Odpowiednie zabezpieczenia maszyn i innych urządzeń technicznych (art. 216)
REKLAMA
REKLAMA
W artykule 215 Kodeksu pracy zostały wskazane podstawowe warunki, jakim powinny odpowiadać używane przez pracowników maszyny i urządzenia techniczne. Przepis ten nałożył na pracodawcę obowiązek obowiązany zapewnienia, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne:
REKLAMA
- zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy,
- uwzględniały zasady ergonomii.
Zobacz: Podstawowe zasady dotyczące maszyn i urządzeń technicznych (art. 215)
Jeżeli używane w zakładzie pracy urządzenia nie spełniają tych wymagań, pracodawca ma obowiązek wyposażyć je w odpowiednie zabezpieczenia. Obowiązek ten dotyczy także sytuacji, kiedy zamontowanie odpowiedniego zabezpieczenia jest uzależnione od warunków lokalowych i umiejscowienia konkretnego urządzenia – to także jest jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy tylko podkreślić, że obowiązkowi odpowiedniego zabezpieczenia podlegają zarówno maszyny i urządzenia techniczne znajdujące się w eksploatacji, jak i nowo wprowadzane na stanowiska pracy. Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia, aby maszyny były w dobrym stanie i odpowiednio zabezpieczone przez cały czas trwania ich eksploatacji, a nie tylko w momencie wprowadzania ich na konkretne stanowisko pracy.
Zobacz serwis: Obowiązki pracodawcy i pracownika
Pracodawca nie może się zasłaniać odpowiedzialnością producenta za dopuszczenie do ruchu wadliwej maszyny.
Podstawa prawna: Art. 216 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat