Ubezpieczenie na umowie o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o dzieło nie stanowi samoistnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jeśli dziełobiorca wykonuje pracę tylko na podstawie umowy o dzieło to nie są za niego opłacane żadne składki na ubezpieczenia społeczne.
REKLAMA
Obowiązek ubezpieczenia z tytułu umowy o dzieło powstaje, gdy umowę zawiera pracownik z własnym pracodawcą oraz, gdy umowa o dzieło wykonywana jest na rzecz własnego pracodawcy. Tylko w tych dwóch przypadkach powstaje obowiązek opłacania składek za dziełobiorców. Żadna inna sytuacja nie powoduje powstania obowiązku ubezpieczeń dla tej umowy.
Zobacz: Podatek w przypadku umowy o dzieło
Pracodawca opłaca od takich umów o działo składki na ubezpieczenie:
- emerytalne,
- rentowe,
- chorobowe,
- wypadkowe,
- zdrowotne.
Z tytułu umowy o dzieło zawartej przez pracownika z własnym pracodawcą, pracodawca nie będzie dokonywał odrębnego zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych pracownika. Przychód z tytułu umowy o dzieło i przychód z umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wykazać w imiennym raporcie miesięcznym.
Natomiast, w przypadku, gdy umowę o dzieło dziełobiorca zawrze z innym podmiotem niż ze swoim pracodawcą, ale w ramach tej umowy pracownik będzie wykonywał pracę na rzecz swojego pracodawcy, to podmiot z którym została zawarta umowa o dzieło dziełobiorcę osobno do ubezpieczeń.
Zobacz serwis: Zlecenie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat