reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego

Dofinansowanie pracownika niepełnosprawnego

Pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może skorzystać z wielu form wsparcia. Najważniejszą z nich jest częściowa dopłata do wynagrodzeń.

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przysługuje comiesięczne wsparcie finansowe do wynagrodzenia tych osób, jeżeli spełni on kilka ustawowych warunków. Przede wszystkim musi zatrudniać odpowiednią liczbę osób niepełnosprawnych, ujętych w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Wsparcie przy wynagrodzeniu przysługuje na niepełnosprawnego pracownika, którego niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności.

WAŻNE!

Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągającemu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

Pracodawca ubiegający się o dodatkowe pieniądze musi być również wyjątkowo skrupulatny. Taki przywilej wiąże się bowiem z obowiązkiem systematycznego wypełniania formularzy i przesyłania ich na czas do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ile można otrzymać

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie:

  • 160% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • 140% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • 60% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Powyższe kwoty mogą ulec zwiększeniu nawet o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz niewidomych.

Przepisy wprowadzają również pewne ograniczenia. Otóż kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, 75% tych kosztów.

Ważne jest również niezaleganie z należnościami wobec funduszu. Już zaległości w zobowiązaniach przekraczające ogółem kwotę 100 zł wiążą się ze wstrzymaniem miesięcznego dofinansowania do czasu ich uregulowania. Pracodawca musi się wówczas dodatkowo liczyć z kontrolą w zakresie miesięcznego dofinansowania, która może pociągać za sobą nawet obowiązek zwrotu dopłaty.

Decyzja Prezesa Zarządu Funduszu w tym zakresie może być uchylona, jednak wyłącznie przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

POPON
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama