REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polsko - Amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym

Zakres przedmiotowy polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym odnosi się do emerytur i rent. Umowa nie obejmuje swoim zasięgiem świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków z tytułu choroby.

Spłata kredytów mieszkaniowych

Senat zajmie się ustawą o pomocy bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych.

Ile czasu powinna trwać przerwa na posiłek

Jestem pracownicą firmy zajmującej się księgowością. Wiem, że na 6 godzin pracy przypada 15 minut przerwy na posiłek. Jestem zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy. Jakiej długości przerwa przysługuje mi w takiej sytuacji?

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu, którego wynagrodzenie jest wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca? Rozwiązanie umowy następuje 30 czerwca i musimy wypłacić mu ekwiwalent urlopowy za 23 godziny. Wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia godzinowego 15 zł oraz premii regulaminowej w wysokości 10% wypłaconego wynagrodzenia.

REKLAMA

Urlopy okolicznościowe

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego tylko wtedy, gdy pracownik złoży odpowiedni wniosek.

Co zrobić, żeby nie spędzać 60 proc. czasu pracy na zebraniach

Jestem nowo mianowanym menedżerem. Pracuję w dużej międzynarodowej firmie. Każdego dnia odbywa się wiele spotkań, zebrań, konferencji, w których muszę brać udział. Od momentu, kiedy kilka miesięcy temu awansowałem, obserwuję, że większą część dnia spędzam na różnych spotkaniach, konsekwencją tego jest coraz dłuższe siedzenie w pracy, bo przecież po spotkaniach muszę wypełniać swoje obowiązki. Jako szef też często prowadzę zebrania. Jak najefektywniej przygotować się i przeprowadzić spotkanie, żeby uczestnicy wyszli z poczuciem, że czas na to przeznaczony został dobrze wykorzystany, a zebranie faktycznie było potrzebne?

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

W środę, 1 lipca, wchodzi w życie ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Będzie nowe święto?

Sejm zajmie się projektami ustaw dotyczącymi ustanowienia Święta Trzech Króli.

REKLAMA

W jaki sposób planować i organizować pracę

Jestem specjalistą ds. szkoleń w dużej firmie produkcyjnej. Moje obowiązki polegają na dokładnej analizie problemów pracowniczych oraz odpowiednim doborze, zaplanowaniu i koordynowaniu szkoleń. Czasem w natłoku spraw nie mogę nad nimi zapanować. W jaki sposób powinnam zaplanować i organizować pracę własną, aby podnieść swoją efektywność?

Obliczanie dodatków za nadgodziny

Dodatek za pracę nadliczbową powinien być obliczany co do zasady od kwoty wynagrodzenia wynikającej ze stawki osobistego zaszeregowania, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny - jeżeli został przyznany.

Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji emerytur i rent

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej nie uzgodnili wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2010 r. - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak po posiedzeniu komisji.

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który pracuje równolegle u dwóch pracodawców

Pracownica w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. pracowała w naszym zakładzie na pełny etat. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 czerwca br. zmieniliśmy jej wymiar etatu na 2/3. Pracownica podjęła wówczas dodatkowo pracę na 1/2 etatu u innego pracodawcy. Czy mamy obowiązek udzielać urlopu wypoczynkowego pracownicy w takim samym terminie, w jakim będzie korzystała z urlopu u swojego drugiego pracodawcy? Pracownica ma jeszcze 5 dni zaległego urlopu z zeszłego roku. Jak jej go udzielić po zmianie wymiaru etatu?

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

Czy pracownikom zatrudnionym w uciążliwych warunkach można wydawać talony zamiast posiłków

Pracownicy naszej firmy wykonują pracę w uciążliwych warunkach, dlatego jesteśmy zobowiązani do zapewnienia im posiłków profilaktycznych. Zamierzamy rozwiązać tę kwestię wydając pracownikom talony obiadowe. Czy od wartości talonów powinniśmy naliczać składki i podatek?

26.06.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 czerwca 2009 r. w sprawie wysokości odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego

5.06.2009

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2009 r.

Komisja Trójstronna o ustawach antykryzysowych

Projekty ustaw antykryzysowych przygotowanych przez rząd w wyniku porozumienia między pracodawcami a związkami zawodowymi są tematem obrad Komisji Trójstronnej - rządu, związków zawodowych i pracodawców. W spotkaniu w Warszawie biorą też udział przedstawiciele klubów parlamentarnych.

Ustawa o praktykach absolwenckich

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o praktykach absolwenckich.

Zapłacimy niższe opłaty od składek na ubezpieczenia społeczne

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) będą mogły pobierać maksymalnie 3,5 proc. opłat od składek ubezpieczonych, zamiast obecnych 7 proc. - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Niższe opłaty będą obowiązywały od stycznia 2010 r.

Kiedy pracownik musi stawić się na badania kontrolne

Jeden z zatrudnionych u mnie pracowników przebywał 20 dni na zwolnieniu lekarskim. Po upływie tego okresu był 1 dzień na urlopie wypoczynkowym, po czym następnego dnia poszedł na kolejne zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy mam obowiązek wysłać tego pracownika na badania kontrolne?

Dlaczego pracodawcy zwalniają

W czasach kryzysu najbardziej przewidywalnym ruchem ze strony pracodawców są redukcje zatrudnienia. Menedżerowie na słowo „kryzys” reagują jak psy Pawłowa na dźwięk dzwonka. Pierwsza myśl, jaka pojawia się w ich głowach, to zwolnienie części załogi. Jest to najlepszy sposób na pokazanie akcjonariuszom, jacy są skuteczni w obniżaniu kosztów działalności przedsiębiorstwa, którym zarządzają.

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. W okresie zwolnienia lekarskiego wystąpiłam do pracodawcy o zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Czy zmieni się podstawa naliczania zasiłku chorobowego?

Kolejna nowelizacja Kodeksu pracy

3 lipca wejdzie w życie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy.

Przekształcenie umowy bezterminowej na umowę terminową

Nie można zmienić umowy na czas nieokreślony na umowę terminową w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Można natomiast dokonać tego na podstawie porozumienia zmieniającego (za zgodą pracownika) lub wypowiedzenia definitywnego.

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownica wychowuje samotnie ośmioletnie dziecko. Kilka dni temu złożyła wniosek o wykorzystanie dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem za 2008 r. Pracodawca nie uwzględnił jej wniosku i odmówił udzielenia dni wolnych. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Zmiana terminu urlopu z powodu choroby

Mogą nam się zdarzyć sytuacje, szczególnie jeżeli urlop planujemy z dużym wyprzedzeniem, że w trakcie jego trwania zachorujemy i nie będziemy mogli się tym urlopem cieszyć. Czy w takim wypadku urlop nam przepada?

Odwołanie z urlopu bezpłatnego

Niekiedy różne sytuacje życiowe, jak np. chęć wyjazdu do pracy za granicę zmuszają nas, abyśmy poszli na urlop bezpłatny. Warto jednak pamiętać, że pracodawca może wezwać nas do przerwania takiego urlopu.

Spotkanie ws. refundacji kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych

3 lipca odbędzie się spotkanie z przedstawicielami PFRON i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wezmą w nim udział przedstawiciele m.in. Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Czy "Solidarność" zawiesi udział w Komisji Trójstronnej?

NSZZ "Solidarność" rozważa zawieszenie udziału swoich przedstawicieli w Komisji Trójstronnej. Powodem są zmiany dotyczące tzw. pakietu antykryzysowego. Przewodniczący związku Janusz Śniadek zapowiada, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższych dniach.

Wniosek o wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Business Centre Club (BCC) zgłosił Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych wniosek o zmianę wielkości i warunków udzielania świadczeń pielęgnacyjnych.

Czy zleceniobiorczyni należy przedłużyć umowę do dnia porodu

Od 1 marca 2008 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia. Od 19 stycznia 2009 r. osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Umowa zlecenia rozwiąże się 30 czerwca 2009 r. Natomiast termin porodu jest ustalony na 23 lipca 2009 r. Czy w tej sytuacji powinniśmy przedłużyć umowę zlecenia do dnia porodu? Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zjawisko anomii pracowniczej w firmie

Grupa ludzi wystawiana na pokusę demoralizuje się znacznie łatwiej niż jednostka. Tak właśnie rodzi się podkultura pracowniczych usprawiedliwień i anomia pracownicza. Członkowie takiej podkultury pracowniczej w sytuacjach dotyczących ich osobiście bądź wspólnie doświadczanych, sięgają po moralnie naganne korzyści.

W jakim terminie przedawniają się zaległe składki na ubezpieczenia społeczne

Prowadziłam działalność gospodarczą w okresie od stycznia 1992 r. do grudnia 1999 r. Nie mogąc wyegzekwować zapłaty za wykonane usługi straciłam płynność finansową i nie opłacałam składek na ubezpieczenia społeczne od grudnia 1998 r. Czy powstałe względem ZUS należności uległy już przedawnieniu? Czy otrzymam z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu?

Zasady zwolnień grupowych

Moja firma jest w trudnej sytuacji finansowej - grozi jej upadłość. Zatrudniam 26 pracowników. Dlatego zwracam się z prośbą o informację, jak należy rozwiązać umowę z pracownikiem z przyczyn niedotyczących pracownika?

Umowa o pracę tylko po polsku

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o języku polskim, stanowiącą, że przy sporządzaniu umów o pracę, których jedną ze stron jest obywatel polski, moc prawną będzie miała wyłącznie wersja w języku polskim.

Uproszczone wydawanie świadectwa pracy i wykonywanie badań lekarskich

Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt, upraszczający wydawanie świadectw pracy i wykonywanie wstępnych badań lekarskich. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przygotował Senat.

Podwyżki dla nauczycieli

7 sierpnia strona rządowa przedstawi związkom zawodowym działającym w oświacie pierwsze informacje dotyczące możliwości przyszłorocznego budżetu państwa i wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2010 roku - powiedział szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera Michal Boni.

Waloryzacja rent i emerytur w 2010 r.

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2010 r., który przyjął rząd jest jedynie propozycją dla Komisji Trójstronnej (KT) - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak. Po posiedzeniu KT wiceszefowa OPZZ Wiesława Taranowska zarzuciła rządowi, że nie skonsultował tego projektu z partnerami społecznymi.

Czy pracodawca może kwestionować wysokość kosztów podróży służbowej

Wysłałem 4 pracowników w kilkudniową podróż służbową. Nocleg zapewniłem im w hotelu. Na miejscu okazało się, że przez pomyłkę zostały dla nich zarezerwowane pokoje „małżeńskie”, tzn. dwa pokoje, a w każdym po jednym dwuosobowym łóżku. Pracownicy odmówili noclegu w takich warunkach i udali się do innego hotelu (w tym już nie było innych wolnych pokoi). Po powrocie z delegacji przedstawili mi rachunek za pobyt i okazało się, że hotel, w którym nocowali, był znacznie droższy, od tego, który ja im zarezerwowałem. Czy mogę odmówić zwrotu kosztów za nocleg?

Sposoby motywowania pozapłacowego

Wynagrodzenia są złożoną kategorią nie tylko ekonomiczną, lecz także psychologiczną i społeczno-polityczną. Dlatego, kształtując systemy wynagrodzeń w organizacjach, należy pamiętać o czterech podstawowych funkcjach płac: społecznej, dochodowej, kosztowej i motywacyjnej. Są one niezwykle ważne oraz ściśle ze sobą sprzężone i żadnej z nich nie można ignorować.

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

Odwołanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę

Pracodawca powinien wiedzieć, że czasami oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy może być nieważne. Stanie się tak np. w przypadku, gdy pracownik nie miał możliwości świadomego podjęcia decyzji.

Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika

Jeżeli pracownik wyrządza szkodę osobie trzeciej przy wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. Jak zatem powinien się zachować pracodawca, jeżeli z roszczeniem odszkodowawczym wystąpi do niego osoba trzecia, której pracownik wyrządzi szkodę przy okazji wykonywania obowiązków pracowniczych?

8 lipca zmienią się przepisy o radach pracowników

8 lipca br. wejdą w życie przepisy nowelizujące ustawę o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

ZUS najlepiej chroni podczas kryzysu

Stopa zwrotu z inwestycji, jaką osiągnął Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) w 2008 r., była o 8 proc. lepsza od średniego wyniku dla otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Pakiet antykryzysowy nie dla wszystkich

Tylko firmy, których obroty spadną o co najmniej 25 proc. będą mogły skorzystać z pomocy finansowej państwa - taką poprawkę zaproponowali posłowie z podkomisji nadzwyczajnej, która zajmuje się projektami ustaw z pakietu antykryzysowego. Rząd proponował, by spadek obrotów wynosił minimum 30 proc.

Koszty uzyskania przychodu

Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowy.

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe ustalone od kwoty wyższej niż 100% podstawy wymiaru

Pracownik miał wypadek w drodze do pracy. Złamał nogę z przemieszczeniem, dlatego czeka go długa rehabilitacja. Wynagrodzenie pracownika to 1500 zł brutto. Chcemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe obliczone od wyższej kwoty. Czy możemy? Jeżeli tak, to czy od 34. dnia choroby podstawę wymiaru wyliczyć na nowo?

Odpowiedzialność pracodawcy za nieopłacone podatki i składki

Płatnik to podmiot zobowiązany do obliczenia, pobrania i terminowej wpłaty pobranego podatku. Ponosi on odpowiedzialność za podatek niepobrany lub podatek pobrany, a niewpłacony.

Do kiedy można wykorzystać 2 dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14

Córka naszej pracownicy 30 czerwca 2009 r. skończy 14 lat. Pracownica poprosiła o 2 dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 29 i 30 czerwca 2009 r. W tych dniach pracownica według grafiku powinna pracować. Czy możemy udzielić pracownicy dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 30 czerwca?

REKLAMA