| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Kiedy pracownik musi stawić się na badania kontrolne

Kiedy pracownik musi stawić się na badania kontrolne

Jeden z zatrudnionych u mnie pracowników przebywał 20 dni na zwolnieniu lekarskim. Po upływie tego okresu był 1 dzień na urlopie wypoczynkowym, po czym następnego dnia poszedł na kolejne zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy mam obowiązek wysłać tego pracownika na badania kontrolne?

Pracownik chorował przez 20 dni, dlatego nie powstał obowiązek poddania się badaniom kontrolnym. Następnie jeden dzień przebywał na urlopie wypoczynkowym (z czego można wnioskować, że odzyskał on już zdolność do pracy), po czym poszedł na kolejne zwolnienie lekarskie wystawione na okres 30 dni. Również w tym przypadku nie powstał obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie - obowiązek taki powstanie dopiero w sytuacji, gdy po upływie zwolnienia (bez żadnej przerwy) lekarz wystawiłby kolejne zwolnienie od pracy.

Jak wynika z treści art. 229 § 2 k.p., w przypadku niezdolności pracownika do pracy trwającej dłużej niż 30 dni spowodowanej chorobą pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania kontrolne odbywają się na koszt pracodawcy. Powinny być przeprowadzone w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z tymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 229 § 3 k.p.).

Obowiązek poddania się badaniom kontrolnym zaistnieje w sytuacji, gdy pracownik choruje przez okres co najmniej 31 dni, przy czym musi być spełniony warunek nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »