REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontynuowanie ubezpieczeń społecznych po ustaniu prowadzenia działalności

Ubezpieczenia społeczne a koniec działalności.
Ubezpieczenia społeczne a koniec działalności.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby współpracujące objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie.

W tym celu powinny zgłosić wniosek o objęcie ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 sierpnia 2009r. wniosek należało złożyć w terminie 30 dni od ustania ubezpieczeń obowiązkowych. Jeżeli zgłoszenie kontynuacji ubezpieczeń zostało złożone w ciągu 30 dni, objęcie ubezpieczeniami następowało od dnia wskazanego w zgłoszeniu; data zgłoszenia nie mogła być jednak późniejsza niż 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń. Od 1 września 2009r. osoby, które chcą kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą przystąpić do tych ubezpieczeń niezależnie od okresu jaki upłynął od ustania ich poprzedniego okresu ubezpieczeń.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 września 2009r. objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na zasadach kontynuacji następuje (zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami nie wcześniej jednak niż od dnia w którym wniosek został zgłoszony.

Zobacz: Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustają:

  • od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
  • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na te ubezpieczenia,
  • od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom.

W przypadku ustania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z powodu nieopłacenia w terminie należnych składek, ZUS - w uzasadnionych przypadkach - może wyrazić zgodę na opłacenie składek po terminie. W tym celu zainteresowany powinien wystąpić do terenowej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze stosownym wnioskiem, podając przyczyny nieopłacenia składek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy okres kontynuacji ubezpieczeń przekroczy 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w sytuacji gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych na formularzu ZUS ZUA jest w omawianym przypadku równoczesnym zgłoszeniem płatnika składek (brak jest obowiązku przekazywania formularza ZUS ZFA - zgłoszenie płatnika składek osoby fizycznej).

Możliwość kontynuacji opłacania składek dotyczy jedynie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych; brak jest takiej możliwości w przypadku ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego. Osoby kontynuujące ubezpieczenia