REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona działaczy związkowych

Halina Tulwin

REKLAMA

Ochronie trwałości stosunku pracy podlegają nie tylko wskazani uchwałą zarządu zakładowej organizacji związkowej członkowie tej organizacji. Objęci są nią również wskazani członkowie międzyzakładowej organizacji związkowej.
Prawo wskazania pracowników objętych ochroną stosunku pracy, przewidzianą w art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm. - zwanej dalej ustawą o związkach), przysługuje również międzyzakładowej organizacji związkowej (czyli takiej strukturze danego związku zawodowego, która zrzesza pracowników zatrudnionych u więcej niż jednego pracodawcy, u którego nie działają zakładowe organizacje tego związku). Gwarantuje to art. 34 ustawy o związkach zawodowych, który nakazuje stosować art. 32 do międzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim działaniem pracodawcę, z pewnymi odrębnościami wynikającymi z art. 342 tej ustawy.

Ustalanie liczby chronionych członków

Autopromocja

Zgodnie z art. 342 ustawy o związkach liczba pracowników - członków międzyzakładowej organizacji związkowej podlegających ochronie - uzależniona jest od tego, czy ta organizacja związkowa choć w jednym zakładzie pracy objętym jej działaniem zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy. Będzie to organizacja, która zrzesza co najmniej 10% pracowników zatrudnionych u pracodawcy lub co najmniej 7% (jeżeli jest jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną na podstawie art. 24117 § 1 pkt 1 k.p.) albo jest organizacją zrzeszającą największą liczbę pracowników. Należy pamiętać, że przy ustalaniu reprezentatywności międzyzakładowej organizacji związkowej bierze się pod uwagę liczbę członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy, a nie łączną liczbę członków.

Jeżeli międzyzakładowa organizacja związkowa spełnia ten wymóg, to zarząd tej organizacji może zastosować różne sposoby ustalania liczby pracowników podlegających ochronie:

1) może ustalić liczbę chronionych zgodnie z art. 32 ust. 3 lub 4 ustawy o związkach, tj. albo w zależności od liczby kadry kierowniczej, albo w stosunku do liczby członków będących pracownikami,

2) może również wskazać pracowników podlegających ochronie w liczbie ustalonej zgodnie z art. 32 ust. 3 albo 4 ustawy o związkach w jednym spośród zakładów pracy objętych jej działaniem, w którym ta organizacja zrzesza pracowników w liczbie wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej i do tej liczby dodać liczbę pozostałych zakładów pracy, które są objęte zakresem jej działania, a w których jest zatrudnionych co najmniej 10 pracowników będących jej członkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przykład

Międzyzakładowa organizacja związkowa licząca 50 członków obejmuje swoim działaniem trzech pracodawców, z których jeden zatrudniania 150 pracowników, drugi 65, a trzeci 52. U pierwszego z tych pracodawców zatrudnionych jest 25 członków tej organizacji, u drugiego 17, a u trzeciego 8. Kadra kierownicza u tych pracodawców liczy: 3 osoby - u pierwszego pracodawcy i po 2 u pozostałych. Zarząd tej organizacji może ustalać liczbę pracowników chronionych na dwa sposoby - w zależności od liczby osób stanowiących kadrę kierowniczą albo w zależności od liczby jej członków będących pracownikami. W przypadku wyboru pierwszego kryterium (kadra kierownicza) zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej mógłby wskazać 7 pracowników podlegających ochronie (tyle osób stanowi kadrę kierowniczą u wszystkich pracodawców). Biorąc pod uwagę kryterium liczby członków tej organizacji będących pracownikami, mógłby wskazać 5 pracowników objętych ochroną (liczba członków tej organizacji wynosi 50 osób, a więc stosując sposób liczenia określony w art. 32 ust. 4 ustawy o związkach, zarząd może wskazać 2 pracowników oraz dodatkowo 3 pracowników z przedziału od 21 do 50 członków, czyli łącznie 5 pracowników).

Należy przyjąć, że skoro zgodnie z zasadami wskazanymi w pkt 2 liczbę pracowników chronionych według kryteriów przyjętych w art. 32 ust. 3 albo 4 ustawy o związkach ustala się, uwzględniając liczbę członków kadry kierowniczej lub liczbę członków będących pracownikami w jednym wskazanym zakładzie, to w przypadku obliczania liczby pracowników chronionych, opierając się na zasadach wskazanych w pkt 1, powinno się brać pod uwagę liczbę kadry kierowniczej u wszystkich pracodawców objętych jej działaniem albo łączną liczbę członków tej organizacji będących pracownikami.

Decyzja o wyborze jednego z podanych sposobów ustalania liczby chronionych działaczy związkowych leży wyłącznie w gestii zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej. To samo dotyczy ustalania liczby chronionych na podstawie kryterium kadry kierowniczej lub liczby członków w jednym zakładzie, a następnie powiększenia jej o liczbę pozostałych zakładów, w których jest zatrudnionych co najmniej 10 pracowników - członków tej organizacji.

Jeżeli natomiast międzyzakładowa organizacja związkowa w żadnym zakładzie pracy objętym jej działaniem nie zrzesza liczby pracowników wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej, liczba pracowników podlegających ochronie przewidzianej w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach nie może być większa od liczby zakładów pracy objętych działaniem tej organizacji, które zatrudniają co najmniej 10 pracowników będących jej członkami.

Przykład

Międzyzakładowa organizacja związkowa zrzesza 139 pracowników zatrudnionych u trzech pracodawców. U jednego z tych pracodawców zatrudnionych jest 58 członków tej organizacji, u drugiego 72, u trzeciego 9. Jednak w żadnym z tych zakładów organizacja międzyzakładowa nie zrzesza liczby pracowników wymaganej do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej. W tym przypadku ochronie przewidzianej w art. 32 podlega dwóch wskazanych uchwałą zarządu członków międzyzakładowej organizacji związkowej.

Zakres ochrony

Zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej może wskazać - jako podlegających ochronie przewidzianej w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach - pracowników będących członkami zarządu lub innych pracowników będących członkami danej międzyzakładowej organizacji związkowej upoważnionych do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawców. Ochrona przysługuje przez okres wskazany uchwałą zarządu, a po jego upływie dodatkowo przez okres odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie. Okres objęcia ochroną nie jest zatem powiązany z okresem kadencji organów związku. Ochrona trwałości stosunku pracy przewidziana w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach przysługuje od chwili zawiadomienia pracodawcy o uchwale zarządu zakładowej organizacji związkowej wskazującej osoby podlegające ochronie (wyrok Sądu Najwyższego z 23 lutego 2005 r., III PK 77/04, OSNP 2005/21/331).

Halina Tulwin

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA