REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji emerytur i rent

REKLAMA

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej nie uzgodnili wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2010 r. - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak po posiedzeniu komisji.

Komisja, która obradowała 29 czerwca, w Warszawie, zajmowała się wskaźnikami do przyszłorocznego budżetu i zastrzeżeniami partnerów społecznych do przedstawionych przez rząd projektów ustaw z pakietu antykryzysowego. W posiedzeniu uczestniczyli - oprócz związkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu - reprezentanci klubów parlamentarnych.

Autopromocja

"Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur nie został uzgodniony między partnerami społecznymi i Rada Ministrów swoim rozporządzeniem w ciągu 21 dni zgodnie z ustawą ustali go" - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała propozycję pozostawienia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2010 r. na poziomie ustawowego minimum, czyli wskaźnika waloryzacji i 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2009 r. Związki uważały, że emerytury i renty powinny być zwaloryzowane o stopień inflacji i nie mniej niż 50 proc. realnego wzrostu płac.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak powiedziała, że proponowany wzrost płacy minimalnej - 1317 zł - to 39,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia. "Od początku roku mówiłam, że takiego poziomu - ok. 40 proc. można oczekiwać" - powiedziała. "Strony mają jeszcze czas, by odnieść się do tych wskaźników i założeń budżetowych" - dodała.

Komisja omawiała też związkowe uwagi do projektów ustaw z pakietu antykryzysowego. Ustalono, że podczas drugiego czytania w Sejmie posłowie będą składać poprawki, o które zabiegają centrale związkowe. W pracach komisji nad tymi poprawkami będą brali udział przedstawiciele związków i pracodawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawki, których domagają się związki dotyczą m.in. umów na czas określony (by pracodawcy nie mogli przeciągać w nieskończoność zatrudniania na czas określony) i elastycznego czasu pracy. Związkowcy chcą, by z takiej możliwości mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy, których rzeczywiście dotknął kryzys - powiedział dziennikarzom szef OPZZ Jan Guz.

Proponują też zmianę zapisów dotyczących wypłaty niektórych zasiłków, np. chorobowego, rehabilitacyjnego czy macierzyńskiego, które są liczone na podstawie rocznej średniej wysokości pensji. Jeśli takiej zmiany by nie było - wyjaśniają związkowcy - wówczas, po wejściu w życie zapisów o tzw. postojowym, pracownicy, którym przysługuje zasiłek, otrzymaliby go w niższym wymiarze.

Związkowcy zarzucają rządowi, że projekty nie są zgodne z ich ustaleniami z pracodawcami. Skarżą się, że nie mogą uczestniczyć w pracach sejmowych nad tymi rozwiązaniami. NSZZ "Solidarność" rozważa, czy nie opuścić prac Komisji Trójstronnej i wyjść z wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego.

Zdaniem minister Fedak projekty przedstawione przez rząd mogą pomóc zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w walce z kryzysem. "Ustawa jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców" - zapewniła Fedak.

Przypomniała, że projekt dotyczący uelastycznienia zasad rozliczania czasu pracy, który budzi największe kontrowersje związkowców, zakłada wprowadzenie takich rozwiązań jedynie w porozumieniu między związkami a pracodawcą. Te nowe rozwiązania muszą być uzasadnione i podlegają kontroli inspekcji pracy - podkreśliła.

Pytana o stosunek resortu do poprawek związków zawodowych do ustaw antykryzysowych oceniła, że większość z nich można zaakceptować. "Moim zdaniem, większość jest do przyjęcia i nie ma jakiegoś fundamentalnego znaczenia dla całej tej ustawy" powiedziała Fedak. Dodała, że na posiedzeniu Komisji Trójstronnej byli parlamentarzyści, którzy deklarowali, że strona społeczna podczas obrad komisji będzie dowolnie mogła przedstawiać swoje rozwiązania.

Pakiet antykryzysowy to zmiany przede wszystkim w prawie pracy, które w połowie marca zaproponowali pracodawcy i pracownicy. Większość z nich Ministerstwo Pracy przełożyło na projekty ustaw, które na początku czerwca przyjął rząd.

Zmiany dotyczą zawierania umów na czas określony, elastycznego czasu pracy, dofinansowania dla firm, które znalazły się w kłopotach finansowych, dopłat do szkoleń pracowników i wypłacanych im stypendiów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA