| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

W przypadku umowy na czas określony nie zawsze możemy mówić o możliwości rozwiązania jej za wypowiedzeniem. Umowa na czas określony jest pod tym względem umową specyficzną.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016

Zmiany w umowach na czas określony 2016

Umowa zawarta na czas określony jest umowa terminową. Oznacza to , ze została zawarta na jakiś z góry określony czas. Obie strony stosunku pracy, czyli pracodawca i pracownik, podpisując tę umowę, godzą się na to, aby trwała przez określony czas i po tym czasie powinna się zakończyć. Stąd biorą się pewne ograniczenia co do możliwości wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.

Umowę o pracę na czas określony co do zasady nie wolno wypowiadać przed okresem, na który została zawarta. Jest jednak pewne odstępstwo. Aby wypowiedzieć umowę na czas określony po pierwsze należy ja zawrzeć na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Umów zawartych na okres krótszy niż 6 miesięcy nie można wypowiedzieć.

Po drugie w treści umowy musi się znaleźć specjalny zapis, w którym należy zawrzeć klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy na czas określony. Oba warunki, czyli zawarcie umowy na okres dłuższy niż 6 miesięcy i stosowny zapis o możliwości wypowiedzenia muszą zostać spełnione łącznie.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Przewiduje się wprowadzenie zmian w kwestii wypowiadania umów o pracę zawieranych na czas określony. Miałyby zostać zrównane z okresami wypowiedzenia umów bezterminowych (zawartych na czas nieokreślony), czyli dąży się do uzależnienia długości okresu wypowiedzenia umowy terminowej od długości okresu zatrudnienia danego pracownika.

Brak, któregoś z dwóch wyżej wymienionych elementów spowoduje brak możliwości wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony.

Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na czas określony trwający 7 miesięcy. Nie jest jednak zadowolony z pracownika i chce mu wypowiedzieć umowę. Nie może tego uczynić, ponieważ przy zawieraniu umowy z pracownikiem nie zawarł w jej treści klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia. Pracodawcy pozostaje poczekać do końca trwania umowy lub porozumieć się z pracownikiem co do wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy. W przypadku, jeśli pracownik narusza swoje obowiązki w sposób rażący pracodawca ma możliwość rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia.

Dłuższe okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

Umowa na czas określony - może być wypowiedziana tylko jeśli została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, oraz jeśli zastrzeżenie taki zostało w umowie zamieszczone, okres wypowiedzenia wynosi:

  • 2 tygodnie.

Ochrona przed wypowiedzeniem

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK