REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontynuowanie ubezpieczeń społecznych po ustaniu prowadzenia działalności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ubezpieczenia społeczne a koniec działalności.
Ubezpieczenia społeczne a koniec działalności.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby współpracujące objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie.

W tym celu powinny zgłosić wniosek o objęcie ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 sierpnia 2009r. wniosek należało złożyć w terminie 30 dni od ustania ubezpieczeń obowiązkowych. Jeżeli zgłoszenie kontynuacji ubezpieczeń zostało złożone w ciągu 30 dni, objęcie ubezpieczeniami następowało od dnia wskazanego w zgłoszeniu; data zgłoszenia nie mogła być jednak późniejsza niż 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń. Od 1 września 2009r. osoby, które chcą kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą przystąpić do tych ubezpieczeń niezależnie od okresu jaki upłynął od ustania ich poprzedniego okresu ubezpieczeń.

REKLAMA

Od 1 września 2009r. objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na zasadach kontynuacji następuje (zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami nie wcześniej jednak niż od dnia w którym wniosek został zgłoszony.

Zobacz: Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustają:

  • od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
  • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na te ubezpieczenia,
  • od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom.

REKLAMA

W przypadku ustania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z powodu nieopłacenia w terminie należnych składek, ZUS - w uzasadnionych przypadkach - może wyrazić zgodę na opłacenie składek po terminie. W tym celu zainteresowany powinien wystąpić do terenowej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze stosownym wnioskiem, podając przyczyny nieopłacenia składek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy okres kontynuacji ubezpieczeń przekroczy 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w sytuacji gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych na formularzu ZUS ZUA jest w omawianym przypadku równoczesnym zgłoszeniem płatnika składek (brak jest obowiązku przekazywania formularza ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek osoby fizycznej).

Możliwość kontynuacji opłacania składek dotyczy jedynie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych; brak jest takiej możliwości w przypadku ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego. Osoby kontynuujące ubezpieczenia