REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

27.11.2009

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 listopada 2009 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2010 r.

27.11.2009

Komunikat Prezesa ZUS z dnia 17 listopada 2009 r. w sprawie granicznych kwot przychodu dla 2009 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

27.11.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 listopada 2009 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2009 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

Jak skutecznie zarządzać czasem pracy zespołu?

Kieruję 15-osobowym działem sprzedaży w firmie z branży FMCG. W jaki sposób powinienem zorganizować pracę moich podwładnych, aby zoptymalizować efektywność całego zespołu?

REKLAMA

Dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego

Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może skorzystać z wielu form wsparcia. Najważniejszą z nich jest częściowa dopłata do wynagrodzeń.

Zawieszanie albo zmniejszanie emerytur i rent - graniczne kwoty przychodu

Wiadomo już, jaka jest wysokość granicznych kwot przychodu dla 2009 r., stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

Najważniejsze elementy stosunku pracy

Znajomość podstawowych zasad prawa pracy oraz sposobu formułowania poszczególnych elementów treści stosunku pracy pozwoli pracodawcy uniknąć w przyszłości wielu sporów między pracownikiem a pracodawcą.

Dyskryminacja pozytywna kobiet

Unia Europejska dopuszcza możliwość stosowania tzw. dyskryminacji pozytywnej ze względu na płeć. Jest to wyjątek, który ma pomóc wyrównać szanse kobiet przez przyznanie im uprzywilejowanej pozycji w stosunku do mężczyzn.

REKLAMA

Polacy negatywnie o przeniesieniu składki z OFE do ZUS

59,2 proc. Polaków negatywnie ocenia pomysł przeniesienia części składki emerytalno-rentowej z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast za takim rozwiązanie opowiedziało się 22,3 proc. pytanych - wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Czy kwotę ubezpieczenia grupowego wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Opłacamy co miesiąc za pracowników składki z tytułu ubezpieczenia grupowego. Składki w każdym miesiącu opłacamy w takiej samej kwocie bez względu na liczbę dni, które pracownik przepracował w tym miesiącu. Nie ma znaczenia, czy pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych czy nieusprawiedliwionych. Kwotę składki co miesiąc doliczamy do podstawy wymiaru składek ZUS. Czy kwotę opłaconej składki wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego?

Przywrócenie terminu (art. 265)

Niezachowanie określonego prawem terminu do dokonania czynności nie zawsze oznacza całkowite zamknięcie drogi sądowej dla poszkodowanego.

Terminy do wniesienia odwołania (art. 264)

Kodeks pracy określa podstawowe terminy, jakie pracownik musi zachować przy składaniu odwołania w swojej sprawie.

Właściwość sądów pracy (art. 262)

Sprawy z zakresu prawa pracy są rozstrzygane przez specjalnie w tym celu wydzielone jednostki sądów rejonowych i sądów okręgowych.

Organizacja komisji pojednawczej (art. 258)

Komisja pojednawcza, aby mogła w zadowalający sposób wypełniać swoją rolę, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, m.in. lokalowe.

Wynagrodzenie członka komisji pojednawczej (art. 257)

Komisja pojednawcza nie jest organem ustanowionym na stałe, ze stałą liczbą członków.

Żądanie uznania ugody za bezskuteczną (art. 256)

Oprócz tego, że ugoda może być sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego, może ona także naruszać interes pracownika.

Niewykonywanie ugody przez pracodawcę (art. 255)

Dość często spotykamy się z sytuacją, że pracodawca pomimo zawarcia ugody przed komisją pojednawczą, nie wykonuje jej. Co pracownik może zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy komisja pojednawcza przekaże sprawę do sądu? (art. 254)

Zwrócenie się do komisji pojednawczej o rozwiązanie sporu to pierwszy i podstawowy krok w dochodzeniu swoich roszczeń. Czasem jednak zawarcie ugody przed komisją staje się niemożliwe.

Kiedy nie można zawrzeć ugody? (art. 253)

Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy ugoda jest niedopuszczalna. Mianowicie wtedy, gdy ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Czy staż wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy 10 osób. Od 24 września br. zatrudniliśmy pracownika na czas określony. Jest to jego pierwsza praca po stażu z urzędu pracy. Podczas wyjazdu niezwiązanego z pracą miał wypadek. Od 19 października br. jest na zwolnieniu lekarskim. Będzie to dłuższa choroba. Czy w przypadku tego pracownika wymagany jest okres wyczekiwania? Jak obliczyć okres 33 dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Pracownik młodociany – zasady udzielania urlopu

Zasady nabywania oraz udzielania pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych zostały w obowiązujących przepisach uregulowane jednakowo, bez względu na rodzaj zatrudnienia pracownika młodocianego. Nie ma zatem znaczenia, czy pracownik ten jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego, czy w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

Pozorna umowa o pracę

Zdarza się, że strony, zawierając umowę o pracę, nie mają na celu jej wykonywania, a jedynie objęcie pracownika ubezpieczeniami społecznymi. Taka umowa może być uznana za umowę pozorną.

