REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwość sądów pracy (art. 262)

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Naruszenie przepisów o właściwości rzeczowej powoduje nieważność postępowania.
Naruszenie przepisów o właściwości rzeczowej powoduje nieważność postępowania.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprawy z zakresu prawa pracy są rozstrzygane przez specjalnie w tym celu wydzielone jednostki sądów rejonowych i sądów okręgowych.

Na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, sądy rejonowe dzielą się na wydziały, wśród których jest m.in. wydział pracy (sąd pracy) do spraw z zakresu prawa pracy i w niektórych przypadkach także do spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych. Podobnie w sądach okręgowych, do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tworzy się oddzielny wydział, a jeżeli wpływ spraw jest bardzo duży, wtedy w sądzie są dwa osobne wydziały: prawo pracy i osobno ubezpieczenia.

REKLAMA

Autopromocja

Do którego sądu złożyć pozew?

Chcąc złożyć pozew należy się zastanowić, do którego sądu go złożyć: czy do okręgowego czy do rejonowego. W tym przypadku obowiązują ogólne zasady z procesu cywilnego (na podstawie art. 300 Kodeksu pracy) co oznacza, że co do zasady sprawy rozpatruje sąd rejonowy, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, czyli np. zastrzega właściwość sądu okręgowego. Drugą zasadą wynikających z przepisów ogólnych procesu cywilnego jest uzależnienie właściwości sądu od wartości przedmiotu sporu: jeżeli przewyższa ona kwotę 75.000zł, to wtedy właściwy jest sąd okręgowy.
Należy jednak pamiętać, że kodeks postępowania cywilnego zastrzega właściwość rzeczową sądów rejonowych - sądów pracy, bez względu na wartość przedmiotu sporu, w przypadku rozpatrywania spraw:

 • ustalenie istnienia stosunku pracy,
 • uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy,
 • przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia
 • odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy,
 • sprawy dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczenia z tym związane.

Naruszenie przepisów o właściwości rzeczowej powoduje nieważność postępowania.

Zobacz: Organizacja komisji pojednawczej (art. 258)

Właściwość miejscowa

Przepisy o właściwości miejscowej wskazują, który spośród sądów ma - ze względu na podział obszaru państwa na okręgi sądowe - terytorialną kompetencję do rozpatrywania danego rodzaju spraw w pierwszej instancji. Zgodnie kodeksem postępowania cywilnego, powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego (jest to sąd, w którego okręgu pozwany będący osobą fizyczną ma miejsce zamieszkania lub pobytu, a pozwany niebędący osobą fizyczną ma siedzibę)
 • bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana,
 • bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

 Jest to więc tzw. właściwość przemienna, upoważniająca powoda do wyboru sądu miejscowo właściwego.

Omawiany art. 262 Kodeksu pracy wymienia także spory, które zostały „wyjęte” spod kompetencji sądów pracy i są to spory dotyczące:

 • ustanawiania nowych warunków pracy i płacy,
 • stosowania norm pracy,
 • pomieszczeń w hotelach pracowniczych.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Takie sprawy będą rozpatrywane przez sąd cywilny.

Na koniec należy podkreślić, że sprawy z zakresu prawa pracy rozpatrują także sądy apelacyjne i Sąd Najwyższy, gdzie w tym celu została wyodrębniona specjalna izba: Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.


Podstawa prawna: art. 262 Kodeksu pracy, ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeks postępowania cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA