reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Jak uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Czy, zatrudniając osobę niepełnosprawną, mogę uzyskać pomoc finansową na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy tej osoby i gdzie mogę o taką pomoc się ubiegać?

Uzyskanie pomocy finansowej przeznaczonej na wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej jest możliwe na podstawie art. 26e ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z powołanym przepisem pracodawca może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (ok. 45 000 zł). Warunkiem ubiegania się o powyższą pomoc jest zatrudnienie osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotnej albo poszukującej pracy i niepozostającej w zatrudnieniu.

Z wnioskiem o udzielenie pomocy należy zwrócić się do starosty, który po jego pozytywnym rozpatrzeniu zawiera z pracodawcą umowę określającą warunki i wysokość pomocy. Należy pamiętać, że zwrotowi będą podlegać jedynie koszty poniesione przez pracodawcę po podpisaniu umowy. Dodatkowo pracodawca będzie musiał uzyskać pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Opinię PIP wydaje na wniosek starosty.

Dodatkowo okres, przez który pracodawca powinien zatrudnić taką osobę, nie może być krótszy niż 36 miesięcy. Jeżeli jednak okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej będzie krótszy niż 36 miesięcy, pracodawca jest zobowiązany zwrócić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki w wysokości równej 1/36 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu trzyletniego okresu, jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty. Pracodawca dokonuje zwrotu w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną za pośrednictwem starosty. Z obowiązku zwrotu środków można zwolnić się przez zatrudnienie innej osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy i niepozostająca w zatrudnieniu. Zatrudnienie nowej osoby powinno nastąpić nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną, a występująca przerwa w zatrudnieniu nie zostanie wliczona do okresu zatrudnienia określonego w umowie ze Starostą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Dyrektor Działu Prawnego POPON

Źródło:

POPON
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama