REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w zakładzie pracy można wprowadzić bezpłatną godzinną przerwę mimo sprzeciwu pracowników

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Chcemy wprowadzić w firmie godzinną niepłatną przerwę dla wszystkich pracowników. Będzie ona obowiązywać w różnych godzinach, w zależności od grupy pracowniczej. Dodatkową przerwę chcemy zapisać w regulaminie pracy. Większość pracowników nie zgadza się na wprowadzenie dodatkowej przerwy, argumentując, że zostaną im pogorszone warunki pracy. Czy mimo braku zgody większości pracowników wprowadzenie takiej przerwy będzie możliwe? W naszym zakładzie nie działają związki zawodowe.

Mimo sprzeciwu pracowników mają Państwo możliwość wprowadzenia w regulaminie pracy jednej przerwy w pracy niewliczanej do czasu pracy, trwającej maksymalnie 60 minut. Jeżeli pracownik nie chce korzystać z takiej przerwy, może złożyć do Państwa wniosek w tej sprawie. Od decyzji pracodawcy będzie zależało uwzględnienie bądź nieuwzględnienie tego wniosku.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

W związku z tym, że nie działa u Państwa zakładowa organizacja związkowa, regulamin pracy ustala samodzielnie pracodawca. W takim przypadku wprowadzenie dodatkowej przerwy w regulaminie pracy zależy wyłącznie od Państwa. Nie ma więc przeszkód, aby wprowadzić jedną przerwę niewliczaną do czasu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut. W tym przypadku trudno mówić o pogorszeniu warunków pracy pracowników.

Co prawda, przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy i nie płaci się za nią wynagrodzenia, jednak pracownik ma możliwość spożycia posiłku lub załatwienia osobistych spraw, które często nie mogą być załatwione w godzinach pracy. W praktyce zdarzają się często wyjścia z pracy w celu załatwienia różnych spraw osobistych. Powoduje to zazwyczaj konieczność odpracowywania w późniejszym terminie wyjść w celach prywatnych. Jeżeli w zakładzie będzie obowiązywać dodatkowa przerwa, wówczas pracownicy nie będą musieli często korzystać ze zwolnień od pracy na załatwienie spraw osobistych.

Pracodawca może zgodzić się na wniosek pracownika o wyłączenie go z korzystania z dodatkowej przerwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracodawca wprowadził w regulaminie pracy dodatkową godzinną przerwę niewliczaną do czasu pracy. Po jej wprowadzeniu praca w zakładzie odbywa się w godz. od 8.00 do 17.00. Po wprowadzeniu przerwy jeden z pracowników z uwagi na późniejszą godzinę zakończenia pracy nie będzie miał możliwości powrotu do swojego miejsca zamieszkania. Pracownik wraca do domu pociągiem, przy czym ostatni odjazd ma o godz. 16.30. W takiej sytuacji pracodawca może wyrazić zgodę, aby pracownik nie był objęty dodatkową przerwą i pracował tak jak dotychczas w godz. od 8.00 do 16.00.

Pracodawca może określić w regulaminie pracy warunki, które pracownik musi spełnić, aby mógł ubiegać się o wyłączenie go z prawa do dodatkowej przerwy.

W przypadku braku regulaminu pracy wprowadzenie dodatkowej przerwy należy uzgadniać indywidualnie z każdym pracownikiem i zawrzeć odpowiednie postanowienia w umowie o pracę.

Należy zwrócić uwagę, że przerwa ta może wynosić maksymalnie 60 minut i nie można jej dzielić na kilka krótszych przerw. Jest ona bezpłatna i niewliczana do czasu pracy. Dodatkowa przerwa może być wykorzystywana razem lub oddzielnie z obowiązkową i płatną 15-minutową przerwą, w zależności od tego, jak Państwo uregulują tę kwestię w regulaminie pracy.

WAŻNE!

Dodatkowa przerwa przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych nie może być dłuższa niż 60 minut.

Przerwa przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych może być krótsza niż 60 minut, np. 45-minutowa, 30-minutowa, lecz w żadnym przypadku nie może być dłuższa. Przerwa dłuższa niż 60 minut spowodowałaby konieczność wliczania do czasu pracy i zapłaty wynagrodzenia za czas wykraczający poza 60 minut. Wprowadzenie takiej przerwy nie jest uzależnione od wymiaru czasu pracy danego pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 141 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA