Kategorie

Przychód z nieoprocentowanej pożyczki

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Prowadzimy niewielką rodzinną firmę. Pożyczyliśmy naszemu długoletniemu pracownikowi na kilka miesięcy 5000 zł bez procentów z tytułu odsetek. Pracownik odda dług w 10 ratach po 500 zł. Wyraził pisemną zgodę na potrącanie rat ze swoich poborów. Wiemy, że z tytułu nieoprocentowanej pożyczki uzyskał przychód w postaci tego oprocentowania. Jak doliczyć mu ten przychód do pozostałych przychodów ze stosunku pracy? Czy całą wartość oprocentowania doliczyć mu do przychodu w miesiącu udzielenia pożyczki i w tym miesiącu potrącić od tego podatek i składki, czy doliczać mu odpowiednią miesięczną wartość oprocentowania i potrącać od niej podatek i składki przy każdej pensji?

RADA

Przychód u pracownika z tytułu nieodpłatnego świadczenia w postaci odsetek powstaje w poszczególnych miesiącach spłacania rat. W każdym miesiącu ustaloną wartość odsetek należy doliczać do pozostałych przychodów pracownika i pobierać stosowną zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ZUS.

UZASADNIENIE

Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się nie tylko świadczenia rzeczowe czy pieniężne, ale również wartość świadczenia nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego. Wprawdzie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nieodpłatnego świadczenia, jednak w orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, że pojęcie to jest związane ze stosunkami prawnymi o charakterze zobowiązaniowym i musi być rozumiane jako świadczenie, z którym nie jest związana zapłata w jakiejkolwiek postaci. Takim stosunkiem prawnym jest umowa pożyczki, przez którą zgodnie z Kodeksem cywilnym dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy.

Pożyczka nie powiększa majątku pożyczkobiorcy na stałe, może on nim dysponować jak własnym tylko przez określony czas. Jest to więc świadczenie o charakterze zwrotnym, dlatego kwota pożyczki nie stanowi przychodu u pożyczkobiorcy.

Dla dającego pożyczkę korzyścią gospodarczą z zawarcia umowy pożyczki jest wynagrodzenie w postaci odsetek za korzystanie z jego majątku, dlatego powszechną praktyką gospodarczą jest udzielanie pożyczek oprocentowanych. Zatem otrzymanie pożyczki nieodpłatnie, a więc otrzymanie określonej ilości pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, bez obowiązku uiszczenia odsetek, jest niczym innym, jak otrzymaniem świadczenia nieodpłatnego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku gdy przedmiotem nieodpłatnego świadczenia jest korzyść w postaci odsetek, to wartość pieniężną takiego świadczenia ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu takich usług, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca świadczenia usług.

Podstawą do obliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia jest rynkowa stopa oprocentowania pożyczek (kredytów) np. w banku i okres, na jaki pożyczka została udzielona.

Wartość odsetek, jakie ewentualnie zostałyby zapłacone przez pracownika, gdyby zaciągnął pożyczkę odpłatnie, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz oskładkowaniu. Obowiązek naliczenia przychodu z nieodpłatnego świadczenia przez pracodawcę i doliczenia tej wielkości do przychodów pracownika, od którego pracodawca jako płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy, oraz składek, powstaje w momencie spłaty raty pożyczki. Kredyt (podobnie pożyczka) postawiony do dyspozycji lub wypłacony nie jest przychodem, jest bowiem świadczeniem zwrotnym. Przychodem są korzyści wynikające z tego nieodpłatnego świadczenia w momencie jego realizacji, tj. spłacania niższych rat (pismo Ministerstwa Finansów z 23 września 1993 r., PO 5/6823/531/93).

W poszczególnych miesiącach spłaty rat pożyczki pracownik zyskuje na odsetkach, osiągając przychód. Natomiast zaciągając pożyczkę w banku pracownik płaciłby co miesiąc kwotę raty wraz z odsetkami. Dlatego określona wartość odsetek podlega co miesiąc doliczeniu do pozostałych składników wynagrodzenia Państwa pracownika.

Aby obliczyć wartość odsetek przy miesięcznych spłatach, można skorzystać z następującego wzoru:

gdzie:

O = suma odsetek,

K = kapitał,

n = liczba rat (miesięcy spłaty),

p = oprocentowanie w stosunku rocznym,

i = 2, 3, ... liczba miesięcy, w których są spłacane odsetki.

Co miesiąc kwota odsetek będzie więc inna, bo naliczana od coraz niższej kwoty kapitału.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymał od zakładu pracy nieoprocentowaną pożyczkę w wysokości 5000 zł na 10 miesięcy. Komercyjnie udzielane pożyczki osobom o podobnych warunkach materialnych i w podobnym wieku są oprocentowane w skali roku 12% odsetkami. Pożyczka będzie spłacana w 10 ratach.

Pierwsze odsetki będą liczone od kwoty 5000 zł i wyniosą 50 zł (5000 zł × 12% : 12). Do przychodu pracownika w tym miesiącu trzeba będzie więc doliczyć 50 zł z tytułu nieodpłatnego świadczenia otrzymanego od pracodawcy (nieoprocentowanej pożyczki).

Następne odsetki, tj. w drugim miesiącu należy obliczyć od kwoty 4500 zł, bo:

(5000 zł - 5000 zł / 10 (2 - 1)) × 12% : 12,

5000 zł - 500 zł = 4500 zł × 12% = 540 zł : 12 = 45 zł.

Zatem pracodawca powinien w drugim miesiącu doliczyć pracownikowi do przychodu 45 zł z tytułu odsetek.

Kolejne odsetki - za trzeci miesiąc to kwota 40 zł od 4000 zł, bo:

(5000 zł - 5000 zł : 10 (3 - 1)) × 12% : 12,

5000 zł - (500 zł × 2) = 5000 zł - 1000 zł = 4000 zł × 12% = 480 zł : 12 = 40 zł.

Odsetki w czwartym miesiącu:

(5000 zł - 5000 zł : 10 (4 - 1)) × 12% : 12,

5000 zł - (500 zł × 3) = 5000 zł - 1500 zł = 3500 zł × 12% = 420 zł : 12 = 35 zł itd.

Odsetki za ostatni, dziesiąty miesiąc będą wynosiły 5 zł:

[(5000 zł - 5000 zł : 10 (10 - 1)] × 12% : 12,

5000 zł - (500 zł × 9) = 5000 zł - 4500 zł = 500 zł × 12% = 60 zł : 12 = 5 zł.

Jeżeli raty mają być potrącane z pensji pracownika, to należy również zwrócić uwagę na przepisy prawa pracy z zakresu ochrony wynagrodzenia. Tego typu należności mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy.

Jeśli w wyniku potrąceń rat pożyczki pracownik miałby otrzymać mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie, to pracodawca nie może, nawet za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, dokonywać potrąceń z jego wynagrodzenia. Wówczas pozostaje rozwiązanie polegające na tym, że pracownik sam będzie spłacał pożyczkę do kasy lub na konto firmy.

Podstawa prawna:

• art. 720 § 1 Kodeks cywilnego,

• art. 91 Kodeksu pracy,

• art. 11 ust. 1, ust. 2a pkt 4, art. 12 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista w zakresie kadr i płac

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.