REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

W przypadku umowy na czas określony nie zawsze możemy mówić o możliwości rozwiązania jej za wypowiedzeniem. Umowa na czas określony jest pod tym względem umową specyficzną.

Okres wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony

Umowa zawarta na czas nieokreślony, daje pracownikowi największe poczucie stabilności zatrudnienia, jednak i taką umowę można wypowiedzieć. Okresy wypowiedzenia umowy bezterminowej są znacznie dłuższe niż w przypadku umów terminowych.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Umowa na czas próbny może zostać wypowiedziana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Muszą oni jednak liczyć się określonymi okresami wypowiedzenia.

REKLAMA

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo

Pracodawca zatrudniający pracownika w zamian za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub długotrwale chorego, ma prawo wypowiedzieć mu umowę z odpowiednim okresem wypowiedzenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika jest sytuacją trudną. Najważniejsze jest dla niego znalezienie nowej pracy. Prawo pracy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, w określonych sytuacjach maja oni prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Skracanie długości okresów wypowiedzenia

Pracodawcę i pracownika obowiązują te same okresy wypowiedzenia umowy o pracę. Są to okresy co do zasady niezmienne, jednak w określonych sytuacjach mogą zostać skrócone.

Wydłużenie okresów wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik i pracodawca są ograniczeni okresami wypowiedzenia zawartymi w przepisach Kodeksu pracy. W określonych okolicznościach okresy wypowiedzenia można wydłużyć.

REKLAMA

Jakie mamy rodzaje umów o pracę?

Umowa o pracę zawierana jest w celu świadczenia pracy przez pracownika i wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę, w zamian za pracę pracownika. Jakie umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca?

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów stwierdzających zatrudnienie pracownika u danego pracodawcy. Jest niezbędny przy podejmowaniu kolejnego stosunku pracy.

Co musi znaleźć się w świadectwie pracy?

Świadectwo pracy wydawane jest pracownikowi w związku z zakończeniem trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W treści świadectwa pracy muszą znaleźć się informacje szczegółowe dotyczące zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Pozew o wydanie świadectwa pracy

Pracodawca rozstając się ze swoim pracownikiem ma obowiązek sporządzić świadectwo pracy. Świadectwo pracy zawiera najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia pracownika.

Sprostowanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy wskazujące dane dotyczące zatrudnienia pracownika. W przypadku wydania błędnego świadectwa pracownik ma prawa żądać jego sprostowania.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową najbardziej pożadaną przez pracowników umową pracę. Daje ona pracownikom największą stabilność zatrudnienia.

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony zawierana jest jak sama nazwa wskazuje, na z góry określony okres. Po upływie którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa zawarta na okres próbny ma dać odpowiedź pracownikowi i pracodawcy, czy nadal chcą kontynuować zawarty miedzy nimi stosunek pracy.

Umowa o pracę na zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Przedwstępna umowa o pracę

Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawca a pracownikiem może zosatć poporzedzona zawarciem umowy przedwstępnej.

Umowa na czas wykonywana określonej pracy

Umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej. Zawierana jest w celu świadczenia przez pracownika pracy oznaczonego rodzaj i w oznaczonym okresie.

Jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie dwóch umów w tym samym zakładzie, jeżeli umowy były zawierane w różnych terminach

Pracownik jest u nas zatrudniony na dwóch stanowiskach pracy i ma dwie umowy o pracę. Obie umowy ma zawarte na czas nieokreślony, jedną na stanowisku magazyniera na pełny etat od 7 lat, a drugą (trwającą równolegle) na stanowisku kierowcy na 1/4 etatu od 8 miesięcy. Musimy wypowiedzieć mu tę krótszą, 8-miesięczną umowę z przyczyn ekonomicznych. Jaki okres wypowiedzenia powinniśmy zastosować? Skoro pracownik jest zatrudniony od 8 miesięcy na podstawie umowy, którą chcemy wypowiedzieć, to chyba powinien przysługiwać mu 1-miesięczny okres wypowiedzenia, ale z drugiej strony pracownik pracuje u nas w sumie od 7 lat, więc może przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie?

Radny pracownikiem firmy

Stosunek pracy, w którym pozostaje radny, jest objęty ochroną, dzięki której pracodawca nie może dowolnie zmieniać radnemu warunków zatrudnienia. Pracodawca musi również przywrócić radnego do pracy bez względu na przyczynę wygaśnięcia mandatu.

Nowy projekt ustawy o podpisach elektronicznych

Czy za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, można opłacać składki na Fundusz Pracy

Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, chcielibyśmy płacić składki na Fundusz Pracy. Wynika to z faktu, że umowa o pracę z pracownicą, zawarta na czas określony, rozwiąże się z końcem 2009 r. Ponieważ najprawdopodobniej nie będzie możliwości przedłużenia umowy o pracę, chcielibyśmy, aby okres pracy po urlopie macierzyńskim został jej wliczony do stażu pracy, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych (będzie miała wówczas 5 lat stażu pracy). Czy możemy nie korzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy albo czy pracownica może je sama opłacać?

Jak rozliczać i potrącać zaliczki udzielone pracownikowi

Określenie „zaliczka” jest używane przez pracodawców w dwojakim znaczeniu: po pierwsze – jako kwota pieniężna przekazywana na poczet przyszłego wynagrodzenia pracownika, po drugie – jako wypłata udzielana na wydatki w imieniu i na rachunek udzielającego zaliczki, z której po dokonaniu wydatku biorący zaliczkę zobowiązuje się rozliczyć i zwrócić jej niewykorzystaną część.

Umowa o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 k.c.). Jest to umowa rezultatu. Może on mieć charakter materialny lub niematerialny, zawsze jednak powinien zostać utrwalony.

Liczba bezrobotnych na koniec września

Resort pracy szacuje, że stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 11 proc. i w porównaniu do sierpnia wzrosła o 0,2 pkt procentowego.

Kiedy można nałożyć karę porządkową bez wysłuchania pracownika

Chcemy ukarać pracownika karą nagany za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości. Poprosiliśmy pracownika o wyjaśnienie tej sytuacji na piśmie. Pracownik powiedział, że niczego nie będzie pisał, ponieważ ta sprawa jest dla niego wyjątkowo przykra. Mimo to ukaraliśmy pracownika karą nagany. Związek zawodowy skierował do nas pismo z żądaniem anulowania kary nałożonej na pracownika. Zdaniem związku, karę nałożyliśmy bezprawnie, bo bez wysłuchania pracownika. Czy w takim przypadku kara została nałożona prawidłowo?

Szczególna ochrona kobiet a przepisy BHP

Zatrudniając kobiety w zakładzie pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to głównie organizacji pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz niezatrudniania przy określonych rodzajach prac.

Praca w warunkach narażenia na wystąpienie nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia (art. 224 i art. 225)

Często zdarza się tak, że charakter wykonywanej przez nas pracy sprawia, że nieustannie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji pracodawca ma określone obowiązki.

Praca przy narażeniu na promieniowanie jonizujące (art. 223)

Pracodawca ma obowiązek stosować specjalne zabezpieczenia dla pracowników, których praca jest narażona na promieniowanie jonizujące.

Praca w warunkach narażenia na działanie substancji szkodliwych (art. 222)

Jeżeli już pracownik musi pracować w bezpośrednim kontakcie z substancjami uznanymi za szkodliwe, pracodawca jest obowiązany stosować pewne zasady takiej pracy, określone w Kodeksie pracy.

Zakaz używania substancji nieoznakowanych (art. 221)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczeństwo w pracy, które dotyczy między innymi zakazu stosowania w procesie pracy substancji nieznanego pochodzenia.

Obowiązek ustalenia stopnia szkodliwości materiałów wykorzystywanych w pracy (art. 220)

W związku z tym, że pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne warunki pracy, nie może nakazać wykorzystywania w pracy materiałów i substancji niesprawdzonych.

Błędy w funkcjonowaniu zakładów aktywności zawodowej

Zakłady aktywności zawodowej źle wykorzystują przekazywane im środki publiczne i nie przygotowują niepełnosprawnych do życia i pracy w otwartym środowisku.

Zakaz wyposażania stanowisk pracy w maszyny i urządzenia niespełniające wymagań (art. 217)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Oznacza to między innymi, że nie może wyposażać stanowisk pracy w urządzenia niebezpieczne lub nieprawidłowo zabezpieczone.

Odpowiednie zabezpieczenia maszyn i innych urządzeń technicznych (art. 216)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne warunki pracy. Dotyczy to w szczególności wszystkich urządzeń, których używanie może nas narazić na ryzyko wypadku przy pracy.

Podstawowe zasady dotyczące maszyn i urządzeń technicznych (art. 215)

Jeżeli nasza praca związana jest z obsługą różnego rodzaju specjalistycznych maszyn lub urządzeń technicznych, pracodawca musi nam zapewnić bezpieczeństwo w ich używaniu.

Pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy (art. 214)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam takie warunki pracy, które odpowiadają jej charakterowi i naszym potrzebom.

Odpowiednie pomieszczenie pracy (art. 213)

Miejsce, w którym ma być wykonywana praca, zależnie od jej charakteru musi odpowiadać podstawowym przepisom dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czy pracownikowi oddającemu krew w stacji krwiodawstwa przysługuje cały dzień wolny czy tylko zwolnienie na czas oddania krwi

Nasi pracownicy czasami oddają krew. Mamy wątpliwości, w jakim wymiarze przysługuje im z tego tytułu zwolnienie od pracy. Czy należy im się cały dzień wolny w dniu, kiedy oddają krew, czy tylko zwolnienie od pracy na czas oddania krwi?

Kluczowe punkty programu wsparcia zmiany zawodowej

Wraz ze wzrostem poziomu świadomości pracowników, a także efektywności dostępnych na rynku programów outplacementowych, coraz więcej osób oczekuje, że ich pracodawca w trudnej chwili zrobi coś więcej poza wręczeniem im wypowiedzenia.

Czy za spóźnienia można nałożyć karę pieniężną i pomniejszyć wynagrodzenie pracownika

Pracownik często spóźnia się do pracy. Spóźnienia nie są duże (10–20 minut), ale stosunkowo regularne. Czy w związku z tym mogę nałożyć na tę osobę karę pieniężną i pomniejszyć jej wynagrodzenie?

Wzrosną koszty rozliczania podatków pracowników

Nawet o ok. 100 zł rocznie na jednego pracownika mogą wzrosnąć koszty rozliczania podatkowego pracowników przez pracodawców - szacuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Taki obowiązek nakłada na przedsiębiorców znowelizowana we wrześniu przez Sejm ustawa o PIT. Lewiatan postuluje odrzucenie tych regulacji.

Dyżur a pogotowie do pracy

Pracodawcy, myląc instytucję dyżuru z pogotowiem do pracy, często nie są świadomi, że narażają się na problemy związane np. z rozliczeniem czasu pracy.

ZUS umorzy składki za okres prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Od stycznia do kwietnia 2002 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim w swoim zakładzie pracy. W tym czasie prowadziłam działalność gospodarczą. Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne opłacał za mnie pracodawca, z prowadzonej w tym okresie działalności gospodarczej opłacałam tylko składkę zdrowotną również za czas, w którym przebywałam na urlopie macierzyńskim u mojego pracodawcy. Na początku tego roku ZUS wezwał mnie do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę z działalności gospodarczej za okres, kiedy pobierałam zasiłek macierzyński. W piśmie wskazano, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozliczone przez pracodawcę od zasiłku są nienależne, ponieważ w tym czasie nie podlegałam ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale z działalności gospodarczej. Do tej pory nie uregulowałam tego zadłużenia. Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie ze strony ZUS? Czy mogę starać się o jego umorzenie?

Jak przeprowadzić analizę wynagrodzeń nauczycieli

Informacja nt. arkuszy kalkulacyjnych, umożliwiających przeprowadzenie analizy wynagrodzeń nauczycieli.

Urlop wychowawczy - poradnik

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka. Panuje zasada, że prawo do urlopu wychowawczego na równych prawach ma kobieta i mężczyzna. Celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie opieki na dzieckiem. Stwarza on możliwość łączenia opieki nad rosnącą pociechą z pracą. Nie każdy pracownik może jednak liczyć na urlop wychowawczy.

Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Od 2 lutego br. zatrudniam pracownika na 1/2 etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni. Pracownik chciałby iść na urlop, ale nie wiem, ile w danym okresie zatrudnienia przysługuje mu dni i tym samym godzin urlopu wypoczynkowego?

Jak zatrudniać praktykantów po zmianie przepisów

Od 28 sierpnia br. obowiązują nowe zasady zatrudniania praktykantów. Tego dnia weszła bowiem w życie ustawa o praktykach absolwenckich. Po wprowadzeniu nowych przepisów pracodawcy mogą zatrudniać praktykantów nawet za darmo.

Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w gospodarce narodowej w I półroczu bieżącego roku. Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 3 134,65 zł.

REKLAMA