reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Wskaźnik odpisu na fundusz socjalny

Wskaźnik odpisu na fundusz socjalny

W jakiej wysokości wskaźnik stosować przy naliczaniu odpisu podstawowego na zfśs (37,5% czy 50% podstawy) na pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach, obecnie przebywającego na urlopie wychowawczym?

RADA

W tym przypadku należy przyjąć wskaźnik 37,5%, gdyż pracownik na urlopie wychowawczym nie wykonuje pracy w szczególnych warunkach.

UZASADNIENIE

Na potrzeby naliczania odpisu na fundusz socjalny, pracownikami zatrudnionymi w szczególnie uciążliwych warunkach, są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy określonych w wykazie A i B załącznika do rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wobec tych pracowników należy stosować podwyższony, 50% odpis na fundusz. Oznacza to, że warunkiem kwalifikacji pracownika jako zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach pracy jest wykonywanie przez niego pracy w tych warunkach.

Okres urlopu wychowawczego nie jest okresem wykonywania pracy, tym bardziej pracy w szczególnych warunkach, i nie jest zaliczany do okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach w celu ustalania uprawnienia do wcześniejszej emerytury w rozumieniu ww. przepisów emerytalnych. Oznacza to, że naliczając odpis na zfśs na pracownika zatrudnionego przy pracach szczególnie uciążliwych w rozumieniu przepisów rozporządzenia z 1983 r., na okres jego urlopu wychowawczego, należy stosować powszechny wskaźnik odpisu - 37,5%, a nie 50%. Naliczanie odpisu na pracowników przebywających na urlopie wychowawczym, mimo nie wykonywania w tym okresie pracy, gwarantuje bowiem § 1 pkt 2 rozporządzenia z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Podstawa prawna:

• art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• § 1 pkt 2, § 4 rozporządzenie z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 168 ze zm.),

• wykazy A i B z załącznika do rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).

Jadwiga Stefaniak

specjalista w zakresie działalności socjalnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama