REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w zakładzie pracy można wprowadzić bezpłatną godzinną przerwę mimo sprzeciwu pracowników

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Chcemy wprowadzić w firmie godzinną niepłatną przerwę dla wszystkich pracowników. Będzie ona obowiązywać w różnych godzinach, w zależności od grupy pracowniczej. Dodatkową przerwę chcemy zapisać w regulaminie pracy. Większość pracowników nie zgadza się na wprowadzenie dodatkowej przerwy, argumentując, że zostaną im pogorszone warunki pracy. Czy mimo braku zgody większości pracowników wprowadzenie takiej przerwy będzie możliwe? W naszym zakładzie nie działają związki zawodowe.

Mimo sprzeciwu pracowników mają Państwo możliwość wprowadzenia w regulaminie pracy jednej przerwy w pracy niewliczanej do czasu pracy, trwającej maksymalnie 60 minut. Jeżeli pracownik nie chce korzystać z takiej przerwy, może złożyć do Państwa wniosek w tej sprawie. Od decyzji pracodawcy będzie zależało uwzględnienie bądź nieuwzględnienie tego wniosku.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W związku z tym, że nie działa u Państwa zakładowa organizacja związkowa, regulamin pracy ustala samodzielnie pracodawca. W takim przypadku wprowadzenie dodatkowej przerwy w regulaminie pracy zależy wyłącznie od Państwa. Nie ma więc przeszkód, aby wprowadzić jedną przerwę niewliczaną do czasu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut. W tym przypadku trudno mówić o pogorszeniu warunków pracy pracowników.

Co prawda, przerwy tej nie wlicza się do czasu pracy i nie płaci się za nią wynagrodzenia, jednak pracownik ma możliwość spożycia posiłku lub załatwienia osobistych spraw, które często nie mogą być załatwione w godzinach pracy. W praktyce zdarzają się często wyjścia z pracy w celu załatwienia różnych spraw osobistych. Powoduje to zazwyczaj konieczność odpracowywania w późniejszym terminie wyjść w celach prywatnych. Jeżeli w zakładzie będzie obowiązywać dodatkowa przerwa, wówczas pracownicy nie będą musieli często korzystać ze zwolnień od pracy na załatwienie spraw osobistych.

Pracodawca może zgodzić się na wniosek pracownika o wyłączenie go z korzystania z dodatkowej przerwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracodawca wprowadził w regulaminie pracy dodatkową godzinną przerwę niewliczaną do czasu pracy. Po jej wprowadzeniu praca w zakładzie odbywa się w godz. od 8.00 do 17.00. Po wprowadzeniu przerwy jeden z pracowników z uwagi na późniejszą godzinę zakończenia pracy nie będzie miał możliwości powrotu do swojego miejsca zamieszkania. Pracownik wraca do domu pociągiem, przy czym ostatni odjazd ma o godz. 16.30. W takiej sytuacji pracodawca może wyrazić zgodę, aby pracownik nie był objęty dodatkową przerwą i pracował tak jak dotychczas w godz. od 8.00 do 16.00.

Pracodawca może określić w regulaminie pracy warunki, które pracownik musi spełnić, aby mógł ubiegać się o wyłączenie go z prawa do dodatkowej przerwy.

W przypadku braku regulaminu pracy wprowadzenie dodatkowej przerwy należy uzgadniać indywidualnie z każdym pracownikiem i zawrzeć odpowiednie postanowienia w umowie o pracę.

Należy zwrócić uwagę, że przerwa ta może wynosić maksymalnie 60 minut i nie można jej dzielić na kilka krótszych przerw. Jest ona bezpłatna i niewliczana do czasu pracy. Dodatkowa przerwa może być wykorzystywana razem lub oddzielnie z obowiązkową i płatną 15-minutową przerwą, w zależności od tego, jak Państwo uregulują tę kwestię w regulaminie pracy.

WAŻNE!

Dodatkowa przerwa przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych nie może być dłuższa niż 60 minut.

Przerwa przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych może być krótsza niż 60 minut, np. 45-minutowa, 30-minutowa, lecz w żadnym przypadku nie może być dłuższa. Przerwa dłuższa niż 60 minut spowodowałaby konieczność wliczania do czasu pracy i zapłaty wynagrodzenia za czas wykraczający poza 60 minut. Wprowadzenie takiej przerwy nie jest uzależnione od wymiaru czasu pracy danego pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 141 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

REKLAMA

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

REKLAMA