reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jeżeli wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w dwóch terminach, trzeba korygować wniosek o refundację składek

Jeżeli wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w dwóch terminach, trzeba korygować wniosek o refundację składek

Po zmianie regulaminu wynagradzania, od kwietnia 2008 r. nasza firma wypłaca wynagrodzenie w dwóch terminach. Pracownicy umysłowi otrzymują wynagrodzenie za dany miesiąc do końca tego miesiąca, natomiast pracownicy fizyczni w terminie do 10. dnia następnego miesiąca - po rozliczeniu wykonanej pracy. W obydwu grupach pracowników są osoby niepełnosprawne. Do tej pory otrzymywaliśmy za tych pracowników refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Czy to oznacza, że będziemy musieli składać 2 wnioski o refundację - jeden dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie do końca miesiąca, a drugi dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w następnym miesiącu?

RADA

Aby uzyskać zwrot składek na ubezpieczenia społeczne opłaconych za niepełnosprawnych pracowników, należy składać jeden wniosek do końca miesiąca, za który zostały wpłacone składki do ZUS za pierwszą grupę - pracowników umysłowych. Natomiast po uregulowaniu składek za drugą grupę - pracowników fizycznych, należy korygować złożony wcześniej wniosek, uzupełniając go o składki opłacone za pozostałych pracowników niepełnosprawnych.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może złożyć dwóch wniosków Wn-U dotyczących tego samego okresu sprawozdawczego. Oznacza to, że jeżeli pracodawca złożył za pracowników jeden wniosek, to po wypłaceniu wynagrodzenia za pracę za ten sam miesiąc w następnym miesiącu musi skorygować złożony wcześniej wniosek o refundację składek (w systemie komputerowym pracodawca korzysta z opcji „Utwórz korektę”; wówczas wniosek automatycznie jest oznaczany jako korekta).

Wniosek o refundację składek pracodawcy składają do końca miesiąca, w którym opłacili składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Jeżeli pracodawca 25 kwietnia br. wypłacił pracownikom wynagrodzenie za pracę w kwietniu, to do 15 maja br. powinien złożyć raporty rozliczeniowe za pracowników oraz deklarację rozliczeniową za kwiecień do ZUS, a także wpłacić na konto ZUS należne składki. Natomiast aby uzyskać refundację opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników za kwiecień, wniosek Wn-U oraz Inf-U-P musi złożyć do końca maja 2008 r.

W przypadku pracodawcy, który wynagrodzenie za pracę wypłaca pracownikom za ten sam miesiąc w dwóch ratach, jednej w miesiącu, za który przysługuje, drugiej do 10. następnego miesiąca, powinien złożyć jeden wniosek o refundację składek za wszystkich pracowników. Następnie powinien skorygować złożony wniosek i uwzględnić w nim składki opłacone za pozostałych pracowników. Taki system rozliczania wynika stąd, że dla ZUS termin zapłacenia składek zależy od miesiąca, w którym został wypłacony przychód. Natomiast dla PFRON do refundacji składek ważny jest czas wykonywania pracy (pozostawania w zatrudnieniu).

PRZYKŁAD

Pracodawca zapłacił wynagrodzenie za marzec 2008 r. pracownikom umysłowym 31 marca 2008 r. Składki na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych wynagrodzeń opłacił 14 kwietnia 2008 r. Deklarację Wn-U za marzec br. wraz z załącznikami złożył w PFRON 29 kwietnia 2008 r. Terminem złożenia deklaracji Wn-U jest ostatni dzień miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Pracownicy fizyczni otrzymali wynagrodzenie za marzec br. 7 kwietnia 2008 r., dlatego składki na ubezpieczenia społeczne zostaną od tego wynagrodzenia opłacone w ZUS do 15 maja br. Aby uzyskać refundację składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników, którym pracodawca wypłacił wynagrodzenie za marzec w kwietniu br., pracodawca musi skorygować deklarację Wn-U za marzec br. Skorygowana deklaracja musi zawierać składki na ubezpieczenia społeczne opłacone od wynagrodzeń wypłaconych wszystkim pracownikom za marzec br. (w kwietniu i maju 2008 r.).

Podstawa prawna:

• art. 25d ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92),

• rozporządzenie z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Marcin Redlicki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama