reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polacy negatywnie o przeniesieniu składki z OFE do ZUS

Polacy negatywnie o przeniesieniu składki z OFE do ZUS

59,2 proc. Polaków negatywnie ocenia pomysł przeniesienia części składki emerytalno-rentowej z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast za takim rozwiązanie opowiedziało się 22,3 proc. pytanych - wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Badanie dotyczyło propozycji przedstawionej na początku listopada przez ministrów finansów i pracy - Jacka Rostowskiego oraz Jolantę Fedak. Zaproponowali oni, by 4,3 proc. z 7,3-proc. składki emerytalno-rentowej potrącanej z wynagrodzenia każdego pracownika, trafiającej obecnie do OFE, przekazywane byłoby do ZUS. Do OFE trafiałoby 3 proc.

>> O przenoszeniu składki do ZUS powinni decydować ubezpieczeni

Z opracowania Izby wynika, że 20,2 proc. pytanych wiele słyszało o propozycji ministrów; 34 proc. niewiele; 36,2 proc. nic o tym nie wie, a 0,6 proc. nie potrafiło się wypowiedzieć w tej sprawie. Pozytywnie o propozycji ministrów wypowiedziało się 22,3 proc. badanych, negatywnie 59,2 proc., a 18,6 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Według 74,9 proc. Polaków, przeniesienie części składki emerytalnej z OFE do ZUS to "skok na kasę członków OFE", polegający na tym, że "rząd chce, kosztem przyszłych emerytur, finansować obecne wydatki". 33,2 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że "wreszcie OFE nie będą zarabiać na oszczędnościach emerytalnych", ale 50,1 proc. było przeciwnego zdania. 9,8 proc. uważa, iż ministrowie, proponując przeniesienie części składki z OFE do ZUS "kierują się troską o obywateli". Osoby te wierzą, że ich emerytury z tego powodu wzrosną.

>> Obniżenie kosztów będzie zasadniczym punktem reformy systemu emerytalnego

52,1 proc. pytanych było zdania, że kwoty zgromadzonych przez nich składek będą rosły w OFE, natomiast 15,1 proc. - w ZUS. Bezpieczeństwo swoich oszczędności w OFE pozytywnie oceniło 37,9 proc. badanych, a w ZUS 33,3 proc.

Respondenci - gdyby mogli wybierać - dzieliliby swoje składki emerytalno-rentowe w ten sposób, że 44,4 proc. oddałoby je do ZUS, a 55,6 proc. - do OFE.

>> Jedyna propozycja rozwiązania problemów systemu emerytalnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Luiza Szmyt

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama