REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w gospodarce narodowej w I półroczu bieżącego roku. Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 3 134,65 zł.

Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Wniosek pracownika o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, musi być uwzględniony przez pracodawcę. Pracodawca nie może również zwolnić takiego pracownika przez 12 miesięcy od złożenia wniosku.

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

W czerwcu 2008 r. nabyłem uprawnienia emerytalne. Nie mogłem jednak uzyskać od mojego pracodawcy dokumentu ZUA potwierdzającego wysokość moich zarobków za okres 17 miesięcy w latach 1967–1989, co znacznie obniżyło wysokość mojej emerytury, gdyż ZUS za wymieniony okres przyjął zerowe dochody. Czy mam szansę zmienić wysokość mojej emerytury?

REKLAMA

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych

Komunikat w sprawie przerw technologicznych w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych w IV kwartale 2009 roku.

Procedury kadrowe

Czy na nowo zgłosić do ubezpieczeń pracownika, który wcześniej pracował w tej samej firmie jako pracownik młodociany

Nasza firma nadal chce współpracować z pracownikiem młodocianym. Podpisaliśmy z nim od września br. umowę o pracę na 1/2 etatu. Czy mamy obowiązek wyrejestrować go z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić? Jak rozliczyć składki za wrzesień br., jeśli zgodnie z wewnętrznymi przepisami pracownik nie otrzyma wynagrodzenia we wrześniu, gdyż termin wypłaty przypada do 10. dnia następnego miesiąca?

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.?

REKLAMA

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

Pracodawca powinien znać reguły, jakimi należy kierować się przy ustalaniu okresu wypowiedzenia. Powinien stosować ustawowe terminy, choć możliwe są również modyfikacje okresów wypowiedzenia.

Choroba pracownika

Jestem zatrudniony w dwóch zakładach pracy. W jednej firmie jestem pomocnikiem magazyniera, w drugiej – pracuję jako portier. Zachorowałem i dostałem 8 dni zwolnienia lekarskiego, które okazałem tylko w firmie, gdzie pracuję jako magazynier. W firmie, w której jestem portierem, zwolnienia nie okazałem i dalej przychodziłem do pracy, bo uważałem, że praca portiera (siedząca) nie ma wpływu na stan mojego zdrowia. Czy postąpiłem prawidłowo?

Wcześniejsze emerytury coraz popularniejsze

W kryzysie gospodarczym coraz więcej osób decyduje się odejść z rynku pracy. W sierpniu po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrosła liczba osób, które zdecydowały się na wcześniejsze emerytury - powiedziała na seminarium "Solidarność pokoleń - strategiczne rozwiązania wobec zmiany demograficznej" ekspertka rynku ubezpieczeń Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Zawarcie umowy o pracę przez osobę nieupoważnioną

Pracodawca może wyznaczyć podmiot odpowiedzialny m.in. za zawieranie z pracownikami umów o pracę. Powinien jednak liczyć się z tym, że zawarcie umowy bez umocowania powoduje bezskuteczność takiej umowy.

Świadczenia rodzinne

Okres zasiłkowy 2008/2009 został wydłużony do 31 października 2009 r. Od listopada zostaną waloryzowane kwoty świadczeń rodzinnych, które będą obowiązywały w nowym okresie zasiłkowym.

Elastyczne formy zatrudniania wymagają dyskusji

Potrzebna jest dyskusja między pracodawcami a pracownikami dotycząca m.in. elastycznych form zatrudnienia. Bez takich rozmów oraz wzajemnego zrozumienia nie ma szans na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy - uważają eksperci uczestniczący w konferencji na temat raportu PKPP Lewiatan o rynku pracy.

Czy pracownik może odwołać zgodę na dobrowolne potrącanie z jego pensji rat pożyczki

Nasz pracownik podpisał oświadczenie w firmie udzielającej pożyczek, że w razie niespłacenia pożyczki zgadza się na potrącanie rat z jego wynagrodzenia za pracę. Firma ta zgłosiła się obecnie do nas z żądaniem, abyśmy na podstawie tego oświadczenia potrącali z pensji pracownika zaległe raty. Pracownik twierdzi, że zmieniła się jego sytuacja życiowa (żona straciła pracę i jest bezrobotna) i nie zgadza się na potrącanie rat pożyczki z jego wynagrodzenia. Co w tej sytuacji mamy zrobić? Czy oświadczenie złożone i podpisane w firmie kredytowej ma moc prawną i zobowiązuje nas do potrącania rat pożyczki z wynagrodzenia?

Czy potrzebne są szkolenia miękkie?

Wiele firm, żeby zainwestować w szkolenia miękkie dla swoich pracowników, potrzebuje pragmatycznego uzasadnienia, że przełożą się one na wymierne rezultaty. W innym wypadku, po co mają inwestować w tego typu szkolenia? Często pozycję i markę już mają. To, czego chce każda firma, to lepszy zysk, lepsza rentowność. Jak rozwój pracowników w miękkim obszarze kompetencji może pomnożyć wyniki finansowe?

