Obowiązek ustalenia stopnia szkodliwości materiałów wykorzystywanych w pracy (art. 220)
REKLAMA
REKLAMA
Art. 220 Kodeksu pracy stanowi, że niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych. Rozwój techniki daje wciąż nowe możliwości rozwoju, jednakże stosowanie rozwiązań innowacyjnych może narazić pracowników na bardzo duże ryzyko związane z ich wykorzystywaniem w codziennej pracy. Dlatego też każdy nowy produkt i proces musi być dokładnie sprawdzony.
REKLAMA
Zobacz: Zakaz wyposażania stanowisk pracy w maszyny i urządzenia niespełniające wymagań (art. 217)
Omawiany artykuł nakłada na ministrów, w szczególności na Ministra Zdrowia i Polityki Społecznej, a także na Ministra Pracy i Polityki Socjalnej obowiązek wydania aktów wykonawczych określających:
- wykaz jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań materiałów i procesów technologicznych w celu ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia oraz zakres tych badań,
- zakaz albo ograniczenie stosowania, obrotu lub transportu materiałów i procesów technologicznych ze względu na ich szkodliwość dla zdrowia albo uzależnienie ich stosowania, obrotu lub transportu od przestrzegania określonych warunków.
Kwestię pierwszą reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 lipca 1996 roku w sprawie wykazu jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań materiałów i procesów technologicznych w celu ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia oraz zakresu tych badań. Drugą kwestię reguluje ustawa z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych.
Zobacz serwis: Czas pracy
Podstawa prawna: Art. 220 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat