Praca w warunkach narażenia na wystąpienie nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia (art. 224 i art. 225)
REKLAMA
REKLAMA
Artykuł 224 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, jest obowiązany podejmować działania zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu.
REKLAMA
Nagłe niebezpieczeństwo powinno być przez pracodawcę przewidziane w ramach szczegółowej analizy procesu technologicznego.
Zobacz: Praca przy narażeniu na promieniowanie jonizujące (art. 223)
Pracodawca musi zapewnić w szczególności:
- odpowiednie do rodzaju niebezpieczeństwa urządzenia i sprzęt ratowniczy oraz ich obsługę przez osoby należycie przeszkolone,
- udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.
Przepis ten wydaje się dość ogólny, ponadto jego interpretacja może prowadzić do sytuacji, że jeżeli pracodawca nie prowadzi działalności, w której pracownicy są narażeni na niebezpieczeństwo, to już nie musi im zapewniać na przykład udzielenia pierwszej pomocy. Taka interpretacja jest oczywiście błędna i wbrew literalnemu brzmieniu tego przepisu, pracodawca zawsze ma obowiązek zapobiegać niebezpieczeństwu i udzielać pierwszej pomocy.
Zobacz serwis: Zatrudnianie młodocianych
Ponadto Kodeks pracy nakłada na pracodawcę jeszcze jeden obowiązek w tym zakresie, mianowicie pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji.
Podstawa prawna: Art. 224 i 225 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat