Kategorie

Czy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy

Monika Wacikowska

W maju br. ze względu na święto 3 maja pracownicy, którzy mają wolną sobotę wynikającą z 5-dniowego tygodnia pracy, dodatkowo otrzymują dzień wolny, aby wymiar ich czasu pracy wynosił 19 dni (152 godz.). Co mam zrobić z pracownikiem, który pracuje w każdą sobotę, a poniedziałki ma wolne? Nie zgadza mi się jego czas pracy, bo przecież dla niego 3 maja jest pracujący, ale wolny jako święto, więc nie oddaję mu dodatkowego dnia wolnego i przez to w maju br. ma do przepracowania 20 dni i 160 godz. Czy temu pracownikowi też przysługuje dzień wolny?
RADA

 

Pracownikowi, który pracuje od wtorku do soboty po 8 godzin dziennie, tak jak pracownikowi pracującemu od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie, trzeba w maju br. udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy.

UZASADNIENIE

Aby ustalić, czy pracownikowi, który pracuje od wtorku do soboty po 8 godzin na dobę, w związku ze świętem 3 maja, które w tym roku przypada w sobotę, udzielić dodatkowego dnia wolnego, należy sprawdzić dwie kwestie.

Po pierwsze

Reklama

Należy ustalić, czy święto 3 maja przypadające w sobotę spowoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Obowiązek oddania dodatkowego dnia wolnego za święto 3 maja przypadające w sobotę wynika z tego, że pracownik ma ten dzień i tak wolny jako wynikający z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a zatem święto nie powoduje obniżenia w tym dniu wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Ponadto pracownik nie ma zapewnionego dnia wolnego z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w sobotę 3 maja br., ponieważ jest to dzień dla niego wolny z tytułu święta. Pracodawca musi zatem oddać pracownikowi dodatkowy dzień, który będzie dla pracownika dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W przedstawionej sytuacji pracownik będzie miał jednak obniżony wymiar czasu pracy o 8 godzin z powodu święta przypadającego w sobotę 3 maja, ponieważ soboty (inaczej niż w przypadku innych pracowników) są dla niego wyznaczone jako dni pracy. Ponadto, jeśli dni wolne od pracy wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w przypadku tego pracownika przypadają w poniedziałki, to święto 3 maja przypadające w tym roku w sobotę w żaden sposób nie wpływa na liczbę dni wolnych w okresie rozliczeniowym. Zatem z tych powodów nie ma potrzeby wyznaczania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego.


Po drugie

Należy sprawdzić, czy polecając pracownikowi pracę w maju w każdy z dni od wtorku do soboty, z wyłączeniem dni świątecznych, które przypadają w inny dzień niż niedziela, tj. 1 maja, 3 maja i 22 maja, nie zaplanujemy mu godzin nadliczbowych. Należy zatem przede wszystkim ustalić wymiar czasu pracy, jaki obowiązuje pracownika w maju br., a więc:

• pomnożyć 40 godzin przez 4 (40 x 4 = 160), czyli przez liczbę pełnych tygodni pracy w maju br.,

• dodać do otrzymanej liczby iloczyn 8 godzin i 2 dni (160 + 8 x 2 = 176), czyli liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego wykraczających poza 4 pełne tygodnie, a przypadających od poniedziałku do piątku, tj. 29 i 30 maja,

• od otrzymanego wyniku odjąć iloczyn liczby 8 godzin i 3 dni, czyli liczby dni świątecznych przypadających w innych dniach niż niedziela (1 maja, 3 maja, 22 maja), co łącznie daje 152 godziny (176 - 24).

Tak otrzymany wynik stanowi wymiar czasu pracy obowiązujący w maju br. i, co za tym idzie, maksymalną liczbę godzin, jaką możemy zaplanować pełnoetatowemu pracownikowi w tym miesiącu do przepracowania.

Jeśli zatem przyjmiemy, że pracownik w każdym z dni pracy wykonuje swoje zadania przez 8 godzin, to nie powinien on przepracować więcej niż 19 dni w maju br. Mnożąc bowiem 8 godzin pracy przez 19 dni, otrzymamy 152 godziny pracy, czyli pełny wymiar czasu pracy w maju. Jeśli zaś poprzestalibyśmy na samej zasadzie, że święto 3 maja przypadające w 2008 r. w sobotę w przypadku pracownika zatrudnionego od wtorku do soboty nie powoduje zmniejszenia liczby jego dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to doszlibyśmy do wniosku, że nie ma konieczności udzielania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego. Taki wniosek spowodowałby jednak, że pracownik w maju przepracowałby 20 ośmiogodzinnych dni pracy, a zatem 160 godzin, czyli o 8 godzin za dużo.

WAŻNE!

Wymiar czasu pracy w maju 2008 r. wynosi 152 godziny.

Z tego względu, aby zachować odpowiedni wymiar czasu pracy, również pracownikowi, który stale pracuje od wtorku do soboty z wyłączeniem świąt, należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od wtorku do soboty w majowym okresie rozliczeniowym. W innym przypadku pracownik wypracuje 8 godzin ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, a zatem 8 godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, za które, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi będzie przysługiwać dodatek w wysokości 100%.

• art. 129 § 1, art. 130 § 1 i § 2, art. 151 § 1, art. 1511 § 2 Kodeksu pracy.

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?