Niepełnosprawni na rynku pracy

Obecny rynek stawia przed kandydatami bardzo wysokie wymagania. Oprócz kwalifikacji zawodowych, umiejętności, istotne są także inne aspekty sylwetki pracownika takie jak kompetencje społeczne, stopień zaangażowania w pracę. Wśród tych wszystkich wymagań szczególne trudności w odnalezieniu się na rynku pracy mają osoby niepełnosprawne.

Tysiące Polaków skorzystają z umowy o zabezpieczeniu społecznym

Około 40 tys. Polaków skorzysta z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą, która wchodzi w życie 1 października. Umowa umożliwia łączenie okresów ubezpieczenia przepracowanych w Polsce i w Kanadzie oraz transfer świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego państwa.

Kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

Dzisiaj, 1 października, weszły w życie przepisy rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy?

Kwalifikacje pracowników pomocy społecznej

Aby wykonywać zawód pracownika socjalnego, należy spełnić wymagania dotyczące wykształcenia określone przez ustawodawcę, np. ukończyć studia wyższe na kierunku praca socjalna.

Co oznacza dla ubezpieczonych wzmożona kontrola zwolnień lekarskich prowadzona przez ZUS?

Od 1 sierpnia bieżącego roku trwa program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Zwiększone wydatki na mnożące się zwolnienia lekarskie, wystawiane na coraz dłuższe okresy, skłoniła ZUS do wnikliwego przyjrzenia się zarówno tym, którzy wystawiają zwolnienia, jak i tym, którzy z nich korzystają.

Obowiązkowa opieka lekarska podczas ciąży

Od 1 listopada br. zmienią się przepisy o wypłacie becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Przy ubieganiu się o te świadczenia trzeba będzie przedłożyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską podczas ciąży.

Zasiłek opiekuńczy

Jestem ojcem dziecka. Z jego matką nie pozostaję w związku małżeńskim. Czy na dziecko i na konkubinę mogę otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Wyższe składki na KRUS

Składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą płacone co miesiąc i wyniosą 10 proc. emerytury podstawowej, tj. obecnie 68 zł. Jeżeli rolnik ma ponad 50 hektarów ziemi, jego składka będzie odpowiednio wyższa. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o KRUS, która wchodzi w życie 1 października.

Dodatek motywacyjny dla nauczyciela

Jestem przewodniczącym związku zawodowego działającego w zespole szkół, którego organem prowadzącym jest gmina, i chciałbym się dowiedzieć, czy każdy zatrudniony w szkole nauczyciel musi otrzymać dodatek motywacyjny? Nadmieniam, że obowiązujący w naszej gminie regulamin wynagradzania określa minimalną wysokość dodatku przyznawanego nauczycielom.

Bezpieczne fundusze emerytalne gwarancją emerytury

Utworzenie bezpiecznych funduszy emerytalnych, inwestujących w obligacje skarbowe da pracującym gwarancję, że nie stracą pieniędzy gromadzonych na emeryturę - mówili na posiedzeniu Komisji Trójstronnej związkowcy. Podkreślali, że każdy powinien móc przechodzić z funduszu inwestującego w akcje do bezpiecznego, i odwrotnie.

Dyskryminacja pracownicy opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem

Za przejaw dyskryminacji bezpośredniej może zostać uznane nie tylko nieodpowiednie zachowanie w stosunku do samej osoby niepełnosprawnej. Sytuacja ta może mieć także miejsce, gdy przyczyną gorszego traktowania pracownika jest niepełnosprawność osoby, z którą pozostaje związany, np. dziecka.

Cechy charakterystyczne umowy zlecenia

Umowa zlecenia jest jedną z umów cywilnoprawnych. Szereg cech, którymi charakteryzuje się umowa zlecenia pozwala na jej wyróżnienie na tle innych umów.

Jakich danych może żądać przy zawarciu pracodawca od pracownika?

Pracownik zawierając umowę o pracę podaje pracodawcy określone dane osobowe. Jak bardzo szczegółowych danych może żądać od pracownika pracodawca.

Co musi się znaleźć w umowie o pracę?

Pracownik i pracodawca zawierając umowę o prace muszą zawrzeć w jej treści pewne niezbędne elementy. Pominięcie jednego z nich może spowodować nieważność umowy o pracę.

Treść umowy o pracę

Poprzez nawiązanie umowy o pracę pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy w zamian za wynagrodzenie. Pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika i wypłaty wynagrodzenia za świadczoną pracę.

Cechy charakterystyczne umowy o pracę

Umowa o pracę nie jest umową cywilnoprawną. Jest regulowana przez przepisy kodeksu pracy. Stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy pomiędzy pracodawca a pracownikiem.

Czym jest umowa o pracę?

Umowa o pracę jest najczęstszą podstawą nawiązania stosunku pracy. Poprzez umowę o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia za wynagrodzeniem określonej pracy, a pracodawca do wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Bezrobocie problemem polskiej gospodarki

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek uważa, że jednym z najpoważniejszych problemów naszej gospodarki może być bezrobocie. Szef NBP powiedział, że w tym roku może ono wynieść 13 proc.

Zmiany w rozliczaniu czasu pracy – ustawa antykryzysowa

Pracodawcy dotknięci kryzysem ekonomicznym mogą obniżać koszty zatrudnienia, korzystając z rozwiązań proponowanych przez tzw. ustawę antykryzysową. Mają oni m.in. możliwość uelastycznienia planowania i rozliczania czasu pracy zatrudnionych u siebie pracowników.

Długość urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Długość urlopu z tytułu urodzenia dziecka oraz jego długość z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie jest taka sama.

Ekwiwalent za pierwszy urlop wypoczynkowy

Wypłacając ekwiwalent za pierwszy urlop, można przyjąć, że po miesiącu pracownikowi przysługuje 1,666 dnia lub też wymiar ten można zaokrąglić do całych 2 dni.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Jestem w ciąży i niedawno podjęłam pracę na czas określony. Wcześniej byłam zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ile czasu muszę przepracować, aby otrzymać zasiłek macierzyński?

Jak podtrzymać wysoką motywację do pracy wśród podwładnych?

Jako menedżer dobrze wiem, jak ważny dla efektywności pracy zespołu jest wysoki poziom motywacji wśród jego członków. O motywowaniu podwładnych mówi się wiele, lecz mam wrażenie, że zbyt często podkreśla się kwestię podwyższania motywacji, natomiast tylko sporadycznie porusza się temat utrzymania jej na pożądanym poziomie. Mnie interesują właśnie sposoby podtrzymania wysokiej motywacji w moim zespole. Co i jak robić, aby utrzymać wśród podwładnych wysoki poziom umotywowania do pracy?

Za zwolnienia lekarskie nie będzie dodatkowych pieniędzy

Minister zdrowia Ewa Kopacz oświadczyła, że nie ma możliwości, by lekarze otrzymywali zapłatę za wypisywanie zaświadczeń o niezdolności do pracy. Dodatkowych pieniędzy za tę czynność domaga się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL).

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Pojęcie odpowiedzialności porządkowej pracownika jest ściśle związane z jego obowiązkami. Stanowi ona podstawowy instrument pracodawcy służący do egzekwowania odpowiedniego funkcjonowania zakładu pracy.

Opis stanowiska pracy a zakres obowiązków

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy m.in. określenie stanowiska pracy oraz zapoznanie pracownika z zakresem jego obowiązków.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czeka na podpis prezydenta.

Wynagrodzenie za czas urlopu (art. 172)

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi przebywającemu na urlopie należy się takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałby gdyby pracował.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171)

W praktyce często zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę należy nam się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kiedy nie.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego

Prawidłowe uzupełnienie wynagrodzenia do celów zasiłkowych zależy od kilku czynników. Należy w szczególności wziąć pod uwagę charakter składników wynagrodzenia oraz przyczyny nieobecności pracownika w pracy.

Zasiłek dla osoby zajmującej się dzieckiem niepełnosprawnym - nowelizacja

Osoby, które przed 1 maja 2004 roku - gdy obowiązywała poprzednia ustawa o pomocy społecznej - złożyły wniosek o zasiłek stały, lecz nie został on rozpatrzony, będą miały prawo ubiegać się o ten zasiłek - przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, którą przyjął Sejm.

Obowiązki pracodawcy wobec związku zawodowego

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych z działaniem na terenie jego zakładu pracy związków zawodowych. Obowiązki te można podzielić na mające charakter organizacyjny oraz informacyjno-konsultacyjny.

Jak skutecznie planować i wdrażać szkolenia w dziale sprzedaży?

Od niedawna rozpoczęłam pracę w dziale HR jako specjalista do spraw szkoleń działu sprzedaży. W trakcie rozmowy z jednym z menedżerów sprzedaży na temat szkoleń usłyszałam: „Nie chciałbym cię zniechęcać, ale te szkolenia nic nie dają. Kilku sprzedawców brało udział w szkoleniach w poprzednich latach i nie widzę, aby to coś zmieniło. Po każdym szkoleniu słyszę, że program nie był dostosowany do naszej specyfiki pracy. Nie wiem, co tam ustaliliście w dziale HR, ale znajdźcie szkolenie, które rzeczywiście pomoże im w pracy i podniesie skuteczność handlowców. W innym przypadku szkoda dwóch dni pracy”. Nie była to odosobniona opinia. Na co mam zwrócić uwagę, żeby tym razem szkolenie było skuteczne?

REKLAMA