REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy "Solidarność" zawiesi udział w Komisji Trójstronnej?

REKLAMA

NSZZ "Solidarność" rozważa zawieszenie udziału swoich przedstawicieli w Komisji Trójstronnej. Powodem są zmiany dotyczące tzw. pakietu antykryzysowego. Przewodniczący związku Janusz Śniadek zapowiada, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższych dniach.

"Po poniedziałkowej Komisji Trójstronnej spotykamy się po raz kolejny z pracodawcami i określimy się definitywnie wobec tej ustawy. Potem podejmiemy decyzję, co robić dalej" - powiedział w piątek, 26 czerwca, w radiowych Sygnałach Dnia Śniadek.

Autopromocja

"Jeśli nikt nie zwróci uwagi, że w Polsce jest pozorowany dialog, pozostaną nam już tylko protesty" - dodał.

Obradująca w tym tygodniu w Warszawie Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" podjęła uchwałę w sprawie projektu ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców.

W opublikowanym w czwartek stanowisku oceniono, że "rząd w projekcie ustawy antykryzysowej nie uszanował kompromisu osiągniętego trzy miesiące temu pomiędzy pracownikami i pracodawcami, gdy wypracowano tzw. pakiet działań antykryzysowych".

Komisja Krajowa - jak głosi uchwała - upoważniła więc Prezydium, po uzgodnieniu z innymi reprezentatywnymi centralami związkowymi, do podjęcia decyzji o zawieszeniu udziału przedstawicieli NSZZ "Solidarność" w Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego i Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i zespołów branżowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uchwale oceniono, że "brak konsekwentnej realizacji założeń tzw. pakietu antykryzysowego powoduje, że cały pakiet traci rację bytu i staje się zbiorem pojedynczych, czasami niespójnych i niekorzystnych dla pracowników rozwiązań".

Stanowisko NSSZ "Solidarność" zawiera m.in. postulat "ograniczenia regulacji osłabiających funkcje ochronne kodeksu pracy (takich jak ustanowienie 12-to miesięcznego okresu rozliczeniowego lub wprowadzenie nowego pojęcia doby pracowniczej) wyłącznie do sytuacji związanych z kryzysem".

Związkowcy chcą także odstąpienia od proponowanych rozwiązań dot. umów na czas określony oraz uregulowania ich w odrębnej ustawie, w sposób uzgodniony pomiędzy pracodawcami i związkami. Opowiadają się też za "wprowadzeniem - w razie potrzeby - gwarancji wsparcia finansowego z budżetu państwa dla funduszy obsługujących rynek pracy". Chcą także przy subsydiowaniu zatrudnienia zagwarantowania poziomu świadczenia na poziomie płacy minimalnej.

W uchwale stwierdzono jednocześnie, że w poszczególnych projektach ustaw zawarte są postulaty z pakietu, które "mogą okazać się pozytywnymi dla pracowników". Chodzi m.in. o zniesienie opodatkowania zapomóg związkowych i świadczeń z funduszu socjalnego, utworzenie funduszu szkoleniowego, zmianę ustawy o negocjacyjnym kształtowaniu wynagrodzeń oraz obowiązek uzgadniania na poziomie zakładu pracy ze związkami zawodowymi działań antykryzysowych wynikających z ustawy.

Pakiet antykryzysowy to zmiany przede wszystkim w prawie pracy, które w połowie marca zaproponowali pracodawcy i pracownicy. Większość z nich Ministerstwo Pracy przełożyło na ustawy, które na początku czerwca przyjął rząd.

Zmiany dotyczą zawierania umów na czas określony, elastycznego czasu pracy, dofinansowania dla firm, które znalazły się w kłopotach finansowych, dopłat do szkoleń pracowników i wypłacanych im stypendiów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA