Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź zmiany: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?
REKLAMA
Umowa na czas próbny zawierana jest, jak sama nazwa wskazuje na czas próby. Okres próbny ma dąć pracodawcy odpowiedź, czy chce zatrudnić danego pracownik na dłużej, czy też nie chce kontynuować jego zatrudnienia. Podobnie dla pracownika umowa na okres próbnym, jest możliwością odpowiedzi na pytanie, czy chce dalej pracować u tego pracodawcy. Nie można bowiem zapominać o fakcie, iż prawo wypowiedzenia umowy na czas określony przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.
Umowa na czas próbny może poprzedzać każdą inną umowę o pracę. Pracodawca i pracownik mogą ją zawrzeć przed podpisaniem:
- umowę na czas nieokreślony,
- umowę na czas określony,
- umowę na zastępstwo,
- umowę na czas wykonywania określonej pracy.
Zobacz: Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu wypoczynkowego
W trakcie trwania umowy zawartej na okres próbny może się okazać, że zarówno pracodawca, jak i pracownik nie chcą dłużej ze sobą współpracować, a co więcej nie chcą czekać do końca umowy. Prawo pracy daje możliwość wcześniejszego zakończenia stosunku pracy zawartego na próbę poprzez wypowiedzenie umowy. Pracodawca i pracownik muszą jednak pamiętać o obowiązujących ich okresach wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenie umowy jest zależny, od czasu na jaki umowa ta została zawarta.
Odpowiednio, okres wypowiedzenia umowy na czas próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Zobacz serwis: Świadectwo pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat