Przedwstępna umowa o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Przedwstępna umowa o pracę, na mocy której pracownik lub pracodawca lub tylko jedno z nich, zobowiązuje się do zawarcia w przyszłości umowy o prace, podlega odpowiednio przepisami Kodeksu cywilengo.
REKLAMA
Umowa o pracę przedwstępna nie może skutecznie zobowiązać strony do zawarcia w przyszłości stosunku pracy na podstawie innej niż umowa o pracę podstawie, na przykład na podstawie mianowania lub powołania.
Zobacz: Kilka umów z tym samym pracodawcą - czy można?
Do zawarcia przedwstępnej umowy o prace potrzebę jest wskazanie istotnych postanowień umowy o pracę. Za istotne elementy umowy o pracę uważa się strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
W przypadku, jeśli przyszły pracodawca uchyla się od zawarcia przyrzeczonej w umowie przedwstępnej umowy o pracę, pracownika może dochodzić jej zawarcia lub żądać naprawienia szkody, jakiej doznał przez fakt nie zawarcia uowy o pracę.
W przypadku, jeśli od zawarcia umowy o pracę uchyla się pracownik, pracodawca może dochodzić wyłącznie odszkodowania za szkodę, który poniósł przez to, że liczył się z faktem, że dojdzie do zawarcia umowy o prace.
Zobacz serwis: Kadry
Roszczenia związane z uchyleniem się jednej ze storn przed zawarciem umowy o pracę przedawniają śię z upływem roku, od dnia, w w który umowa miała zostać zawarta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat