Dni wolne na poszukiwanie pracy
REKLAMA
REKLAMA
W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
REKLAMA
Wymiar dni wolnych na poszukiwanie pracy wynosi:
- 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
- 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.
Aby pracownik uzyskał prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy, okres wypowiedzenia musi trwać co najmniej dwa tygodnie. Oznacza to, że dni wolne na poszukiwanie pracy otrzymają pracownicy zatrudnieni na podstawie:
- umowy na czas nieokreślony,
- umowy na czas określony zawartej na okres przekraczający 6 miesięcy i zawierającej w swej treści klauzulę o dopuszczalności wypowiedzenia,
- umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące.
Zobacz: Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym
Zwolnienie na poszukiwanie pracy, jak sama nazwa wskazuje ma na celu pomoc pracownikom w poszukiwaniu nowego zatrudnienia. W takim celu pracownik powinien wykorzystać te dni. Pracownik nie może wykorzystywać tych dni w innym celu, na przykład na wypoczynek lub załatwianie spraw osobistych.
Co oznacza zwrot "na poszukiwanie pracy", bez wątpienia będą to dni, w czasie których pracownik będzie odbywał rozmowy kwalifikacyjne u przyszłych pracodawców. Jeśli pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę ma już nową pracę, dni wolne nie będę mu przysługiwały. Tak samo dni wolne na poszukiwanie pracy nie będą przysługiwały pracownikowi, który nie zamierza w ogóle szukać nowego zatrudnienia, czyli pracownikowi, który rozpocznie własna działalność gospodarczą, przejdzie na emeryturę lub rentę.
Za dni wolne na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie. Stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat