Odpowiednie pomieszczenie pracy (art. 213)
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, pozytywnie zaopiniowanych przez uprawnionych rzeczoznawców. Są to rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, wybierani przez Komisję Kwalifikacyjną do Oceny Kandydatów na Rzeczoznawców w porozumieniu z Głównym Inspektorem Pracy.
REKLAMA
Pracodawca jest odpowiedzialny za stan warunków pracy w obiektach budowanych lub przebudowywanych.
Zobacz: Osoba kierująca pracownikami a jej obowiązki bhp (art.212)
W odniesieniu do budynków i pomieszczeń pracy kodeks pracy stwierdza, że muszą one odpowiadać wymaganiom w zakresie bhp. Aby spełnić wymagania w zakresie warunków pracy, należy projektować i budować obiekty zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami i zasadami bhp.
Wszelkie obiekty muszą być projektowane, budowane i utrzymywane w sposób odpowiadający wymogom bezpieczeństwa ludzi i mienia i były zgodne z normami techniczno-budowlanymi i oczekiwaniami współczesnej wiedzy. Obiekty budowlane mają zapewniać odpowiednie warunki użytkowe, zwłaszcza w zakresie ochrony przeciwpożarowej, oświetlenia, zaopatrzenia w wodę, usuwania ścieków, ogrzewania i wentylacji. Gwarantować mają niezbędne warunki zdrowotne i zapewniać ochronę środowiska.
Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje przestrzeganie przepisów bhp przy projektowaniu budowy, przebudowy i modernizacji zakładu pracy, a także uczestniczy w przejmowaniu tych obiektów do eksploatacji. Niedopełnienie wyżej wymienionych obowiązków stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie i inne świadczenia
Podstawa prawna: art. 213 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat