REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dla kogo świadczenie przedemerytalne

Jeżeli pracownik spełni przewidziane w ustawie warunki oraz przez co najmniej 6 miesięcy będzie pobierał zasiłek dla bezrobotnych, może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne.

Czy praca może być wykonywana na podstawie nieważnej umowy o pracę

Umowa o pracę może być zawarta przez wykonanie czynności faktycznych – np. przez podjęcie pracy i wypłacanie za nią wynagrodzenia. Praca ta może być wykonywana także na warunkach określonych w pierwotnej, nieważnej umowie o pracę, jeśli faktyczne wykonywanie pracy będzie się odbywało na warunkach akceptowanych przez obie strony stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r., I PK 215/08).

Kiedy pracownikowi wysyłanemu na szkolenie przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej

Nasz pracownik pracuje w siedzibie naszej spółki, która mieści się w Warszawie. Miejsce zamieszkania pracownika to Lublin, skąd codziennie dojeżdża do pracy. Czy wysyłając tego pracownika na szkolenie do Lublina mamy obowiązek zwrócić mu koszty podróży służbowej? Jeśli wyślemy tego pracownika na szkolenie do Warszawy, to czy również musimy mu zwracać koszty podróży służbowej z miejsca jego zamieszkania do miejsca szkolenia?

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania

W praktyce sądy często uwzględniają wnioski pracowników o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy, np. z powodu choroby uniemożliwiającej złożenie wniosku.

REKLAMA

Coraz więcej bezrobotnych zakłada własne firmy

W szybkim tempie rośnie liczba osób, które po utracie pracy, występują o pomoc finansową z Funduszu Pracy na założenie własnej firmy - powiedziała wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Senat o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych

Senat, na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu, zajmie się m.in. ustawą o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych i nowelą ustawy dotyczącej zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych.

Czy emeryt pracujący w dwóch zakładach pracy ma prawo do świadczeń z zfśs u obu pracodawców

W naszym zakładzie pracuje emeryt, który jednocześnie podjął pracę na pół etatu w innej firmie. Czy ten emeryt ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch zakładach pracy?

Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Zatrudniona w naszej firmie pracownica 12 stycznia 2009 r. wróciła z urlopu macierzyńskiego. Złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 4 miesiące od 1 czerwca 2009 r. Czy w przypadku powrotu do pracy tej pracownicy od 1 września 2009 r., okres 36 miesięcy, przez który nie musimy za nią opłacać składek na FP i FGŚP, liczy się od początku? Czy do tego okresu należy wliczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA

Jakie składki opłaci prowadzący działalność gospodarczą, który zawarł dodatkowo umowę zlecenia

Od stycznia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od kwietnia 2009 r. wykonują dodatkowo umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Przedmiot wykonywanej umowy zlecenia jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności. Jakie składki muszę opłacać prowadząc działalność gospodarczą i jednoczenie zawierając umowę zlecenia? Czy mam możliwość wyboru tytułu ubezpieczenia?

Maksymalny okres umowy na czas określony

Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony na 3 lata. Wcześniej z pracownikiem zawarliśmy już umowę na okres próbny 3 miesięcy oraz na czas określony 3 lat. Czy pracownik może zakwestionować długość umowy na czas określony, skoro przepisy nie przewidują, na jaki okres można je zawierać?

Decyzja o podwyżkach świadczeń rodzinnych

Rząd podejmie we wtorek decyzję o podwyżkach świadczeń rodzinnych. Między resortem pracy i resortem finansów istnieją rozbieżności dotyczące progów dochodowych, w oparciu o które ma być liczony zasiłek - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

Odprawa pieniężna wypłacana przy zwolnieniach grupowych

Odprawę z tytułu zwolnień grupowych otrzymają zarówno pracownicy zwalniani grupowo, jak i indywidualnie. Aby tak się stało, pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników.

Członkowie OFE coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu

Członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu. Zwykle przyczyna kłopotów leży jednak nie po stronie OFE, ale skarżących, którym brakuje wiedzy na temat funkcjonowania systemu OFE - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Bezrobotne małżeństwa otrzymają pomoc w spłacie kredytu hipotecznego

Jeżeli pracę straci tylko jedno z małżonków, to rodzina nie dostanie od państwa pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego; będzie ona udzielana, gdy bez pracy będą obydwoje - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Fedak: stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 11 proc.

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 11 proc. z 11,2 proc. w marcu - poinformowała w piątek na konferencji prasowej minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Związki i pracodawcy: porozumieliśmy się w sprawie pakietu antykryzysowego

Pracodawcy i związki zawodowe porozumiały się w sprawie pakietu antykryzysowego - poinformowali PAP w piątek przedstawiciele organizacji biorących udział w pracach Komisji Trójstronnej.

Zastosowanie badań HR due diligence w procesach fuzji i przejęć

Firmy, by być konkurencyjne na rynku, muszą jak najlepiej wykorzystywać swoje aktywa materialne, własność intelektualną, dostępność do rynków zbytu, redukować ryzyko, koszty prac rozwojowych itp. Dlatego skazane są na różnego rodzaju fuzje, przejęcia i alianse strategiczne. W czasach, gdy kapitał ludzki staje się głównym źródłem przewagi konkurencyjnej dla nowoczesnych przedsiębiorstw, nie sposób pominąć w procesie decyzyjnym, związanym z łączeniem podmiotów gospodarczych, badania typu due diligence zasobów, mimo że ich pełna wartość nie pojawia się w bilansie spółki.

Składki ZUS od umowy czy od działalności gospodarczej

Jeżeli w ramach działalności gospodarczej realizowana jest umowa cywilnoprawna, to podstawą do ubezpieczeń społecznych jest ta działalność. Dla ubezpieczeń nie jest istotny sposób opodatkowania i kategoryzacji przychodów z takiej umowy w przepisach podatkowych.

Czy pracodawca na żądanie pracownicy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, a przed wychowawczym

Nasza pracownica po urlopie macierzyńskim żąda od nas wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Pracownica ta chce od razu zacząć korzystać z urlopu wychowawczego. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić jej ekwiwalent, czy powinniśmy jej udzielić urlopu w naturze?

Odprawy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.

Czy świadczenie świąteczne z zfśs podlega potrąceniu jak wynagrodzenie za pracę

Komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Pracownicy z okazji świąt otrzymali z zfśs tzw. pieniężne świadczenie świąteczne. Ponadto pracownik ten otrzyma z zfśs zapomogę socjalną z uwagi na swoją trudną sytuację materialną. Czy egzekucja prowadzona przez komornika dotyczy również tego rodzaju wypłat?

Wynagrodzenie za strajk

Obecnie dość powszechną metodą na wyrażenie swojego niezadowolenia z postępowania pracodawcy stał się strajk. Warto się jednak zastanowić, czy w trakcie akcji strajkowej zachowujemy prawo do wynagrodzenia.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop?

Każdy pracownik ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu każdego roku. Wynagrodzenie takie powinno być jak najbardziej zbliżone do tego, jakie otrzymałby pracownik, gdyby świadczył pracę.

Senacka komisja za obniżeniem świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli

Za obniżeniem wysokości świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli odchodzących na wcześniejsze emerytury ze 100 do 80 proc. wysokości emerytury pomostowej opowiedziała się w czwartek senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Spotkanie Komisji Trójstronnej w sprawie pakietu antykryzysowego

Dziś odbędzie się spotkanie Komisji Trójstronnej (KT), podczas którego przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych - bez udziału rządu - mają rozmawiać o najnowszych rządowych propozycjach do pakietu antykryzysowego.

Sejm: zmiany w przepisach przeciwpożarowych - do Senatu

Sejm znowelizował w czwartek Kodeks pracy; nowe przepisy mają wyeliminować - uznawane przez pracodawców za absurdalne - rozwiązania dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Sejm przyjął senacką poprawkę dotyczącą czasu pracy kierowców

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców, zakładającą, że będą oni mieli prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w jednym tygodniu.

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych

Zatrudnienie na stanowisku kierowniczym często wymaga wykonywania pracy ponad ustawowe normy czasu pracy. Pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje kodeks pracy, i zobowiązują kadrę zarządzającą do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia, argumentując, że jest to potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Czy menedżerowie powinni pracować nadliczbowo bez limitów i bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia?

Składki na ubezpieczenia od dodatkowych świadczeń dla pracowników

Zwolnione od składek są wyłącznie nagrody związane z jubileuszem pracownika. Nagrody wypłacane pracownikom w związku z jubileuszem zakładu pracy nie są zwolnione od opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Zasady obliczania odpisów na zfśs

Pracodawca musi przekazać odpisy na zfśs w terminie do 30 września każdego roku. Powinien jednak pamiętać o tym, że do 31 maja należy przekazać na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów.

Proces doboru i oceny pracowników

Firmy stawiające na sukces już dziś aktywnie szukają osób z potencjałem i sukcesywnie go rozwijają. W przypadku odejścia pracowników z kluczowych stanowisk w firmie nie muszą szukać następców na zewnątrz. Po prostu promują ich w ramach programu sukcesji i rozwoju talentów. Pomocna w identyfikowaniu utalentowanych pracowników może okazać się ocena 360 stopni.

Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Związkowcy i pracodawcy tracą nadzieję na podpisanie pakietu antykryzysowego

Związkowcy i pracodawcy tracą nadzieję, że w Komisji Trójstronnej (KT) uda się porozumieć w sprawie pakietu antykryzysowego. Są coraz mniej skłonni do wzajemnych ustępstw.

Do 8 maja ubezpieczeni mogą składać wnioski o zwrot nadpłaconych składek

Do 8 maja ubezpieczeni mogą składać wnioski o zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia granicy podstawy wymiaru składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanym w środę PAP komunikacie.

Nieopłacanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w czasie urlopu bezpłatnego. Pracownik może jednak dobrowolnie przystąpić do kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Podstawa wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych innych niż pracownicy

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem uwzględnia się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełniania.

Ile odpraw wypłacić pracownikowi zwalnianemu w związku ze zwolnieniami grupowymi i przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę

W ramach reorganizacji w zakładzie pracy są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Do zwolnienia wytypowaliśmy m.in. dwóch pracowników, którzy spełniają warunki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury. Czy tym pracownikom przysługuje odprawa emerytalna? Jeśli tak, to czy w tej sytuacji należy im wypłacić dwie odprawy - emerytalną i z tytułu zwolnień grupowych?

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Jestem zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy w okresie wypowiedzenia tej umowy przez pracodawcę mam prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy?

Jak zmotywować pracowników w czasach dekoniunktury?

Zła sytuacja gospodarcza kraju wpływa na pogarszanie się nastrojów ludzi i powoduje zmniejszenie motywacji do wytężonego wysiłku. A taka motywacja jest teraz szczególnie potrzebna pracownikom wielu przedsiębiorstw. W związku z cięciem kosztów i redukcją zatrudnienia dużo osób traci pracę, a od pozostałych oczekuje się, że przejmą obowiązki wcześniej realizowane przez innych. Jak zatem motywować zatrudnionych do wzmożonej pracy i zapobiec migracjom kadr?

Dodatek za zdrowie

Pracodawca do wypłacanej pracownikowi co miesiąc pensji może wypłacać dodatek za „niechorowanie”.

Dni wolne na urodzenie dziecka

Pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do dni wolnych w związku z tym ważnym wydarzeniem. Ile dni urlopu okolicznościowego mu przysługuje? Czy otrzyma za ten czas wolny od pracy wynagrodzenie? Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

Zapobieganie chorobom zawodowym

Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników. Jednym z przejawów tej ochrony jest zapobieganie przez pracodawcę choroba zawodowym.

Brak porozumienia w sprawie dyrektywy o czasie pracy

Posiedzenie komitetu pojednawczego w sprawie projektu dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy odbyło się 27 kwietnia 2009 r. Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE nie udało się osiągnąć porozumienia, co oznacza definitywne zakończenie prac nad obecnie rozpatrywanym projektem.

Jak ustalić zakładowy staż pracy pracownika potrzebny do przyznania odprawy przy zwolnieniach grupowych

W naszej firmie są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Jeden pracownik pracuje u nas od czerwca 1999 r. Pracownik ten w styczniu 2002 r. odszedł z firmy w związku z redukcją etatów i dostał wówczas odprawę w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. W styczniu 2003 r. pracownik wrócił do naszej firmy na poprzednie stanowisko pracy. Obecnie planujemy redukcję etatów. Jaką odprawę powinniśmy wypłacić temu pracownikowi? Czy do stażu pracy powinniśmy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia, czy wziąć pod uwagę tylko ostatni okres nieprzerwanego zatrudnienia?

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny trener

Na rynku pojawia się coraz więcej trenerów biznesu, szkoleniowców, coachów. Szkoły trenerów przeżywają oblężenie. Coraz więcej osób upatruje swoją szansę w zawodzie trenera. Kuszeni wysokimi zarobkami, prestiżowym tytułem trenera biznesu, setki młodych ludzi kończą szkoły trenerów i ruszają na podbój świata. Kto z nich ma szansę zostać dobrym trenerem? Jakie cechy i umiejętności otwierają przed nimi drzwi do świata szkoleń i czynią profesjonalnym szkoleniowcem?

Tryb ustalania systemów i rozkładów czasu pracy

Czas pracy pracowników jest jednym z najtrudniejszych problemów kadrowych, z jakim musi się zmierzyć pracodawca. Powinien on zatem zwrócić szczególną uwagę na przepisy normujące tę dziedzinę, aby właściwie wprowadzać systemy i rozkłady czasu pracy.

Składki za okres pobytu w więzieniu

W okresie od stycznia 1999 r. do października 2001 r. przebywałem w zakładzie karnym, gdzie odbywałem karę pozbawienia wolności. W czasie pobytu w zakładzie karnym byłem zatrudniony na umowę o pracę w firmie budowlanej, dla której wykonywałam określone prace remontowe. Czy okres tej pracy zalicza mi się do stażu pracy? Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne?

Czy pracownika wybranego dodatkowo na członka zarządu spółki należy zatrudniać na podstawie jednej czy dwóch umów o pracę

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku kierownika administracyjnego. Ostatnio został wybrany na członka zarządu naszej spółki. Chcemy go zatrudnić na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Ponadto nadal będzie wykonywał pracę kierownika administracyjnego. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić dla pracownika drugą, odrębną umowę o pracę, czy możemy dokonać zmiany dotychczasowej umowy o pracę i zatrudniać go na podstawie jednej umowy?

Solidarność: subsydiowanie zatrudnienia tańsze niż wzrost bezrobocia

Na miesięczne koszty zasiłku i ubezpieczenia dla 100 tys. bezrobotnych państwo wydaje ponad 69 mln zł, podczas gdy na subsydiowanie zatrudnienia dla 100 tys. osób musiałoby przeznaczyć niecałe 64 mln zł - przekonuje NSZZ "Solidarność".

Kto powinien podpisywać delegacje członków zarządu w spółce z o.o.

W spółce z o.o. mamy dwuosobowy zarząd. Każdy z członków zarządu jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę podpisanej przez przewodniczącego rady nadzorczej. Według umowy spółki, przy zawieraniu umów o pracę z zarządem spółkę reprezentuje rada nadzorcza (umowy podpisuje w jej imieniu przewodniczący rady nadzorczej). Do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy oraz reprezentacji spółki upoważniony jest każdy z członków zarządu. Czy w takiej sytuacji delegacje służbowe członków zarządu powinny być także podpisywane przez radę nadzorczą?

REKLAMA