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie stosunku pracy powinno nastąpić w formie pisemnej. Przepisy prawa pracy nie przewidują do zachowania tej formy rygoru nieważności, więc wypowiedzenie złożone w formie ustnej jest ważne i skuteczne.

Czy pracodawcy odliczą od podatku wydatki na żłobki przyzakładowe

Minister pracy Jolanta Fedak proponuje, by przedsiębiorcy, którzy założą przyzakładowy żłobek, mogli odliczać wydatki ponoszone na ten cel od kosztów uzyskania przychodu. Propozycję traktuje jako element polityki rodzinnej państwa. Pracodawcy i związkowcy pomysł popierają. Resort finansów twierdzi, że go rozważy, choć zastrzega, że na razie oficjalnie o nim nie wie.

Jakie świadczenia przysługują z tytułu umowy o zakazie konkurencji

Powodzenie wielu zadań przedsiębiorstwa niejednokrotnie zależy od umiejętnego zarządzania poufnymi informacjami oraz od specjalistycznej wiedzy pracowników. Pracodawcy pragnący zabezpieczyć własne interesy m.in. przez skuteczne zapobieganie niepożądanemu ujawnieniu tajemnic firmowych, mogą zaproponować swym pracownikom zawarcie umowy o zakazie konkurencji.

Czy wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy wliczyć do podstawy wymiaru, jeżeli umowa została podpisana w pierwszym dniu roboczym

Pracownik, który jest u nas zatrudniony od 3 listopada 2008 r. (taka data widnieje w umowie o pracę, ponieważ 1 i 2 listopada 2008 r. były w firmie dniami wolnymi od pracy), zachorował 28 października 2009 r. Pracownik przepracował cały listopad 2008 r. i wynagrodzenie otrzymał za cały miesiąc. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w październiku 2009 r. wliczyć wynagrodzenie za listopad 2008 r.?

W drodze na szczyt

Co należy do kompetencji niezbędnych na stanowisku dyrektora HR? Jaką drogę należy przebyć od stanowiska menedżera HR do stanowiska dyrektora personalnego – członka zarządu? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukiwali uczestnicy debaty „Personelu i Zarządzania”, która odbyła się w ramach Kongresu Kadry.

Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

W lokalu związkowym znajdującym na terenie zakładu pracy został zorganizowany poczęstunek z okazji imienin przewodniczącego związku. Dyrektor firmy i inspektor bhp zastali przewodniczącego i jego zastępcę przy piciu alkoholu. Obaj przebywali tego dnia na urlopach wypoczynkowych. Czy te osoby można zwolnić dyscyplinarnie?

Wiedza na wirażu

Po okresie, gdy temat zarządzania wiedzą był modny, dziedzina ta przestała już chyba budzić emocje. Organizacje pozbyły się zajmujących się nią menedżerów i odrębnych struktur. Jednak ludzie ci nadal wspierają dziś swoimi kompetencjami firmy, np. jako wewnętrzni eksperci ds. usprawnień.

Praca chorego pracownika

Warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy jest aktualne orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Ważność takiego orzeczenia przerywana jest przez zwolnienie lekarskie.

Urlopy przymusowe

Pracodawca w określonych przypadkach może polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bez uzgodnienia terminu.

Prawo do renty rodzinnej dla wdowy i dziecka po zmarłym pracowniku

W październiku 2009 r. zmarł mąż pracownicy, z którym mieszkała i prowadziła wspólne gospodarstwo domowe. Miał on prawo do emerytury. Czy pracownica i jej córka, która uczy się w drugiej klasie szkoły podstawowej, mają prawo do renty rodzinnej? Czy jako pracodawca mamy jakieś obowiązki związane z ubieganiem się rodziny pracownicy o rentę rodzinną?

Wypadek samochodem służbowym lub jego kradzież

Za szkodę w mieniu powierzonym z obowiązkiem zwrotu powstałą wskutek kradzieży pracownik ponosi odpowiedzialność w takim zakresie, w jakim można mu przypisać niewykonanie lub nienależyte wykonanie pieczy.

Nowy program wspierania rodzin wielodzietnych

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zapowiedziała, że na przełomie roku ministerstwo przedstawi założenia nowego programu wspierania rodzin. Jednym z jego zadań ma być większa pomoc dla rodzin, które wychowują więcej niż jedno dziecko.

W jakiej wysokości należy przyjąć w podstawie wymiaru premię kwartalną, jeśli okres zatrudnienia pracownika jest krótszy niż cztery kwartały

Pracownica zatrudniona od 1 maja 2009 r. sprawowała opiekę nad chorym dzieckiem od 8 do 14 listopada 2009 r. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1800 zł ma prawo do premii kwartalnej nieproporcjonalnie pomniejszanej za okres choroby. Za II kwartał 2009 r. otrzymała premię w wysokości 750 zł – proporcjonalnie do przepracowanego okresu, a za III kwartał premia wyniosła 1200 zł. W jakiej wysokości powinniśmy przyjąć premię kwartalną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego?

Kto będzie płatnikiem zasiłków od 1 stycznia 2010 r., zależy od liczby ubezpieczonych na 30 listopada 2009 r.

Prowadzę firmę budowlano-remontową. Liczba osób zatrudnionych w firmie zmienia się w zależności od pory roku i liczby zamówień. W 2008 r. w listopadzie zatrudniałem 23 osoby na podstawie umów o pracę i zlecenia. Mimo że w grudniu 2008 r. liczba zatrudnionych wynosiła 15 osób, przez cały 2009 r. byłem płatnikiem zasiłków. Jak ustalić, kto będzie płatnikiem zasiłków w kolejnym roku?

Jakie korzyści dają szkolenia w formie e-learningu?

W związku z poszukiwaniem oszczędności w firmie rozważamy zrezygnowanie z niektórych tradycyjnych szkoleń na rzecz przeprowadzanych z wykorzystaniem Internetu. Czy rzeczywiście będzie to rozwiązanie, które przyniesie nam obniżenie kosztów?

Święto Trzech Króli - czy będzie dzień wolny od pracy

Na początku grudnia PO złoży w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. PO chce też usunąć z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Roczny wskaźnik wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2010 r.

W 2010 roku maksymalny roczny wskaźnik wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zaliczanego w ciężar kosztów u przedsiębiorców, wyniesie 1,0 proc. - wynika z przyjętego przez rząd rozporządzenia.

Kiedy czynność podjęta przez nieuprawniony podmiot jest ważna

Podjęta przez nieuprawniony podmiot działający w imieniu pracodawcy czynność z zakresu prawa pracy jest ważna i skuteczna, gdy zostanie ona potwierdzona przez inny podmiot (organ) właściwy do podejmowania takich czynności – także przez podjęcie określonych czynności faktycznych.

Praca za granicą

Co dziewiąty Polak w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracował poza granicami Polski. Co setny deklaruje, że jest obecnie zatrudniony za granicą - wynika z sondażu CBOS. Najczęściej wymienianym krajem są Niemcy.

Pożyczki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają zapewnić Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych (FUS) uzyskiwanie nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa oraz z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Jak informować pracowników o rezygnacji z tworzenia ZFŚS

W każdym przypadku pracownicy muszą zostać poinformowani o fakcie nieutworzenia funduszu. Ten obowiązek pracodawcy wynika bezpośrednio z ustawy o zfśs lub pośrednio z przepisów dotyczących tworzenia aktów wewnątrzzakładowych.

Z renty na emeryturę

Od osób, które za podstawę wymiaru emerytury wskazują podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, wymaga się, aby na dzień złożenia wniosku o emeryturę były uprawnione do tej renty.

Jak dokonać zmian warunków wynagradzania

Jest wiele sposobów, aby zmienić wynagrodzenie pracownika. W praktyce najczęściej stosowane jest wypowiedzenie zmieniające jako jednostronny akt pracodawcy, co nie znaczy, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Samochód służbowy dla dyrektora, opieka medyczna dla pracownika

Samochód służbowy to benefit przyznawany głównie pracownikom najwyższego szczebla. Aż 96 proc. firm produkcyjnych oferuje go dyrektorom, a 51 proc. kierownikom – wynika z najnowszego raportu Sedlak & Sedlak „Analiza wybranych świadczeń pozapłacowych”. Dodatkowo, 86 proc. przedsiębiorstw pozwala zatrudnionym na najwyższym szczeblu zarządzania na korzystanie ze służbowego auta także w celach prywatnych.

Dodatek za rozłąkę

Wysokość dodatku za rozłąkę będzie uzależniona od tego, czy składnik ten jest składnikiem obowiązkowym czy fakultatywnym. Jeśli jego wysokość przekroczy kwotę diety przysługującej za czas podróży służbowej na obszarze kraju, pracodawca poniesie większe koszty podatkowe.

ZUS przelicza emerytury i renty z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego

Emeryci i renciści mogą przeliczyć swoje świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za tzw. "okresy zerowe", w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy, kto do 31 grudnia złoży do ZUS wniosek o przeliczenie, może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.

Czy w zakładzie pracy można wprowadzić bezpłatną godzinną przerwę mimo sprzeciwu pracowników

Chcemy wprowadzić w firmie godzinną niepłatną przerwę dla wszystkich pracowników. Będzie ona obowiązywać w różnych godzinach, w zależności od grupy pracowniczej. Dodatkową przerwę chcemy zapisać w regulaminie pracy. Większość pracowników nie zgadza się na wprowadzenie dodatkowej przerwy, argumentując, że zostaną im pogorszone warunki pracy. Czy mimo braku zgody większości pracowników wprowadzenie takiej przerwy będzie możliwe? W naszym zakładzie nie działają związki zawodowe.

Jak uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Czy, zatrudniając osobę niepełnosprawną, mogę uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy tej osoby i gdzie mogę o taką pomoc się ubiegać?

REKLAMA