reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Obowiązek ustalenia stopnia szkodliwości materiałów wykorzystywanych w pracy (art. 220)

Obowiązek ustalenia stopnia szkodliwości materiałów wykorzystywanych w pracy (art. 220)

W związku z tym, że pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne warunki pracy, nie może nakazać wykorzystywania w pracy materiałów i substancji niesprawdzonych.

Art. 220 Kodeksu pracy stanowi, że niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i procesów technologicznych bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych. Rozwój techniki daje wciąż nowe możliwości rozwoju, jednakże stosowanie rozwiązań innowacyjnych może narazić pracowników na bardzo duże ryzyko związane z ich wykorzystywaniem w codziennej pracy. Dlatego też każdy nowy produkt i proces musi być dokładnie sprawdzony.

Zobacz: Zakaz wyposażania stanowisk pracy w maszyny i urządzenia niespełniające wymagań (art. 217)

Omawiany artykuł nakłada na ministrów, w szczególności na Ministra Zdrowia i Polityki Społecznej, a także na Ministra Pracy i Polityki Socjalnej obowiązek wydania aktów wykonawczych określających:

  1. wykaz jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań materiałów i procesów technologicznych w celu ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia oraz zakres tych badań,
  2. zakaz albo ograniczenie stosowania, obrotu lub transportu materiałów i procesów technologicznych ze względu na ich szkodliwość dla zdrowia albo uzależnienie ich stosowania, obrotu lub transportu od przestrzegania określonych warunków.

Kwestię pierwszą reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 lipca 1996 roku w sprawie wykazu jednostek upoważnionych do przeprowadzania badań materiałów i procesów technologicznych w celu ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia oraz zakresu tych badań. Drugą kwestię reguluje ustawa z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych.

Zobacz serwis: Czas pracy

Podstawa prawna: Art. 220 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama