Umowa o pracę na zastępstwo
REKLAMA
REKLAMA
Umowa na zastępstwo musi zawierać elementy nie przewidziane dla „zwykłej” umowy o pracę. Cechą umowy na czas określony jest zastąpienie pracownika należy więc określić tożsamość zastępowanego pracownika.
REKLAMA
Umowa o pracę na zastępstwo jest odmianą umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa na zastępstwo zostaje zawarta na czas usprawiedliwionej nieobecność pracownika zastępowanego. Nieobecność pracownika musi być nieobecnością usprawiedliwioną, czyli nie zawinioną przez pracownika. Nieobecność może być w szczególności spowodowana:
- przedłużającą się chorobą,
- urlopem macierzyńskim,
- urlopem wychowawczym,
- urlopem bezpłatnym.
Zobacz: Czy pracownik może żądać świadczenia z ZFŚS?
Umowa na zastępstwo jest umową o pracę. Oznacza to, że pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy określonego rodzaju i pod kierownictwem pracodawcy. Pracodawca zaś zobowiązuje się do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia.
Cechą odróżniającą umowę o pracę na zastępstwo od umowy na czas określony jest zasada, iż umowa zawierana na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, jeśli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Umowa na zastępstwo może zostać poprzedzona umową na okres próbny, w celu sprawdzenia pracownika.
Umowa o pracę na zastępstwo rozwiązuje się z chwilą powrotu zastępowanego pracownika do pracy.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
Istnieje możliwości wcześniejszego wypowiedzenia takiej umowy. W przypadku umów zawieranych na zastępstwo okres wypowiedzenia jest ściśle określony i wynosi 3 dni robocze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat