reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy "Solidarność" zawiesi udział w Komisji Trójstronnej?

Czy "Solidarność" zawiesi udział w Komisji Trójstronnej?

NSZZ "Solidarność" rozważa zawieszenie udziału swoich przedstawicieli w Komisji Trójstronnej. Powodem są zmiany dotyczące tzw. pakietu antykryzysowego. Przewodniczący związku Janusz Śniadek zapowiada, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższych dniach.

"Po poniedziałkowej Komisji Trójstronnej spotykamy się po raz kolejny z pracodawcami i określimy się definitywnie wobec tej ustawy. Potem podejmiemy decyzję, co robić dalej" - powiedział w piątek, 26 czerwca, w radiowych Sygnałach Dnia Śniadek.

"Jeśli nikt nie zwróci uwagi, że w Polsce jest pozorowany dialog, pozostaną nam już tylko protesty" - dodał.

Obradująca w tym tygodniu w Warszawie Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" podjęła uchwałę w sprawie projektu ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców.

W opublikowanym w czwartek stanowisku oceniono, że "rząd w projekcie ustawy antykryzysowej nie uszanował kompromisu osiągniętego trzy miesiące temu pomiędzy pracownikami i pracodawcami, gdy wypracowano tzw. pakiet działań antykryzysowych".

Komisja Krajowa - jak głosi uchwała - upoważniła więc Prezydium, po uzgodnieniu z innymi reprezentatywnymi centralami związkowymi, do podjęcia decyzji o zawieszeniu udziału przedstawicieli NSZZ "Solidarność" w Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego i Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i zespołów branżowych.

W uchwale oceniono, że "brak konsekwentnej realizacji założeń tzw. pakietu antykryzysowego powoduje, że cały pakiet traci rację bytu i staje się zbiorem pojedynczych, czasami niespójnych i niekorzystnych dla pracowników rozwiązań".

Stanowisko NSSZ "Solidarność" zawiera m.in. postulat "ograniczenia regulacji osłabiających funkcje ochronne kodeksu pracy (takich jak ustanowienie 12-to miesięcznego okresu rozliczeniowego lub wprowadzenie nowego pojęcia doby pracowniczej) wyłącznie do sytuacji związanych z kryzysem".

Związkowcy chcą także odstąpienia od proponowanych rozwiązań dot. umów na czas określony oraz uregulowania ich w odrębnej ustawie, w sposób uzgodniony pomiędzy pracodawcami i związkami. Opowiadają się też za "wprowadzeniem - w razie potrzeby - gwarancji wsparcia finansowego z budżetu państwa dla funduszy obsługujących rynek pracy". Chcą także przy subsydiowaniu zatrudnienia zagwarantowania poziomu świadczenia na poziomie płacy minimalnej.

W uchwale stwierdzono jednocześnie, że w poszczególnych projektach ustaw zawarte są postulaty z pakietu, które "mogą okazać się pozytywnymi dla pracowników". Chodzi m.in. o zniesienie opodatkowania zapomóg związkowych i świadczeń z funduszu socjalnego, utworzenie funduszu szkoleniowego, zmianę ustawy o negocjacyjnym kształtowaniu wynagrodzeń oraz obowiązek uzgadniania na poziomie zakładu pracy ze związkami zawodowymi działań antykryzysowych wynikających z ustawy.

Pakiet antykryzysowy to zmiany przede wszystkim w prawie pracy, które w połowie marca zaproponowali pracodawcy i pracownicy. Większość z nich Ministerstwo Pracy przełożyło na ustawy, które na początku czerwca przyjął rząd.

Zmiany dotyczą zawierania umów na czas określony, elastycznego czasu pracy, dofinansowania dla firm, które znalazły się w kłopotach finansowych, dopłat do szkoleń pracowników i wypłacanych im stypendiów.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama