reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zatrudnić pracownika od 1 maja

Czy można zatrudnić pracownika od 1 maja

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 maja br. U dotychczasowego pracodawcy umowa kończy się 30 kwietnia br. i pracownik nie chce mieć przerwy w zatrudnieniu. W naszym zakładzie 2 maja jest dniem wolnym, ponieważ oddajemy ten dzień pracownikom za święto 3 maja, które przypada w sobotę. Pierwszym dniem pracy pracownika będzie zatem 5 maja. Kiedy powinniśmy zatrudnić tego pracownika, aby jego umowa o pracę została nawiązana od 1 maja? Jak określić w umowie o pracę dzień rozpoczęcia pracy?


RADA

Umowę o pracę mogą Państwo podpisać z tym pracownikiem jeszcze w kwietniu br. W umowie muszą Państwo wskazać termin rozpoczęcia pracy 1 maja, który będzie jednocześnie dniem nawiązania stosunku pracy z pracownikiem. Nie ma przy tym znaczenia, że jest to dla pracownika dzień wolny od pracy i że pracę rozpocznie faktycznie dopiero 5 maja.

UZASADNIENIE

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli nie określono tego terminu - w dniu zawarcia umowy. Dzień wskazany w umowie o pracę jako dzień podpisania umowy nie jest zatem zawsze równoznaczny z dniem nawiązania stosunku pracy, który może być późniejszy. Często zdarza się, że przy zawieraniu umowy o pracę błędnie jest interpretowany termin rozpoczęcia pracy jako dzień, w którym pracownik po raz pierwszy powinien stawić się w zakładzie w celu podjęcia czynności służbowych. Tymczasem termin rozpoczęcia pracy określa datę nawiązania stosunku pracy z pracownikiem, a co za tym idzie powstanie wzajemnych praw i obowiązków stron tego stosunku. Od tego dnia bowiem pracownik będzie podlegał obowiązkom pracowniczym, ubezpieczeniowym i podatkowym, będzie miał prawo do wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń związanych z pracą, a ponadto w tym dniu rozpocznie się jego zakładowy staż pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik w dniu wskazanym jako dzień rozpoczęcia pracy ma obowiązek wykonywać pracę zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy, czy nie. Może się bowiem zdarzyć, tak jak ma to miejsce w Państwa przypadku, że stosunek pracy ma się nawiązać w pierwszym dniu danego miesiąca (np. 1 stycznia, 1 maja), a pracownik faktycznie rozpocznie pracę dopiero w dniu następnym lub nawet kilka dni później.

WAŻNE!

W umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy można wskazać pracownikowi dzień, który jest dla niego dniem wolnym od pracy.

Prawidłowe wskazanie w umowie o pracę dnia rozpoczęcia pracy ma również znaczenie dla tzw. ciągłości zatrudnienia i związanych z nią praw i obowiązków pracodawcy i pracownika.

PRZYKŁAD

Termin rozwiązania umowy o pracę zawartej z pracownikiem na czas określony upływa 30 kwietnia br. Pracodawca chcąc kontynuować zatrudnienie pracownika podpisał z nim kolejną umowę o pracę 25 kwietnia br. i jako dzień rozpoczęcia pracy wskazał 5 maja 2008 r., kiedy to pracownik ma stawić się do pracy w zakładzie po raz pierwszy od zakończenia umowy o pracę. Kolejny stosunek pracy między pracodawcą a pracownikiem nawiąże się zatem dopiero 5 maja br. Pracownik będzie miał więc 4-dniową przerwę w zatrudnieniu u tego pracodawcy. Konsekwencją takiej przerwy jest zmniejszenie stażu pracy pracownika o 4 dni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama