| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy za spóźnienia można nałożyć karę pieniężną i pomniejszyć wynagrodzenie pracownika

Czy za spóźnienia można nałożyć karę pieniężną i pomniejszyć wynagrodzenie pracownika

Pracownik często spóźnia się do pracy. Spóźnienia nie są duże (10–20 minut), ale stosunkowo regularne. Czy w związku z tym mogę nałożyć na tę osobę karę pieniężną i pomniejszyć jej wynagrodzenie?

 Za spóźnienia pracownika do pracy można pomniejszyć jego wynagrodzenie, gdyż wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną. Spóźnienia w pewnych przypadkach można uznać za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, a zatem mogą być podstawą do nałożenia na pracownika kary pieniężnej. Przesłankami, którymi pracodawca powinien kierować się nakładając karę pieniężną, są rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Należy przyjąć, że kara pieniężna jest dopuszczalna jedynie przy dużych spóźnieniach. Od oceny pracodawcy zależy, czy spóźnienia opisane w pytaniu dają podstawę do nałożenia kary pieniężnej.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie przysługuje jedynie za pracę wykonaną. Odstępstwa od tej zasady muszą być wyraźnie przewidziane przez przepisy (np. przestój, okolicznościowe zwolnienia od pracy). W innych sytuacjach, tzn. niewymienionych w przepisach, w przypadku niewykonywania pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Każde spóźnienie, nawet nieznaczne, może więc powodować obniżenie wynagrodzenia pracownika.

Jeśli pracownik się spóźnia, to nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających ze stosunku pracy polegających na świadczeniu pracy na rzecz pracodawcy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Tym samym nie powstaje obowiązek pracodawcy do wypłaty za ten okres wynagrodzenia. Pozbawienie danej osoby prawa do wynagrodzenia nie jest więc w tej sytuacji formą ukarania, a jedynie konsekwencją niewypełnienia przez nią wzajemnego zobowiązania.

W praktyce często nie stosuje się tej możliwości, zwłaszcza przy sporadycznych, nieznacznych spóźnieniach. Jednak w odniesieniu do regularnych spóźnień w rozpoczynaniu pracy obniżenie wynagrodzenia określonego stawką miesięczną jest w pełni uzasadnione i umożliwia:

  • zdyscyplinowanie pracownika – nawet jeśli wynagrodzenie „netto” otrzymane przez zatrudnioną osobę będzie nieznacznie niższe niż dotychczasowe, może spowodować zmianę postępowania; pracownicy wynagradzani stałą stawką miesięczną są przyzwyczajeni do otrzymywania określonej kwoty – niższa wypłata może być bardzo niemiłym zaskoczeniem;
  • zmniejszenie kosztów pracodawcy, brak opłacania nieprzepracowanego, czyli nieefektywnego czasu.

Czym innym od pozbawienia prawa do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany jest kara porządkowa nakładana na pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych. Możliwość jej nałożenia wynika z uprawnienia pracodawcy do dyscyplinowania pracowników w sytuacjach, w których nie przestrzegają oni ustalonej organizacji i porządku pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jednak kary pieniężne mogą być nałożone tylko za naruszenie pewnych grup obowiązków, tj. za:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »