Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca składa pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, w którym ma obowiązek pouczyć pracownika o przysługującym mu odwołaniu do sądu pracy.
REKLAMA
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Zobacz: Skutki porzucenia pracy przez pracownika
Ciężkie naruszenie obowiązków
Podstawą do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia jest naruszenie obowiązków pracowniczych. Nie każde naruszenie może stanowić przyczynę rozwiązania, lecz tylko takie które stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w sposób rażący. Przy ocenianiu stopnia naruszenia obowiązków przez pracownika pracodawca powinien brać po uwagę stopień złej woli pracownika oraz rozmiar szkód, jakie pracownik wyrządził.
Przestępstwo pracownika
Przestępstwo popełnione przez pracownika może się stać podstawą do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę, jeśli:
- zostało popełnione w czasie trwania stosunku pracy,
- dyskwalifikuje pracownika do dalszej pracy na dotychczasowym stanowisku,
- jest oczywiste, (podejrzenie przestępstwa nie stanowi przyczyny rozwiązania bez wypowiedzenia),
- zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.
Zobacz serwis: Rozwiązanie bez wypowiedzenia
Utrata uprawnień
Tylko zawiniona utrata przez pracownika potrzebnych mu do wykonywania pracy kwalifikacji, może się stać dla pracodawcy podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Pracodawca podejmuje decyzję o rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat