Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe ustalone od kwoty wyższej niż 100% podstawy wymiaru
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem w drodze do pracy nie może przekroczyć 100% ustalonej dla pracownika podstawy wymiaru. Dlatego nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenia chorobowego w wyższej kwocie niż należna. Natomiast w związku z wypadkiem mogą Państwo przyznać pracownikowi np. zapomogę finansowaną ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
UZASADNIENIE
Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych (wynagrodzenia za czas choroby) są ustalone w ustawie chorobowej. Dlatego pracodawca – płatnik świadczeń nie może samodzielnie ustalać odrębnych zasad obliczania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, innych niż te, które wynikają z obowiązujących przepisów.
Podstawą wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, wypłacone mu za 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Podstawa wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, finansowanego przez 33 dni w roku kalendarzowym przez pracodawcę (a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat – przez 14 dni), jest naliczana na takich samych zasadach jak podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Pracodawca nie może dowolnie ustalać podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, musi stosować obowiązujące przepisy.
Zarówno wynagrodzenie za czas choroby, jak i zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy wynosi 100% podstawy wymiaru. Powinni więc Państwo naliczać pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru.
WAŻNE!
Wynagrodzenie/zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Jeżeli chcą Państwo dodatkowo wesprzeć finansowo chorego pracownika – mogą Państwo rozważyć możliwość udzielenia mu np. zapomogi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jeżeli taki fundusz mają Państwo w firmie. Mogą też Państwo udzielić pracownikowi pomocy z innych funduszy firmy. Jednak nie jest możliwe wypłacenie wynagrodzenia/zasiłku chorobowego w kwocie wyższej, niż wynika to obowiązujących przepisów (70%, 80% lub 100% podstawy wymiaru).
Podstawa prawna:
- art. 92 Kodeksu pracy,
- art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
- art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat