| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy

Czy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy


W maju br. ze względu na święto 3 maja pracownicy, którzy mają wolną sobotę wynikającą z 5-dniowego tygodnia pracy, dodatkowo otrzymują dzień wolny, aby wymiar ich czasu pracy wynosił 19 dni (152 godz.). Co mam zrobić z pracownikiem, który pracuje w każdą sobotę, a poniedziałki ma wolne? Nie zgadza mi się jego czas pracy, bo przecież dla niego 3 maja jest pracujący, ale wolny jako święto, więc nie oddaję mu dodatkowego dnia wolnego i przez to w maju br. ma do przepracowania 20 dni i 160 godz. Czy temu pracownikowi też przysługuje dzień wolny?

RADA

 

Pracownikowi, który pracuje od wtorku do soboty po 8 godzin dziennie, tak jak pracownikowi pracującemu od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie, trzeba w maju br. udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy.

UZASADNIENIE

Aby ustalić, czy pracownikowi, który pracuje od wtorku do soboty po 8 godzin na dobę, w związku ze świętem 3 maja, które w tym roku przypada w sobotę, udzielić dodatkowego dnia wolnego, należy sprawdzić dwie kwestie.

Należy ustalić, czy święto 3 maja przypadające w sobotę spowoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Obowiązek oddania dodatkowego dnia wolnego za święto 3 maja przypadające w sobotę wynika z tego, że pracownik ma ten dzień i tak wolny jako wynikający z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a zatem święto nie powoduje obniżenia w tym dniu wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Ponadto pracownik nie ma zapewnionego dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w sobotę 3 maja br., ponieważ jest to dzień dla niego wolny z tytułu święta. Pracodawca musi zatem oddać pracownikowi dodatkowy dzień, który będzie dla pracownika dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W przedstawionej sytuacji pracownik będzie miał jednak obniżony wymiar czasu pracy o 8 godzin z powodu święta przypadającego w sobotę 3 maja, ponieważ soboty (inaczej niż w przypadku innych pracowników) są dla niego wyznaczone jako dni pracy. Ponadto, jeśli dni wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w przypadku tego pracownika przypadają w poniedziałki, to święto 3 maja przypadające w tym roku w sobotę w żaden sposób nie wpływa na liczbę dni wolnych w okresie rozliczeniowym. Zatem z tych powodów nie ma potrzeby wyznaczania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego.


Należy sprawdzić, czy polecając pracownikowi pracę w maju w każdy z dni od wtorku do soboty, z wyłączeniem dni świątecznych, które przypadają w inny dzień niż niedziela, tj. 1 maja, 3 maja i 22 maja, nie zaplanujemy mu godzin nadliczbowych. Należy zatem przede wszystkim ustalić wymiar czasu pracy, jaki obowiązuje pracownika w maju br., a więc:

• pomnożyć 40 godzin przez 4 (40 x 4 = 160), czyli przez liczbę pełnych tygodni pracy w maju br.,

• dodać do otrzymanej liczby iloczyn 8 godzin i 2 dni (160 + 8 x 2 = 176), czyli liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego wykraczających poza 4 pełne tygodnie, a przypadających od poniedziałku do piątku, tj. 29 i 30 maja,

• od otrzymanego wyniku odjąć iloczyn liczby 8 godzin i 3 dni, czyli liczby dni świątecznych przypadających w innych dniach niż niedziela (1 maja, 3 maja, 22 maja), co łącznie daje 152 godziny (176 - 24).

Tak otrzymany wynik stanowi wymiar czasu pracy obowiązujący w maju br. i, co za tym idzie, maksymalną liczbę godzin, jaką możemy zaplanować pełnoetatowemu pracownikowi w tym miesiącu do przepracowania.

Jeśli zatem przyjmiemy, że pracownik w każdym z dni pracy wykonuje swoje zadania przez 8 godzin, to nie powinien on przepracować więcej niż 19 dni w maju br. Mnożąc bowiem 8 godzin pracy przez 19 dni, otrzymamy 152 godziny pracy, czyli pełny wymiar czasu pracy w maju. Jeśli zaś poprzestalibyśmy na samej zasadzie, że święto 3 maja przypadające w 2008 r. w sobotę w przypadku pracownika zatrudnionego od wtorku do soboty nie powoduje zmniejszenia liczby jego dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to doszlibyśmy do wniosku, że nie ma konieczności udzielania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego. Taki wniosek spowodowałby jednak, że pracownik w maju przepracowałby 20 ośmiogodzinnych dni pracy, a zatem 160 godzin, czyli o 8 godzin za dużo.

WAŻNE!

Wymiar czasu pracy w maju 2008 r. wynosi 152 godziny.

Z tego względu, aby zachować odpowiedni wymiar czasu pracy, również pracownikowi, który stale pracuje od wtorku do soboty z wyłączeniem świąt, należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od wtorku do soboty w majowym okresie rozliczeniowym. W innym przypadku pracownik wypracuje 8 godzin ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, a zatem 8 godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, za które, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi będzie przysługiwać dodatek w wysokości 100%.

• art. 129 § 1, art. 130 § 1 i § 2, art. 151 § 1, art. 1511 § 2 Kodeksu pracy.

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »