REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakiej wysokości należy przyjąć w podstawie wymiaru premię kwartalną, jeśli okres zatrudnienia pracownika jest krótszy niż cztery kwartały

Dorota Wawrzeńczak
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica zatrudniona od 1 maja 2009 r. sprawowała opiekę nad chorym dzieckiem od 8 do 14 listopada 2009 r. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1800 zł ma prawo do premii kwartalnej nieproporcjonalnie pomniejszanej za okres choroby. Za II kwartał 2009 r. otrzymała premię w wysokości 750 zł – proporcjonalnie do przepracowanego okresu, a za III kwartał premia wyniosła 1200 zł. W jakiej wysokości powinniśmy przyjąć premię kwartalną do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego?

PROBLEM

REKLAMA

Autopromocja

RADA

W podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przyjąć premię kwartalną w wysokości proporcjonalnej do liczby pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

Zatrudniona u Państwa pracownica podjęła pracę od 1 maja 2009 r. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego od 8 do 14 listopada 2009 r. do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z okresu maj – październik 2009 r., tj. kwoty 1800 zł (po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne), należy wliczyć premię kwartalną w wysokości 1/5 sumy premii, tj. proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc zachorowania (maj – wrzesień 2009 r.), czyli w kwocie 336,53 zł:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

750 zł + 1200 zł = 1950 zł,

1950 zł x 13,71%* = 267,35 zł,

1950 zł – 267,35 zł = 1682,65 zł,

1682,65 zł : 5 = 336,53 zł.

Według ogólnych zasad premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w który powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy przez okres czterech kwartałów poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, premie i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne powinny być uwzględnione proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w tych kwartałach.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2009 r. choruje od 30 września 2009 r. Pracownik otrzymał premię za I i II kwartał 2009 r., która zgodnie z regulaminem wynagradzania jest pomniejszana nieproporcjonalnie za okres choroby. Przy obliczaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres od stycznia do sierpnia 2009 r. pracodawca doliczył premię kwartalną (za I i II kwartał 2009 r.) w wysokości 1/6, tj. w wysokości odpowiadającej liczbie pełnych miesięcy zatrudnienia w kwartałach poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za kwartał są uwzględniane w wielkości odpowiadającej liczbie wszystkich pełnych miesięcy zatrudnienia, jeżeli pracownik nie był zatrudniony przez okres czterech kwartałów poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy również wtedy, gdy za któryś z kwartałów pracownik nie otrzymał premii np. z powodu niewykonywania pracy przez cały kwartał.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 15 października 2008 r. choruje od 12 października 2009 r. Pracownik oprócz wynagrodzenia miesięcznego ma prawo do premii kwartalnej pomniejszanej za okres choroby, ale pracownicy nowo zatrudnieni mają prawo do tej premii dopiero po przepracowaniu całego kwartału. Pracownik otrzymał zatem premię kwartalną za I, II i III kwartał 2009 r. Za IV kwartał 2008 r. premii nie otrzymał, ponieważ nie był zatrudniony przez cały kwartał. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres od listopada 2008 r. do września 2009 r. należy wliczyć premię kwartalną w wysokości 1/11 kwot wypłaconych za I, II i III kwartał 2009 r., tj. proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia (listopad 2008 r. – wrzesień 2009 r.) we wszystkich kwartałach poprzedzających miesiąc zatrudnienia.

Kwestia uwzględniania w podstawie wymiaru premii kwartalnych w przypadku, gdy pracownik otrzymał premię za niepełne miesiące pracy budzi wiele wątpliwości. Redakcja „MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń” zwróciła się więc z pytaniem w tej sprawie do Centrali ZUS (patrz str. 23).

Jak wynika z odpowiedzi ZUS, w przypadku gdy pracownik podjął pracę w trakcie miesiąca danego kwartału i za ten kwartał otrzymał premię, płatnik świadczenia powinien określić, jaka kwota premii przysługiwała za poszczególne miesiące w tym kwartale. W podstawie wymiaru świadczenia należy uwzględnić tylko część premii za pełne miesiące zatrudnienia.

Jeżeli z dokumentacji wynagrodzeniowej nie wynika, jaka część premii kwartalnej przysługuje za poszczególne miesiące kwartału, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków należy kwotę premii kwartalnej podzielić przez liczbę wszystkich dni roboczych, które pracownik przepracował w kwartale, oraz pomnożyć przez liczbę dni roboczych przypadających na pełne miesiące zatrudnienia w tym kwartale.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 20 lipca 2009 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby od 20 października 2009 r. Pracownik oprócz wynagrodzenia miesięcznego ma prawo do premii kwartalnej, przyznawanej uznaniowo przez przełożonych, pomniejszanej za okres choroby. Za III kwartał otrzymał premię w kwocie 840 zł. Aby ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za sierpień i wrzesień 2009 r. należy doliczyć premię kwartalną w wysokości 1/2 kwot wypłaconych za III kwartał 2009 r., tj. proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia w kwartale poprzedzającym miesiąc zachorowania. Ponieważ pracownik otrzymał premię kwartalną za cały okres zatrudnienia w III kwartale, tj. również za część lipca 2009 r., kwotę premii za lipiec należy wyłączyć z podstawy wymiaru, a przyjąć część premii przypadającej na sierpień i wrzesień 2009 r. W lipcu pracownik przepracował 10 dni, w sierpniu – 20 dni, a we wrześniu – 22 dni. Obliczeń należy dokonać następująco:

840 zł (kwota premii za kwartał) : 52 (liczba wszystkich dni roboczych przepracowanych w III kwartale) = 16,15 zł,

16,15 zł x 42 (liczba dni roboczych przypadających na pełne miesiące zatrudnienia w kwartale) = 678,30 zł,

678,30 zł – 92,99 zł (tj. 678,30 zł x 13,71%*) = 585,31 zł,

585,31 zł : 2 = 292,66 zł.

* dla przejrzystośći wyliczeń składki obliczono łącznie

● art. 36 ust. 2, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA