reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy zleceniobiorczyni należy przedłużyć umowę do dnia porodu

Czy zleceniobiorczyni należy przedłużyć umowę do dnia porodu

Od 1 marca 2008 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia. Od 19 stycznia 2009 r. osoba ta jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Umowa zlecenia rozwiąże się 30 czerwca 2009 r. Natomiast termin porodu jest ustalony na 23 lipca 2009 r. Czy w tej sytuacji powinniśmy przedłużyć umowę zlecenia do dnia porodu? Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

RADA

Nie muszą Państwo przedłużać umowy zlecenia do dnia porodu. Taki obowiązek dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jeżeli zleceniobiorczyni w dniu urodzenia dziecka nie będzie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu, nie będzie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Umowę o pracę zawartą na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca przedłuża do dnia porodu. Taki obowiązek mają jednak tylko pracodawcy. Natomiast nie dotyczy on zleceniodawców.

Zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Mogą także dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Natomiast zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

Zatrudniona u Państwa od 1 marca 2008 r. zleceniobiorczyni jest niezdolna do pracy w okresie ciąży i z tego powodu ma prawo do zasiłku chorobowego. Nie oznacza to, że będzie również miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ umowa zlecenia rozwiąże się 30 czerwca 2009 r., a termin porodu lekarz wyznaczył na 23 lipca 2009 r. Jeżeli zleceniobiorczyni urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy zlecenia, to nie będzie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Umowa zlecenia została zawarta na okres od 1 lipca 2008 r. do 31 maja 2009 r. Jest to jedyny tytułu do ubezpieczeń. Dlatego zleceniobiorczyni podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego. Umowa nie została przedłużona. Zleceniobiorczyni urodziła dziecko 6 czerwca 2009 r. Do 31 maja 2009 r. zasiłek chorobowy wypłacał jej zleceniodawca. W okresie od 1 do 5 czerwca 2009 r. ZUS wypłacił jej zasiłek chorobowy. Natomiast zleceniobiorczyni nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Mogą Państwo podpisać ze zleceniobiorczynią kolejną umowę zlecenia. Do zawarcia nowej umowy nie jest przeszkodą to, że zleceniobiorczyni jest w ciąży. Jeżeli podpiszą Państwo kolejną umowę zlecenia i w trakcie trwania tej umowy zleceniobiorczyni urodzi dziecko, to będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Umowa zlecenia została zawarta na okres od 1 września 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. Zleceniobiorczyni ma wyznaczoną datę porodu na 10 lipca 2009 r. Ma prawo do zasiłku chorobowego. 4 czerwca 2009 r. ze zleceniobiorczynią została podpisana kolejna umowa zlecenia na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2009 r. W tym przypadku zleceniobiorczyni urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, dlatego będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 177 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama