Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016
REKLAMA
Zmiany w umowach na czas określony 2016
Umowa zawarta na czas określony jest umowa terminową. Oznacza to , ze została zawarta na jakiś z góry określony czas. Obie strony stosunku pracy, czyli pracodawca i pracownik, podpisując tę umowę, godzą się na to, aby trwała przez określony czas i po tym czasie powinna się zakończyć. Stąd biorą się pewne ograniczenia co do możliwości wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
Umowę o pracę na czas określony co do zasady nie wolno wypowiadać przed okresem, na który została zawarta. Jest jednak pewne odstępstwo. Aby wypowiedzieć umowę na czas określony po pierwsze należy ja zawrzeć na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Umów zawartych na okres krótszy niż 6 miesięcy nie można wypowiedzieć.
Po drugie w treści umowy musi się znaleźć specjalny zapis, w którym należy zawrzeć klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy na czas określony. Oba warunki, czyli zawarcie umowy na okres dłuższy niż 6 miesięcy i stosowny zapis o możliwości wypowiedzenia muszą zostać spełnione łącznie.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Przewiduje się wprowadzenie zmian w kwestii wypowiadania umów o pracę zawieranych na czas określony. Miałyby zostać zrównane z okresami wypowiedzenia umów bezterminowych (zawartych na czas nieokreślony), czyli dąży się do uzależnienia długości okresu wypowiedzenia umowy terminowej od długości okresu zatrudnienia danego pracownika.
Brak, któregoś z dwóch wyżej wymienionych elementów spowoduje brak możliwości wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony.
Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na czas określony trwający 7 miesięcy. Nie jest jednak zadowolony z pracownika i chce mu wypowiedzieć umowę. Nie może tego uczynić, ponieważ przy zawieraniu umowy z pracownikiem nie zawarł w jej treści klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia. Pracodawcy pozostaje poczekać do końca trwania umowy lub porozumieć się z pracownikiem co do wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy. W przypadku, jeśli pracownik narusza swoje obowiązki w sposób rażący pracodawca ma możliwość rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia.
Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony
Umowa na czas określony - może być wypowiedziana tylko jeśli została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, oraz jeśli zastrzeżenie taki zostało w umowie zamieszczone, okres wypowiedzenia wynosi:
- 2 tygodnie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA