REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek w 2010 r.

Barbara Zabieglińska

REKLAMA

Roczna kwota ograniczenia podstawy wymiaru składek w 2010 r. wynosi 94 380 zł i jest niższa o 1410 zł od kwoty obowiązującej w ubiegłym roku.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym podlega ograniczeniu (art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – zwanej dalej ustawą systemową). Przepis ten stanowi, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Do czasu osiągnięcia tej 30-krotności płatnik zobowiązany jest obliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy ustalonej zgodnie z zasadami określonymi w powołanej ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i przekazywać je do jednostki terytorialnej ZUS.

Autopromocja

Najniższa podstawa wymiaru składek >>

Ograniczenie podstawy wymiaru składek

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ma zastosowanie do osób, które:

 • podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (np. pracownicy, żołnierze, duchowni, zleceniobiorcy – zgodnie z art. 6 ustawy systemowej),
 • mają prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (np. małżonkowie pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach pracy przy ONZ i innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą – art. 7 ustawy systemowej),
 • kontynuują dobrowolnie ubezpieczenia emerytalne i rentowe – art. 10 ustawy systemowej (do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych mogą przystąpić tylko osoby, które podlegały tym ubezpieczeniom obowiązkowo).

Tak więc ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek dotyczy wszystkich ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, bez względu na to, czy podstawę wymiaru składek stanowi dla nich przychód (wynagrodzenie), deklarowana kwota czy też wskazany przez przepisy odpowiedni parametr.

Kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2010 r. podał Minister Pracy i Polityki Społecznej w obwieszczeniu z 11 grudnia 2009 r. Kwota ta wynosi 94 380 zł i jest niższa od kwoty z ubiegłego roku o 1410 zł, tj. o 1,5%. Taka sytuacja wystąpiła po raz pierwszy od momentu wprowadzenia w życie pułapu podstawy wymiaru składek, czyli od 1 stycznia 1999 r. Niższy pułap to nie tylko niższe składki, ale i niższa w przyszłości emerytura. Po przekroczeniu podanego pułapu płatnik składek jest zobowiązany (obligatoryjnie) zaprzestać obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dla ubezpieczonego istotne jest to, że przerwanie wpłat na te ubezpieczenia nie przerywa okresu ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Po przekroczeniu ustalonej granicy podstawy wymiaru składek płatnik w dalszym ciągu nalicza i opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Również podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega ograniczeniu do kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, ZUS przekazuje do OFE składki w wysokości 7,3% podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne. Należy pamiętać, że przekazanie składek do OFE następuje tylko wówczas, gdy płatnik faktycznie opłaci składki. Samo złożenie dokumentów rozliczeniowych, tj. deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych w ZUS (bez wniesienia konkretnej kwoty składek), nie wystarczy, aby ubezpieczony miał zasilone konto w OFE.

Jeżeli na koncie ubezpieczonego nastąpi przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, to składki na te ubezpieczenia są nienależne do końca roku kalendarzowego (w którym nastąpiło przekroczenie) i w związku z tym ZUS nie przekazuje składek do OFE również do końca danego roku.

Przykład

Jan K. 1 marca 2010 r. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli kwotę 94 380 zł. Oznacza to, że płatnik składek od 2 marca 2010 r. nie nalicza i nie opłaca składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za tego ubezpieczonego, czyli nie są również odprowadzane składki do OFE do końca grudnia 2010 r. Mimo nieopłacenia składek na wskazane ubezpieczenia do 31 grudnia 2010 r. Jan K. pozostaje w ubezpieczeniach.

Opłacanie przeterminowanych składek >>

Informacja o przekroczeniu

Informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przez danego ubezpieczonego płatnik zobowiązany jest – począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie do końca danego roku kalendarzowego – wykazywać w polu 02 bloku IV, składanego za tego ubezpieczonego, imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA (raport składkowy). Ubezpieczony, który jest równocześnie płatnikiem składek na swoje ubezpieczenia (np. osoba prowadząca działalność gospodarczą), składa wyłącznie deklarację rozliczeniową ZUS DRA, a informację taką wykazuje w polu 05 bloku X tego dokumentu.

Zaprzestanie przekazywania składek

Jeżeli z dokumentacji płacowej płatnika wynika, że w danym miesiącu następuje przekroczenie kwoty ograniczenia – wówczas płatnik oblicza i przekazuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko od takiej części podstawy wymiaru składek, jaka nie spowoduje przekroczenia kwoty ograniczenia.

W przypadku gdy do opłacania składek za danego ubezpieczonego zobowiązany jest więcej niż jeden płatnik, ubezpieczony po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazuje wszystkim płatnikom oświadczenie o zaprzestaniu potrącania składek.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA