Kategorie

Obciążenia podatkowe świadczeń z zfśs

Anna Martuszewicz
Dopłaty z tytułu tzw. wczasów pod gruszą (wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie) podlegają opodatkowaniu w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy dopłatę otrzymuje pracownik, czy jego dzieci.

Część świadczeń wypłacanych osobom uprawnionym z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega na zasadach ogólnych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tym zakresie w 2009 r. nastąpiły niewielkie zmiany.

Opodatkowaniu nie podlegają następujące świadczenia z zfśs:

 • zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – ale tylko do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł; kwota przekroczenia będzie opodatkowana, należy ją uwzględnić w rozliczeniu rocznym;

Przykład

Pracownik otrzymał zapomogę w kwocie 3000 zł przeznaczoną na remont piwnicy, która uległa zniszczeniu w czasie powodzi. Opodatkowaniu będzie podlegać kwota stanowiąca różnicę między kwotą wypłaconą a 2280 zł, czyli 720 zł.

 • wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (rzeczowymi świadczeniami nie są: bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi). Z regulacji tych wynika, że przyznawane pracownikom bony nadal podlegają opodatkowaniu, nie są bowiem świadczeniem rzeczowym i nie są też świadczeniem pieniężnym. Jeżeli jednak pracodawca zamiast bonu czy talonu przekaże pracownikowi pieniądze, to wypłacona kwota w granicach przewidzianego w przepisach limitu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku; świadczeniami rzeczowymi będą, oprócz np. zakupów związanych z wydarzeniami losowymi, także bilety na imprezy kulturalne i sportowe, karnety wstępu na zajęcia sportowe;

Przykład

Pracownik na skutek powodzi utracił cały sprzęt AGD oraz meble. Pracodawca w ramach pomocy rzeczowej zakupił i przekazał mu sprzęt AGD o wartości 3500 zł oraz przyznał dodatkowo świadczenie pieniężne (1000 zł) na zakup niezbędnych łóżek (zakup został potwierdzony rachunkiem). Z tej kwoty 4120 zł podlega opodatkowaniu.

W analogicznej sytuacji pracodawca przekazał pracownikowi bony o wartości 4500 zł na zakup sprzętu AGD – cała ta kwota będzie podlegać opodatkowaniu.

W związku z tym, że świadczenia finansowe zostały włączone do zwolnień podatkowych dopiero w sierpniu 2009 r. (choć wprowadzone regulacje dotyczą całego roku), mogło się zdarzyć, że pracodawca pobrał zaliczkę na podatek od świadczenia, które obecnie korzysta ze zwolnienia. W takiej sytuacji zdaniem Ministerstwa Finansów w PIT-11 po stronie przychodów nie uwzględnia się zwolnionych od podatku świadczeń, należy zaś wykazać faktycznie pobraną zaliczkę.


 • dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18;

Przykład

Pracownikowi przyznano dopłatę do jego wczasów oraz dla jego trójki dzieci w wieku 7, 14 i 19 lat. Dopłata, jaką otrzymał pracownik oraz najstarsze z dzieci, podlega opodatkowaniu. Podatku nie płaci się natomiast od dopłaty przyznanej na dzieci młodsze.

 • świadczenia „zbiorowe”, czyli takie, których nie można „przypisać” do konkretnego uprawnionego do korzystania z funduszu – zwolnienie takich świadczeń z opodatkowania nie zostało wprost ujęte w przepisach. Jednak Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach w decyzji nr 1464/DSi-I-415/I/99/06/MŁ z 12 stycznia 2007 r. zajęła stanowisko, że świadczenie na rzecz pracowników w zakresie sfinansowania wycieczki zorganizowanej dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie mieści się w zakresie pojęcia przychodu ze stosunku pracy i jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Inne opodatkowania i zwolnienia podatkowe

Świadczenia urlopowe stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu na takich samych zasadach jak inne przychody ze stosunku pracy. Wolne od podatku mogą być jednak odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty świadczenia urlopowego, jeżeli pracodawca miał obowiązek je wypłacić, ale nie zrobił tego w terminie.

Przykład

Reklama

Pracodawca ustalił, że pracownikom w 2009 r. przysługiwało świadczenie urlopowe w wysokości 450 zł. Pracownik, który z urlopu skorzystał w styczniu, w okresie wypowiedzenia nie otrzymał świadczenia. Na skutek złożenia pozwu sąd nakazał wypłatę świadczenia wraz z odsetkami za zwłokę do dnia wypłaty. Od kwoty 450 zł należy zapłacić podatek, kwota zaś należnych odsetek nie podlega opodatkowaniu.

Jeżeli emeryci i renciści, których z poprzednim pracodawcą łączył stosunek służbowy, stosunek pracy, praca nakładcza lub spółdzielczy stosunek pracy, otrzymali od niego świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne przekraczające łącznie kwotę 2280 zł, to od nadwyżki tej kwoty pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%.

Należy zwrócić uwagę, że podatek zryczałtowany pobierany jest jedynie od świadczeń wskazanych wyżej, natomiast od pozostałych (np. dofinansowań do wypoczynku, zapomóg przekraczających kwotę 2280 zł) podatek pobierany jest na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

Przykład

Emeryt otrzymał w ciągu całego roku kalendarzowego z funduszu socjalnego świadczenia rzeczowe o łącznej wartości 3000 zł. Od kwoty 720 zł powinien zapłacić podatek dochodowy w wysokości 10%, czyli 72 zł.

W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych możliwe jest uzyskanie także zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe (pożyczki). Inaczej niż w przypadku zwykłej umowy pożyczki umowa pożyczki z funduszu jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają także inne cywilnoprawne czynności związane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

Podstawa prawna:

 • art. 21 ust. 1 pkt 26, 67, 78, 95, art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
 • art. 2 pkt 1 lit. e, art. 9 pkt 10 lit. e ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU nr z 2007 r. 68, poz. 450 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.