Roszczenie pracodawcy wobec pracownika za nieuzasadnione rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

REKLAMA
REKLAMA
Pracownik może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym w ściśle określonych przypadkach.
REKLAMA
Po pierwsze pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Po drugie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Zobacz: Czym jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?
Roszczenia pracodawcy
W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie.
O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
Odszkodowanie, przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Odszkodowanie, jakie przysługuje pracodawcy jest równe odszkodowaniu, jakie przysługuje pracownikowi rozwiązującemu umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Pracodawca ma prawo do odszkodowania, kiedy zostaną spełnione następujące warunki:
- nastąpi nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika,
- pracodawca poniesie szkodę w związku z natychmiastowym zakończeniem stosunku pracy przez pracownika,wystąpi związek pomiędzy szkodą pracodawcy a nieuzasadnionym rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.
Zobacz serwis: Zwolnienia grupowe
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA