| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Samozatrudnienie > Kontynuowanie ubezpieczeń społecznych po ustaniu prowadzenia działalności

Kontynuowanie ubezpieczeń społecznych po ustaniu prowadzenia działalności

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby współpracujące objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie.

W tym celu powinny zgłosić wniosek o objęcie ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 sierpnia 2009r. wniosek należało złożyć w terminie 30 dni od ustania ubezpieczeń obowiązkowych. Jeżeli zgłoszenie kontynuacji ubezpieczeń zostało złożone w ciągu 30 dni, objęcie ubezpieczeniami następowało od dnia wskazanego w zgłoszeniu; data zgłoszenia nie mogła być jednak późniejsza niż 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń. Od 1 września 2009r. osoby, które chcą kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą przystąpić do tych ubezpieczeń niezależnie od okresu jaki upłynął od ustania ich poprzedniego okresu ubezpieczeń.

Od 1 września 2009r. objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na zasadach kontynuacji następuje (zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami nie wcześniej jednak niż od dnia w którym wniosek został zgłoszony.

Zobacz: Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustają:

  • od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
  • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na te ubezpieczenia,
  • od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom.

W przypadku ustania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z powodu nieopłacenia w terminie należnych składek, ZUS - w uzasadnionych przypadkach - może wyrazić zgodę na opłacenie składek po terminie. W tym celu zainteresowany powinien wystąpić do terenowej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze stosownym wnioskiem, podając przyczyny nieopłacenia składek.

W sytuacji gdy okres kontynuacji ubezpieczeń przekroczy 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w sytuacji gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych na formularzu ZUS ZUA jest w omawianym przypadku równoczesnym zgłoszeniem płatnika składek (brak jest obowiązku przekazywania formularza ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek osoby fizycznej).

Możliwość kontynuacji opłacania składek dotyczy jedynie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych; brak jest takiej możliwości w przypadku ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego. Osoby kontynuujące ubezpieczenia nie opłacają także składek na Fundusz Pracy.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Źródło: www.zus.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »