REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony. /Fot. Fotolia
Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku umowy na czas określony nie zawsze możemy mówić o możliwości rozwiązania jej za wypowiedzeniem. Umowa na czas określony jest pod tym względem umową specyficzną.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w umowach na czas określony 2016

Umowa zawarta na czas określony jest umowa terminową. Oznacza to , ze została zawarta na jakiś z góry określony czas. Obie strony stosunku pracy, czyli pracodawca i pracownik, podpisując tę umowę, godzą się na to, aby trwała przez określony czas i po tym czasie powinna się zakończyć. Stąd biorą się pewne ograniczenia co do możliwości wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.

Umowę o pracę na czas określony co do zasady nie wolno wypowiadać przed okresem, na który została zawarta. Jest jednak pewne odstępstwo. Aby wypowiedzieć umowę na czas określony po pierwsze należy ja zawrzeć na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Umów zawartych na okres krótszy niż 6 miesięcy nie można wypowiedzieć.

Po drugie w treści umowy musi się znaleźć specjalny zapis, w którym należy zawrzeć klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy na czas określony. Oba warunki, czyli zawarcie umowy na okres dłuższy niż 6 miesięcy i stosowny zapis o możliwości wypowiedzenia muszą zostać spełnione łącznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Przewiduje się wprowadzenie zmian w kwestii wypowiadania umów o pracę zawieranych na czas określony. Miałyby zostać zrównane z okresami wypowiedzenia umów bezterminowych (zawartych na czas nieokreślony), czyli dąży się do uzależnienia długości okresu wypowiedzenia umowy terminowej od długości okresu zatrudnienia danego pracownika.

Brak, któregoś z dwóch wyżej wymienionych elementów spowoduje brak możliwości wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony.

Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na czas określony trwający 7 miesięcy. Nie jest jednak zadowolony z pracownika i chce mu wypowiedzieć umowę. Nie może tego uczynić, ponieważ przy zawieraniu umowy z pracownikiem nie zawarł w jej treści klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia. Pracodawcy pozostaje poczekać do końca trwania umowy lub porozumieć się z pracownikiem co do wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy. W przypadku, jeśli pracownik narusza swoje obowiązki w sposób rażący pracodawca ma możliwość rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia.

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Umowa na czas określony - może być wypowiedziana tylko jeśli została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, oraz jeśli zastrzeżenie taki zostało w umowie zamieszczone, okres wypowiedzenia wynosi:

  • 2 tygodnie.

Ochrona przed wypowiedzeniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

REKLAMA

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA