scherera były porywające - wspaniali mówcy, niezwykłe osobowości, duże doświadczenie zawodowe i życiowe. Zresztą takich zajęć i wykładów z pogranicza wiedzy czysto zawodowej (z obszaru HRM oczywiście) i wiedzy „ogólnożyciowej” było na konferencji sporo, np. świetny wykład Jarosława Chybickiego z ProFirmy o szczęściu (okazuje się, iż badania potwierdzają, że pieniądze szczęścia nie dają). Ale było też sporo wiedzy bardzo praktycznej, dzielenia się konkretnymi doświadczeniami oraz interesujące case studies. Na przykład panie Beata Gil (EFL) i Małgorzata Barejka (FPL) dzieliły się swoimi doświadczeniami z wdrożenia badania opinii pracowników - szczegółowo odsłaniając warsztat całego procesu, rodzaje użytych skal, plusy i minusy, wnioski praktyczne.

Gdybym miała podsumować swoje wrażenia, to po pierwsze, dobrze, że tego rodzaju konferencje w Polsce stają się bardziej międzynarodowe (w kongresie brali udział zarówno prelegenci, jak i uczestnicy obcokrajowcy). Po drugie, cieszy mnie wyraźne na tym kongresie zbliżenie dwóch światów: pracy i życia.

Małgorzata Rzewuska

dział personalny, Finlife Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA

Moim zdaniem tematyka konferencji była bardzo dobrze dobrana. W czasach, kiedy tak trudno pozyskać dobrego pracownika, warto się zastanowić nad kompleksowym podejściem do budowania wizerunku pożądanego pracodawcy. Przecież to nie tylko polityka rekrutacyjna i PR tworzy ten obraz, ale wszystkie działania wewnątrz firmy skierowane do pracowników, jak i na zewnątrz, do jej partnerów i współpracowników. Obraz ten musi być spójny, a rola HR jest tu przeogromna.

Mnie osobiście zapadła w pamięć prezentacja prelegentki z Grupy Kapitałowej Lotos SA. Bez zaangażowania wszystkich pracowników w działalność firmy oraz rozumienia przez nich biznesu ciężko osiągać firmie wytyczone cele. Dlatego tak ważne jest, aby budować kulturę organizacyjną opartą na wzorcu pracownika świadomie uczestniczącego w tworzeniu wartości dodanej wymaganej przez klientów i akcjonariuszy. Duże znaczenie ma tu posiadanie takiej kadry menedżerskiej, która potrafi swoją postawą wpływać na podwładnych. Działania wprowadzone przez firmę, aby taką kadrę zbudować, były niezwykle interesujące.

Kolejnym tematem bardzo ciekawie zaprezentowanym było wystąpienie „Zagraniczne fuzje i przejęcia. Wyzwania dla pionu HR”. Prelegent podzielił się swoim bogatym doświadczeniem, prezentując swoje przemyślenia i wskazując, jakie działania podjąć, a czego unikać, aby fuzja zakończyła się sukcesem, jakich kompetencji szukać w organizacji na czas połączenia i jak rozmawiać z zarządem, aby być dla niego partnerem biznesowym.

Inspirujące zaś dla mnie było wystąpienie Johna J. Scherera. Sporo emocji na sali wzbudziła jego koncepcja ciągłej nauki nie tylko od najlepszych liderów, których podziwiamy, ale również od menedżerów, których zachowań nie tolerujemy. Dało mi też do myślenia stwierdzenie, iż menedżer gra jedną rolę i prywatnie, i zawodowo. Nie należy traktować tych ról rozłącznie, ale trzeba kształtować siebie jako lidera i istotę ludzką. To przynosi najlepsze rezultaty, podczas gdy wielu z nas próbuje mieć różne twarze w różnych rolach.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Umowa o pracę
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
  powołanie
  mianowanie
  umowa o pracę
  spółdzielcza umowa o pracę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki dla doktorantów?
  Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, zapowiedział podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli akademickich. Czy podwyżki dotyczą także doktorantów? Ile wyniosą? Kiedy można się ich spodziewać?
  Kto i kiedy wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu?
  Dlaczego zaświadczenie o zatrudnieniu jest potrzebne pracownikowi? Kto wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu? Jakie informacje muszą pojawić się na zaświadczeniu o zatrudnieniu? W jaki sposób na zatrudnieniu zaświadcza się o wysokości zarobków? Czy pracodawca musi wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu? Jak długo zaświadczenie o zatrudnieniu jest ważne?
  Bezrobocie w Polsce spadło - czy będzie jeszcze niższe?
  Bezrobocie spadło - w sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 4,8%, tj. obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 0,1 pkt proc.), jak i roku (o 1 pkt. proc.) – podał GUS.
  Staż uczniowski przygotowuje do pracy
  Wypracowaliśmy modelowe programy praktycznej nauki zawodu w zakresie staży uczniowskich dla zawodów technik stylista i technik przemysłu mody. Zachęcamy do ich wykorzystania - pisze Konfederacja Lewiatan.
  Czternastki dla emerytów i rencistów już wypłacone
  Czternastki dla emerytów i rencistów już wypłacone. ZUS rozpoczął wypłatę czternastek 25 sierpnia i zakończył 20 września.
  Bezrobocie w końcu sierpnia na poziomie 4,8%
  Bezrobocie w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2022 roku.
  Urlop rodzicielski - 9 tygodni tylko dla ojca
  Urlop rodzicielski. W polskim Kodeksie pracy pojawi się dziewięć dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców.
  PPK - transfer środków na lokatę
  Uczestnik PPK, który ukończył 60 lat, może przekazać środki na lokatę terminową Po ukończeniu 60. roku życia, uczestnik PPK może rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK bez pomniejszeń, ale rozpoczęcie wypłaty powoduje, że nowe wpłaty na PPK nie są już dokonywane. Alternatywą jest wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej. Również taki transfer powoduje zakończenie wpłat na PPK
  Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie chorobowe
  Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Czy zwolnienie lekarskie pozostaje w związku z wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkiem chorobowym? Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń chorobowych i jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?
  Nowe oferty pracy w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości?
  Blisko co trzecia firma (29%) branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w ostatnim kwartale 2022 roku zatrudniać nowych pracowników.
  Uregulowanie pracy zdalnej - ile kosztuje?
  Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, regulujący m.in. zasady pracy zdalnej, trafił do dalszych prac w komisji. Z dużym prawdopodobieństwem nowe przepisy zaczną więc obowiązywać w ciągu kilku miesięcy. Jak wskazują eksperci W&W Consulting oraz kancelarii CMS - obok szeregu dodatkowych obowiązków wymaganych przepisami ze strony pracodawców, warto zwrócić uwagę również na stronę kosztową nowych przepisów.
  Praca zdalna - ile firmy zapłacą za nowe przepisy?
  Praca zdalna - projekt nowelizacji Kodeksu pracy ureguluje zasady pracy zdalnej. Obok szeregu dodatkowych obowiązków wymaganych przepisami ze strony pracodawców, warto zwrócić uwagę również na stronę kosztową nowych przepisów.
  Jak technologia zmienia rynek pracy?
  Rynek pracy. Mimo że sytuacja epidemiczna jest już mniej poważna, to pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej i hybrydowej i nie chcą z niej rezygnować. Działy HR nie przestają też umawiać kandydatów na spotkania zdalne. W niedalekiej przyszłości nowym miejscem pracy, rekrutacji i szkoleń najprawdopodobniej stanie się metawersum.
  Zasada równego traktowania – ubezpieczenia społeczne
  Na czym polega zasada równego traktowania na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych? Czego dotyczy? Odpowiadamy.
  Nawiązanie stosunku pracy
  Do czego zobowiązuje się pracownik poprzez nawiązanie stosunku pracy? Jakie są cechy stosunku pracy? Kiedy pracownik może skierować przeciwko pracodawcy roszczenie o ustalenie istnienia stosunku pracy? Odpowiadamy.
  Wzrost płac a inflacja
  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku było wyższe o 12,7% i wyniosło 6583,03 zł (brutto). W stosunku do lipca zmniejszyło się o 2,9% – podał GUS.
  Polacy ograniczają zakupy?
  Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,2%. W porównaniu z lipcem r. wzrosła o 1% – podał GUS.
  KRUS - nowa stawka odsetek za zwłokę
  KRUS. Informacja o nowej obowiązującej stawce odsetek za zwłokę.
  Rejestracja w urzędzie pracy a pełnienie roli w zarządzie spółki
  Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Czy pełnienie funkcji w zarządzie wlicza się w któryś z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe?
  Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
  Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi w 2022 r. i komu przysługuje? Na jaki okres jest przyznawane prawo do zasiłku? Kiedy może przypadać okres pobierania zasiłku? Czy musi wyłącznie następować po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, czy też może przypadać w innym termie?
  Czym jest stres w pracy?
  Stres w pracy - czym jest, jakie są jego skutki i objawy? Jak zwalczać stres u pracowników? Jakie są obowiązki pracodawcy w przeciwdziałaniu stresowi w miejscu pracy?
  Ostatnie 14 emerytury już na kontach
  14 emerytura 2022 - ZUS zakończył wypłatę. W dniu 20 września przelana została ostatnia transza dla 1,3 mln osób na łączną kwotę 1,5 mld zł. W całym kraju dodatkowa wypłatę dostało 7,2 mln osób a wydatkowana na ten cel kwota wyniosła ponad 8,7 miliardów zł. Przy czym trzy czwarte uprawnionych otrzymało wypłatę w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę.
  Umiarkowany optymizm w sprawie wynagrodzeń - Polacy spodziewają się wzrostu dochodów
  Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze.
  Renta rodzinna po zmarłym małżonku a ZFŚS
  Renta rodzinna. Czy za pracownika szkoły, który nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, dokonuje się odpisu na ZFŚS?
  Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września
  Zaległy urlop 2022. Pracownicy, którzy dotąd nie wykorzystali urlopu przysługującego im w 2021 roku, muszą zrobić to do końca września. Obowiązek dopilnowania, aby pracownik udał się w tym terminie na zaległy wypoczynek, spoczywa na pracodawcy.