Kategorie

Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

Jadwiga Krukowska
W lokalu związkowym znajdującym na terenie zakładu pracy został zorganizowany poczęstunek z okazji imienin przewodniczącego związku. Dyrektor firmy i inspektor bhp zastali przewodniczącego i jego zastępcę przy piciu alkoholu. Obaj przebywali tego dnia na urlopach wypoczynkowych. Czy te osoby można zwolnić dyscyplinarnie?

Jeżeli obaj działacze związkowi podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy, to aby ich zwolnić dyscyplinarnie powinni Państwo najpierw uzyskać zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej. Jednak nawet w przypadku braku zgody zarządu związku będą Państwo mogli zwolnić pracowników ze względu na nadużycie wolności związkowej i rażące naruszenie obowiązków pracowniczych przez związkowców.

UZASADNIENIE

 Spożywanie alkoholu przez pracowników w lokalu związkowym znajdującym się na terenie zakładu pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Takie postępowanie pracowników uprawnia pracodawcę do ich zwolnienia dyscyplinarnego z pracy. Dotyczy to również pracowników, którzy w czasie spożywania alkoholu przebywali na urlopach wypoczynkowych. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 462/99, OSNP 2001/10/343).

WAŻNE!

Spożywanie alkoholu w czasie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego pracownika.

Jednak przy założeniu, że działająca u Państwa organizacja związkowa liczy co najmniej 10 członków i obaj związkowcy podlegają ochronie związkowej przed zwolnieniem z pracy, to aby ich zwolnić, powinni Państwo wystąpić o zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej.

PRZYKŁAD

Zakład zwolnił przewodniczącego związku zawodowego w trybie dyscyplinarnym za agresywne zachowanie się w stosunku do przełożonego podczas narady z pracownikami. Przewodniczący związku odwołał się do sądu pracy z żądaniem przywrócenia go do pracy jako osoby podlegającej szczególnej ochronie związkowej. Po zbadaniu sprawy sąd nie uwzględnił żądania pracownika z uwagi na fakt, że organizacja związkowa, której był on przewodniczącym, zrzeszała mniej niż 10 osób. W takiej sytuacji związkowi zawodowemu nie przysługiwały uprawnienia zakładowej organizacji związkowej. Dlatego przewodniczący nie podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Ochronie przed zwolnieniem z pracy podlegają pracownicy będący:

 • członkami związku wskazani uchwałą zarządu przez ten związek zawodowy,
 • członkami danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionymi do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Być może zarząd związku zawodowego wyrazi zgodę na zwolnienie z pracy Państwa pracowników, którzy będąc na urlopach spożywali alkohol w pokoju związkowym. Jeśli zarząd związku nie zgodzi się na zwolnienie z pracy swoich działaczy, to i tak mogą Państwo zdecydować się na zwolnienie dyscyplinarne związkowców. Sąd Najwyższy nieraz bowiem zajmował stanowisko, że z ochrony stosunku pracy nie powinien korzystać działacz związkowy, któremu można postawić zarzut ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i nadużywania funkcji związkowej dla ochrony przed sankcjami prawa pracy (np. wyrok z 30 stycznia 2008 r., I PK 198/07, M.P.Pr. 2008/5/226; wyrok z 10 marca 2005 r., II PK 242/04, M.Prawn. 2006/11/604). Dzieje się tak w przypadku, gdy mamy do czynienia z okolicznościami szczególnie rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych, z wysoce nagannym zachowaniem, także takim, jak picie alkoholu w zakładzie pracy. Sąd może uznać, że zachowanie działacza związkowego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W takim przypadku należy jednak dokładnie uzasadnić przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego związkowców. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 1999 r. (I PKN 127/99, OSNP 2000/17/652) stwierdził, że pozbawienie funkcyjnych działaczy związkowych wzmożonej ochrony trwałości stosunku pracy wymaga precyzyjnego i przekonującego uzasadnienia nadużycia prawa do tej ochrony.

Podstawa prawna

 • art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),
 • art. 8, art. 52, art. 100 § 2 pkt 2, pkt 6 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?