reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek w 2010 r.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek w 2010 r.

Roczna kwota ograniczenia podstawy wymiaru składek w 2010 r. wynosi 94 380 zł i jest niższa o 1410 zł od kwoty obowiązującej w ubiegłym roku.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym podlega ograniczeniu (art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – zwanej dalej ustawą systemową). Przepis ten stanowi, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Do czasu osiągnięcia tej 30-krotności płatnik zobowiązany jest obliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy ustalonej zgodnie z zasadami określonymi w powołanej ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i przekazywać je do jednostki terytorialnej ZUS.

Najniższa podstawa wymiaru składek >>

Ograniczenie podstawy wymiaru składek

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ma zastosowanie do osób, które:

  • podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (np. pracownicy, żołnierze, duchowni, zleceniobiorcy – zgodnie z art. 6 ustawy systemowej),
  • mają prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (np. małżonkowie pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach pracy przy ONZ i innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą – art. 7 ustawy systemowej),
  • kontynuują dobrowolnie ubezpieczenia emerytalne i rentowe – art. 10 ustawy systemowej (do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych mogą przystąpić tylko osoby, które podlegały tym ubezpieczeniom obowiązkowo).

Tak więc ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek dotyczy wszystkich ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, bez względu na to, czy podstawę wymiaru składek stanowi dla nich przychód (wynagrodzenie), deklarowana kwota czy też wskazany przez przepisy odpowiedni parametr.

Kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2010 r. podał Minister Pracy i Polityki Społecznej w obwieszczeniu z 11 grudnia 2009 r. Kwota ta wynosi 94 380 zł i jest niższa od kwoty z ubiegłego roku o 1410 zł, tj. o 1,5%. Taka sytuacja wystąpiła po raz pierwszy od momentu wprowadzenia w życie pułapu podstawy wymiaru składek, czyli od 1 stycznia 1999 r. Niższy pułap to nie tylko niższe składki, ale i niższa w przyszłości emerytura. Po przekroczeniu podanego pułapu płatnik składek jest zobowiązany (obligatoryjnie) zaprzestać obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dla ubezpieczonego istotne jest to, że przerwanie wpłat na te ubezpieczenia nie przerywa okresu ubezpieczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama