reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Przychód z nieoprocentowanej pożyczki

Przychód z nieoprocentowanej pożyczki

Prowadzimy niewielką rodzinną firmę. Pożyczyliśmy naszemu długoletniemu pracownikowi na kilka miesięcy 5000 zł bez procentów z tytułu odsetek. Pracownik odda dług w 10 ratach po 500 zł. Wyraził pisemną zgodę na potrącanie rat ze swoich poborów. Wiemy, że z tytułu nieoprocentowanej pożyczki uzyskał przychód w postaci tego oprocentowania. Jak doliczyć mu ten przychód do pozostałych przychodów ze stosunku pracy? Czy całą wartość oprocentowania doliczyć mu do przychodu w miesiącu udzielenia pożyczki i w tym miesiącu potrącić od tego podatek i składki, czy doliczać mu odpowiednią miesięczną wartość oprocentowania i potrącać od niej podatek i składki przy każdej pensji?

RADA

Przychód u pracownika z tytułu nieodpłatnego świadczenia w postaci odsetek powstaje w poszczególnych miesiącach spłacania rat. W każdym miesiącu ustaloną wartość odsetek należy doliczać do pozostałych przychodów pracownika i pobierać stosowną zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ZUS.

UZASADNIENIE

Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się nie tylko świadczenia rzeczowe czy pieniężne, ale również wartość świadczenia nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego. Wprawdzie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nieodpłatnego świadczenia, jednak w orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, że pojęcie to jest związane ze stosunkami prawnymi o charakterze zobowiązaniowym i musi być rozumiane jako świadczenie, z którym nie jest związana zapłata w jakiejkolwiek postaci. Takim stosunkiem prawnym jest umowa pożyczki, przez którą zgodnie z Kodeksem cywilnym dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy.

Pożyczka nie powiększa majątku pożyczkobiorcy na stałe, może on nim dysponować jak własnym tylko przez określony czas. Jest to więc świadczenie o charakterze zwrotnym, dlatego kwota pożyczki nie stanowi przychodu u pożyczkobiorcy.

Dla dającego pożyczkę korzyścią gospodarczą z zawarcia umowy pożyczki jest wynagrodzenie w postaci odsetek za korzystanie z jego majątku, dlatego powszechną praktyką gospodarczą jest udzielanie pożyczek oprocentowanych. Zatem otrzymanie pożyczki nieodpłatnie, a więc otrzymanie określonej ilości pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, bez obowiązku uiszczenia odsetek, jest niczym innym, jak otrzymaniem świadczenia nieodpłatnego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku gdy przedmiotem nieodpłatnego świadczenia jest korzyść w postaci odsetek, to wartość pieniężną takiego świadczenia ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu takich usług, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca świadczenia usług.

Podstawą do obliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia jest rynkowa stopa oprocentowania pożyczek (kredytów) np. w banku i okres, na jaki pożyczka została udzielona.

Wartość odsetek, jakie ewentualnie zostałyby zapłacone przez pracownika, gdyby zaciągnął pożyczkę odpłatnie, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz oskładkowaniu. Obowiązek naliczenia przychodu z nieodpłatnego świadczenia przez pracodawcę i doliczenia tej wielkości do przychodów pracownika, od którego pracodawca jako płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy, oraz składek, powstaje w momencie spłaty raty pożyczki. Kredyt (podobnie pożyczka) postawiony do dyspozycji lub wypłacony nie jest przychodem, jest bowiem świadczeniem zwrotnym. Przychodem są korzyści wynikające z tego nieodpłatnego świadczenia w momencie jego realizacji, tj. spłacania niższych rat (pismo Ministerstwa Finansów z 23 września 1993 r., PO 5/6823/531/93).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama