Podatek w przypadku umowy o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Koszty uzyskania przychodów z umowy o dzieło zostały określone w sposób zryczałtowany. Wynoszą one 20 lub 50%. Koszty 50% istnieją, jeśli przedmiotem umowy o dzieło jest stworzenie utworu autorskiego.
REKLAMA
Koszty oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.
Podatnik ma możliwość uwzględnić koszty faktycznie poniesione zamiast kosztów określonych normą procentową. Warunek, jaki musi być spełniony, jest taki, iż faktycznie poniesione koszty muszą być wyższe od określonych procentowo.
Zobacz: Wadliwe wykonanie umowy o dzieło
Płatnikiem składek na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłacanego wykonawcy dzieła jest dziełodawca. Dziełodawcą może być:
- osoba fizyczna,
- osoba prawna,
- jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.
Płatnik ma obowiązek pobrać zaliczkę pomniejszoną o zryczałtowane 20% lub 50% koszty uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie:
- emerytalne,
- rentowe,
- chorobowe
jeśli umowa o dzieło rodzi obowiązek ubezpieczeń społecznych.
Zaliczkę zmniejsza się o pobrana przez płatnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Płatnik nie jest zobowiązany do poboru zaliczek od należności z tytułu umowy o dzieło, jeśli dziełobiorca złoży oświadczenie, że wykonanie przez niego czynności wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Płatnik ma obowiązek przekazać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, zaliczkę na rachunek urzędu skarbowego. W przypadku, jeśli dochody są uzyskiwane bez pośrednictwa płatnika, dziełobiorca samodzielnie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy.
Zobacz serwis: Samozatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat