REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek za rozłąkę

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Wysokość dodatku za rozłąkę będzie uzależniona od tego, czy składnik ten jest składnikiem obowiązkowym czy fakultatywnym. Jeśli jego wysokość przekroczy kwotę diety przysługującej za czas podróży służbowej na obszarze kraju, pracodawca poniesie większe koszty podatkowe.

Oprócz otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia zasadniczego niekiedy ma on prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków, które zwiększają wysokość jego wynagrodzenia oraz rekompensują pewne niedogodności związane z pracą. Przepisy ustawowe przyznają niektórym grupom pracowników prawo do rekompensaty w postaci dodatku za rozłąkę, z tytułu czasowego przeniesienia do pracy w miejscowości innej niż miejscowość zamieszkania pracownika. Do pracowników takich należą m.in. żołnierze zawodowi oraz pracownicy urzędów państwowych w rozumieniu ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Nie oznacza to jednak, że pozostałym pracownikom, którym dodatku takiego nie gwarantują przepisy stosownych ustaw, nie może zostać przyznany dodatkowy składnik wynagrodzenia w postaci dodatku za rozłąkę. Przyznanie go będzie w takim przypadku zależało wyłącznie od woli pracodawcy.

Kiedy pracownikowi wysyłanemu na szkolenie przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej>>

Pracodawca, który zechce rekompensować pracownikom wysyłanym do pracy poza miejscowość stałego zamieszkania podwyższone koszty utrzymania oraz rozłąkę z rodziną, powinien uregulować prawo do dodatku za rozłąkę w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagrodzeń, a w przypadku gdy nie jest zobowiązany do utworzenia regulaminu wynagrodzeń, w umowie o pracę.

Komu przysługuje dodatek za rozłąkę

Dodatek za rozłąkę przysługuje pracownikowi przeniesionemu do pracy poza miejscowość stałego zamieszkania lub zakwaterowania, jeżeli pracownik ten był zatrudniony w miejscowości stałego zamieszkania lub codziennie dojeżdżał do pracy z miejscowości stałego zamieszkania, a przepisy ustawy lub wewnętrzne przepisy obowiązujące u danego pracodawcy przewidują taki składnik wynagrodzenia.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Wysokość dodatku

W przypadku gdy dodatek za rozłąkę jest fakultatywnym składnikiem wynagrodzenia, pracodawca może dowolnie określić jego wysokość oraz zasady, na jakich będzie wypłacany pracownikom. Jednak aby uniknąć zwiększonych kosztów związanych z opodatkowaniem tego składnika wynagrodzenia, wysokość dodatku za rozłąkę nie powinna być wyższa niż wysokość diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak obniżyć koszty zagranicznych podróży służbowych>>

Zwolnieniu od podatku dochodowego podlega wyłącznie dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom przeniesionym czasowo (art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przepisy prawa podatkowego nie przewidują zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym dodatku za rozłąkę wypłacanego pracownikom przeniesionym do pracy w innej miejscowości na stałe. W takim przypadku dodatek za rozłąkę stanowi przychód ze stosunku pracy i jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych razem z innymi przychodami.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Jeśli pracownik będzie wykonywał pracę czasowo poza miejscem stałego wykonywania obowiązków pracowniczych, a jednocześnie poza miejscowością, w której zamieszkuje, i w związku z tym zostanie mu przyznany dodatek za rozłąkę, wynikający z obowiązujących u danego pracodawcy przepisów, dodatek ten jest wolny od podatku dochodowego.

Jeśli jednak pracownik zostanie przeniesiony do innej miejscowości na stałe, zwolnienie otrzymanego w związku z tym dodatku za rozłąkę z podatku dochodowego od osób fizycznych nie będzie przysługiwało.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Ograniczeniu podlega również wysokość, do której dodatek za rozłąkę jest zwolniony z opodatkowania. Opodatkowaniu nie podlega dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym – do wysokości diety za czas podróży służbowej na obszarze kraju. Wolna od podatku będzie więc kwota stanowiąca iloczyn dni kalendarzowych w okresie przeniesienia pracownika i obowiązującej stawki diety za jedną dobę podróży służbowej. Wysokość diety za dobę podróży służbowej wynosi 23 zł.

Czy pracodawca może kwestionować wysokość kosztów podróży służbowej>>

Przykład

Pracownik został przeniesiony do pracy w innej miejscowości na okres od 1 do 28 października 2009 r. Dodatek za rozłąkę obliczamy następująco:

28 dni x 23 zł = 644 zł.

Od tak ustalonej kwoty dodatku za rozłąkę pracodawca nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy.


Dodatek za rozłąkę nie przysługuje za:

 • dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • okres pobytu w szpitalu, w czasie którego pracownik otrzymywał bezpłatne wyżywienie,
 • okres urlopu wypoczynkowego,
 • dni zwolnień od pracy udzielonych na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów,
 • okres niezdolności do pracy wskutek choroby, jeżeli w czasie zwolnienia od pracy lub niezdolności do pracy pracownik nie przebywał w miejscowości czasowego przeniesienia.

Jeżeli natomiast regulacje obowiązujące u danego pracodawcy przyznają pracownikom dzienne stawki dodatku za rozłąkę wyższe niż stawka diety za jedną dobę podróży służbowej, opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy będzie podlegała różnica między obowiązującą u tego pracodawcy wysokością dodatku za rozłąkę a wysokością wolną od podatku – czyli 23 zł.

WAŻNE!

W przypadku dodatku za rozłąkę wypłacanego pracownikom czasowo przeniesionym do pracy za granicę wolny od podatku jest dodatek w takiej samej wysokości jak przy przeniesieniu do innej miejscowości na terenie kraju, czyli w wysokości 23 zł za każdy kalendarzowy dzień przeniesienia.

Przykład

Pracodawca w związku z zamiarem okresowego przeniesienia pracowników do pracy w swoim oddziale w Niemczech wprowadził do regulaminu wynagradzania dodatek za rozłąkę w wysokości 35 zł za każdy dzień kalendarzowy. Pracownik został przeniesiony na okres od 1 do 28 października, w związku z tym na podstawie obowiązującej u pracodawcy stawki został mu wypłacony dodatek za rozłąkę w wysokości 980 zł (28 dni x 35 zł). Wolna od podatku będzie kwota 644 zł. W związku z powyższym różnica, tj. kwota 336 zł, podlega opodatkowaniu.

Jak rozliczać czas pracy kierowcy samochodu osobowego w podróży służbowej>>

WAŻNE!

Pracownikowi, którego miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodu. Nie przysługują one natomiast pracownikom, którzy otrzymują dodatek za rozłąkę.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA