REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji emerytur i rent

REKLAMA

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej nie uzgodnili wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2010 r. - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak po posiedzeniu komisji.

Komisja, która obradowała 29 czerwca, w Warszawie, zajmowała się wskaźnikami do przyszłorocznego budżetu i zastrzeżeniami partnerów społecznych do przedstawionych przez rząd projektów ustaw z pakietu antykryzysowego. W posiedzeniu uczestniczyli - oprócz związkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu - reprezentanci klubów parlamentarnych.

REKLAMA

Autopromocja

"Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur nie został uzgodniony między partnerami społecznymi i Rada Ministrów swoim rozporządzeniem w ciągu 21 dni zgodnie z ustawą ustali go" - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała propozycję pozostawienia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2010 r. na poziomie ustawowego minimum, czyli wskaźnika waloryzacji i 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2009 r. Związki uważały, że emerytury i renty powinny być zwaloryzowane o stopień inflacji i nie mniej niż 50 proc. realnego wzrostu płac.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak powiedziała, że proponowany wzrost płacy minimalnej - 1317 zł - to 39,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia. "Od początku roku mówiłam, że takiego poziomu - ok. 40 proc. można oczekiwać" - powiedziała. "Strony mają jeszcze czas, by odnieść się do tych wskaźników i założeń budżetowych" - dodała.

REKLAMA

Komisja omawiała też związkowe uwagi do projektów ustaw z pakietu antykryzysowego. Ustalono, że podczas drugiego czytania w Sejmie posłowie będą składać poprawki, o które zabiegają centrale związkowe. W pracach komisji nad tymi poprawkami będą brali udział przedstawiciele związków i pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawki, których domagają się związki dotyczą m.in. umów na czas określony (by pracodawcy nie mogli przeciągać w nieskończoność zatrudniania na czas określony) i elastycznego czasu pracy. Związkowcy chcą, by z takiej możliwości mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy, których rzeczywiście dotknął kryzys - powiedział dziennikarzom szef OPZZ Jan Guz.

Proponują też zmianę zapisów dotyczących wypłaty niektórych zasiłków, np. chorobowego, rehabilitacyjnego czy macierzyńskiego, które są liczone na podstawie rocznej średniej wysokości pensji. Jeśli takiej zmiany by nie było - wyjaśniają związkowcy - wówczas, po wejściu w życie zapisów o tzw. postojowym, pracownicy, którym przysługuje zasiłek, otrzymaliby go w niższym wymiarze.

Związkowcy zarzucają rządowi, że projekty nie są zgodne z ich ustaleniami z pracodawcami. Skarżą się, że nie mogą uczestniczyć w pracach sejmowych nad tymi rozwiązaniami. NSZZ "Solidarność" rozważa, czy nie opuścić prac Komisji Trójstronnej i wyjść z wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego.

Zdaniem minister Fedak projekty przedstawione przez rząd mogą pomóc zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w walce z kryzysem. "Ustawa jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców" - zapewniła Fedak.

Przypomniała, że projekt dotyczący uelastycznienia zasad rozliczania czasu pracy, który budzi największe kontrowersje związkowców, zakłada wprowadzenie takich rozwiązań jedynie w porozumieniu między związkami a pracodawcą. Te nowe rozwiązania muszą być uzasadnione i podlegają kontroli inspekcji pracy - podkreśliła.

Pytana o stosunek resortu do poprawek związków zawodowych do ustaw antykryzysowych oceniła, że większość z nich można zaakceptować. "Moim zdaniem, większość jest do przyjęcia i nie ma jakiegoś fundamentalnego znaczenia dla całej tej ustawy" powiedziała Fedak. Dodała, że na posiedzeniu Komisji Trójstronnej byli parlamentarzyści, którzy deklarowali, że strona społeczna podczas obrad komisji będzie dowolnie mogła przedstawiać swoje rozwiązania.

Pakiet antykryzysowy to zmiany przede wszystkim w prawie pracy, które w połowie marca zaproponowali pracodawcy i pracownicy. Większość z nich Ministerstwo Pracy przełożyło na projekty ustaw, które na początku czerwca przyjął rząd.

Zmiany dotyczą zawierania umów na czas określony, elastycznego czasu pracy, dofinansowania dla firm, które znalazły się w kłopotach finansowych, dopłat do szkoleń pracowników i wypłacanych im stypendiów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA