reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Właściwość sądu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych

Właściwość sądu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych obowiązują szczególne zasady określające właściwość miejscową i rzeczową sądów, które ułatwiają ubezpieczonym dochodzenie swoich praw przed sądem.

Właściwość miejscową sądu, czyli określenie, w jakiej miejscowości sąd będzie rozpoznawał sprawę, zawiera art. 461 § 2 k.p.c. W myśl tego przepisu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania strona odwołująca się od decyzji wydanej przez organ rentowy, chyba że przepis odrębny stanowi inaczej. Przepis ten ustanawia zasadę, że właściwy do rozpoznania sprawy jest ten sąd, w którego okręgu zamieszkuje osoba odwołująca się od decyzji ZUS lub innego organu rentowego.

Podobną regulację zawiera także art. 90 ust. 1 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (DzU z 2004 r. nr 159, poz. 1667 ze zm.), zgodnie z którym w sprawach o roszczenia ze stosunków prawnych między członkami otwartych funduszy a tymi funduszami lub ich organami, w których orzekają sądy ubezpieczeń społecznych, właściwy jest sąd miejsca zamieszkania członka funduszu.

Stanowi to istotne ułatwienie dla osób odwołujących się od decyzji, gdyż w celu dochodzenia swoich roszczeń będą mogły się udać do najbliższego dla nich sądu, natomiast nie będą musiały dojeżdżać do sądu właściwego z uwagi na siedzibę organu rentowego, jak to ma miejsce w zwykłych sprawach cywilnych.

Przykład

Adam Z. zamieszkały w Kielcach otrzymał decyzję ZUS, którego oddział znajdował się w Warszawie, odmawiającą mu przeliczenia emerytury. Adam Z. złożył odwołanie od tej decyzji. Sądem właściwym do rozpoznania tej sprawy będzie sąd w Kielcach, z tego względu, że w jego okręgu Adam Z. ma miejsce zamieszkania.

Trzeba zauważyć, że choć przepis wprost stanowi o miejscu zamieszkania osoby odwołującej się, co jest zasadne w przypadku osób fizycznych, to powyższą zasadę należy także odpowiednio stosować do osób prawnych (np. spółek z o.o. odwołujących się od decyzji wymierzającej składki). Oznaczałoby to, że właściwy dla osób prawnych odwołujących się od decyzji ZUS lub innych organów rentowych będzie sąd, w którego okręgu mają one swoją siedzibę. Stanowi to dla nich także ułatwienie w dochodzeniu swoich roszczeń z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Regulacje szczególne

Od zasady przewidującej właściwość sądu miejsca zamieszkania osoby odwołującej się od decyzji organu rentowego przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują też istotne wyjątki. A mianowicie, w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, w których wniesiono odwołanie od decyzji Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wojskowego organu emerytalnego albo organu emerytalnego właściwego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę ten organ (art. 461 § 21 k.p.c.). W wyżej wymienionych przypadkach sądem właściwym miejscowo do rozpoznania odwołania będzie sąd, w którego okręgu te organy mają swoją siedzibę, co jest rozwiązaniem mniej korzystnym dla ubezpieczonych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama