REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakiej wysokości należy przyjąć w podstawie wymiaru premię kwartalną, jeśli okres zatrudnienia pracownika jest krótszy niż cztery kwartały

Dorota Wawrzeńczak
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica zatrudniona od 1 maja 2009 r. sprawowała opiekę nad chorym dzieckiem od 8 do 14 listopada 2009 r. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1800 zł ma prawo do premii kwartalnej nieproporcjonalnie pomniejszanej za okres choroby. Za II kwartał 2009 r. otrzymała premię w wysokości 750 zł – proporcjonalnie do przepracowanego okresu, a za III kwartał premia wyniosła 1200 zł. W jakiej wysokości powinniśmy przyjąć premię kwartalną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego?

PROBLEM

Autopromocja

RADA

W podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przyjąć premię kwartalną w wysokości proporcjonalnej do liczby pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

Zatrudniona u Państwa pracownica podjęła pracę od 1 maja 2009 r. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego od 8 do 14 listopada 2009 r. do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z okresu maj – październik 2009 r., tj. kwoty 1800 zł (po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne), należy wliczyć premię kwartalną w wysokości 1/5 sumy premii, tj. proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc zachorowania (maj – wrzesień 2009 r.), czyli w kwocie 336,53 zł:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

750 zł + 1200 zł = 1950 zł,

1950 zł x 13,71%* = 267,35 zł,

1950 zł – 267,35 zł = 1682,65 zł,

1682,65 zł : 5 = 336,53 zł.

Według ogólnych zasad premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w który powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy przez okres czterech kwartałów poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, premie i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne powinny być uwzględnione proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w tych kwartałach.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2009 r. choruje od 30 września 2009 r. Pracownik otrzymał premię za I i II kwartał 2009 r., która zgodnie z regulaminem wynagradzania jest pomniejszana nieproporcjonalnie za okres choroby. Przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres od stycznia do sierpnia 2009 r. pracodawca doliczył premię kwartalną (za I i II kwartał 2009 r.) w wysokości 1/6, tj. w wysokości odpowiadającej liczbie pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy.

Autopromocja

Składniki wynagrodzenia przysługujące za kwartał są uwzględniane w wielkości odpowiadającej liczbie wszystkich pełnych miesięcy zatrudnienia, jeżeli pracownik nie był zatrudniony przez okres czterech kwartałów poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy również wtedy, gdy za któryś z kwartałów pracownik nie otrzymał premii np. z powodu niewykonywania pracy przez cały kwartał.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 15 października 2008 r. choruje od 12 października 2009 r. Pracownik oprócz wynagrodzenia miesięcznego ma prawo do premii kwartalnej pomniejszanej za okres choroby, ale pracownicy nowo zatrudnieni mają prawo do tej premii dopiero po przepracowaniu całego kwartału. Pracownik otrzymał zatem premię kwartalną za I, II i III kwartał 2009 r. Za IV kwartał 2008 r. premii nie otrzymał, ponieważ nie był zatrudniony przez cały kwartał. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres od listopada 2008 r. do września 2009 r. należy wliczyć premię kwartalną w wysokości 1/11 kwot wypłaconych za I, II i III kwartał 2009 r., tj. proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia (listopad 2008 r. – wrzesień 2009 r.) we wszystkich kwartałach poprzedzających miesiąc zatrudnienia.

Kwestia uwzględniania w podstawie wymiaru premii kwartalnych w przypadku, gdy pracownik otrzymał premię za niepełne miesiące pracy budzi wiele wątpliwości. Redakcja „MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń” zwróciła się więc z pytaniem w tej sprawie do Centrali ZUS (patrz str. 23).

Jak wynika z odpowiedzi ZUS, w przypadku gdy pracownik podjął pracę w trakcie miesiąca danego kwartału i za ten kwartał otrzymał premię, płatnik świadczenia powinien określić, jaka kwota premii przysługiwała za poszczególne miesiące w tym kwartale. W podstawie wymiaru świadczenia należy uwzględnić tylko część premii za pełne miesiące zatrudnienia.

Jeżeli z dokumentacji wynagrodzeniowej nie wynika, jaka część premii kwartalnej przysługuje za poszczególne miesiące kwartału, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków należy kwotę premii kwartalnej podzielić przez liczbę wszystkich dni roboczych, które pracownik przepracował w kwartale, oraz pomnożyć przez liczbę dni roboczych przypadających na pełne miesiące zatrudnienia w tym kwartale.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 20 lipca 2009 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby od 20 października 2009 r. Pracownik oprócz wynagrodzenia miesięcznego ma prawo do premii kwartalnej, przyznawanej uznaniowo przez przełożonych, pomniejszanej za okres choroby. Za III kwartał otrzymał premię w kwocie 840 zł. Aby ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za sierpień i wrzesień 2009 r. należy doliczyć premię kwartalną w wysokości 1/2 kwot wypłaconych za III kwartał 2009 r., tj. proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia w kwartale poprzedzającym miesiąc zachorowania. Ponieważ pracownik otrzymał premię kwartalną za cały okres zatrudnienia w III kwartale, tj. również za część lipca 2009 r., kwotę premii za lipiec należy wyłączyć z podstawy wymiaru, a przyjąć część premii przypadającej na sierpień i wrzesień 2009 r. W lipcu pracownik przepracował 10 dni, w sierpniu – 20 dni, a we wrześniu – 22 dni. Obliczeń należy dokonać następująco:

840 zł (kwota premii za kwartał) : 52 (liczba wszystkich dni roboczych przepracowanych w III kwartale) = 16,15 zł,

16,15 zł x 42 (liczba dni roboczych przypadających na pełne miesiące zatrudnienia w kwartale) = 678,30 zł,

678,30 zł – 92,99 zł (tj. 678,30 zł x 13,71%*) = 585,31 zł,

585,31 zł : 2 = 292,66 zł.

* dla przejrzystośći wyliczeń składki obliczono łącznie

● art. 36 ust. 2, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA