reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy opłacać składki od dodatku stażowego

Czy opłacać składki od dodatku stażowego

W naszej firmie wprowadzany jest nowy regulamin wynagradzania. Od maja pracownicy będą otrzymywać dodatek za staż pracy. Jego wysokość będzie uzależniona od stażu pracy w firmie, a pracownik będzie go otrzymywał w stałej wysokości, bez względu na to, czy w danym miesiącu będzie wykonywał pracę czy też będzie chory. Czy od tego dodatku za okres świadczenia pracy powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Tak. Za okres, w którym pracownik będzie wykonywał pracę, wypłacony mu dodatek stażowy będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz w konsekwencji ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast gdy będzie wypłacany w okresie choroby, nie będzie stanowił podstawy wymiaru składek.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków.

Prawo do dodatków stażowych wynika z wewnętrznych przepisów płacowych obowiązujących w danej firmie. Oczywiście taki dodatek jest przychodem ze stosunku pracy. Naliczając składki na ubezpieczenia społeczne za pracowników, musimy jednak pamiętać, iż nie od wszystkich przychodów, jakie otrzymuje pracownik, składki powinny być naliczane. Składek nie opłaca się od przychodów wymienionych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W jego myśl podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Wobec tego za okres, w którym pracownik będzie pracował, wypłacony mu dodatek stażowy będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Gdy natomiast będzie otrzymywał dodatek stażowy również za okres choroby, nie będzie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wówczas będzie on wypłacany pracownikowi obok wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku. Od dodatku stażowego wypłacanego za okres choroby nie powinna być naliczana także składka na ubezpieczenie zdrowotne. Do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się bowiem przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z zastrzeżeniem, że nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz ograniczenia podstawy do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Podstawa ta jest pomniejszana o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika.

MICHAŁ JAROSIK

ekspert od ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna:

Art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Par. 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Art. 81 ust. 1, 5, 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama