reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jakie korzyści dają szkolenia w formie e-learningu?

Jakie korzyści dają szkolenia w formie e-learningu?

W związku z poszukiwaniem oszczędności w firmie rozważamy zrezygnowanie z niektórych tradycyjnych szkoleń na rzecz przeprowadzanych z wykorzystaniem Internetu. Czy rzeczywiście będzie to rozwiązanie, które przyniesie nam obniżenie kosztów?

Szkolenia pracowników to podwójny koszt: pierwszy związany jest z opłaceniem całego kursu, drugi ze stratą wynikającą z nieobecności pracownika w pracy. Do tego dochodzą koszty związane z wyjazdem.

Postęp technologiczny umożliwia przeprowadzanie kursów na odległość w formule e-learning. Redukuje on w znacznym stopniu koszty – zbędny jest wyjazd i zakwaterowanie pracownika. Dzięki temu kierownicy skuteczniej mogą zadbać o dokształcenie swojego zespołu, nie rezygnując tym samym z całego czasu ich pracy. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Szkolenie odbywa się na specjalnej platformie e-learningowej wyposażonej we wszelkie możliwe funkcje komunikacji (forum, czat, poczta wewnętrzna, nagrania audio i wideo) na linii uczestnik–trener, a także pomiędzy uczestnikami.

Firmy zajmujące się wdrażaniem e-learningu oferują kilka rozwiązań w tym zakresie. Można nabyć gotowe szkolenia w formie e-learningu, są to tzw. szkolenia z półki. Drugie najczęściej spotykane rozwiązanie to szkolenia e-learningowe szyte na miarę. Ich przygotowanie opiera się na ścisłej współpracy zleceniodawcy i wykonawcy szkolenia. Na podstawie materiałów dydaktycznych dostarczonych przez firmę zamawiającą tworzone są ekrany szkoleniowe.

Firma, która chce korzystać z nowoczesnych technologii w nauczaniu, nie musi od razu kupować platformy, tym bardziej że zarządzanie, administrowanie i obsługa techniczna to stałe koszty dla właściciela. Korzystnym rozwiązaniem jest dzierżawa, która polega na wykupieniu dostępu (login i hasło) dla danego użytkownika – ceny zaczynają się już od 20 zł miesięcznie i zawierają obsługę techniczną.

Trzecią propozycją jest blended learning, szczególnie popularny w przypadku szkoleń specjalistycznych i doskonalących umiejętności interpersonalne, gdzie kontakt z trenerem jest konieczny. Blended learning wykorzystuje elementy tradycyjnych form nauczania i e-learningu. Największą korzyścią z tego typu szkoleń jest efektywne wykorzystanie pracy trenera. Wiedzę teoretyczną przekazuje on za pośrednictwem platformy e-learningowej, na której umieszcza materiały do pobrania, ćwiczenia, linki do ciekawych stron www. Umożliwia to wyrównanie poziomu wiedzy uczestników zanim przystąpią do zajęć praktycznych. Zaś cały czas trenera można wykorzystać tylko na ćwiczenia.

Badania w USA wykazały, że formy łączone mają zdecydowanie większą skuteczność niż szkolenia prowadzone jedynie w formie tradycyjnej. Udowodniły, że przyswajanie wiedzy, gdy osoba ucząca się ma do niej dostęp przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, zdecydowanie poprawia utrwalanie wiedzy.

Zalety szkoleń w formie e-learningu: pracodawca ma możliwość przeglądu postępów swojego pracownika; znaczna redukcja kosztów; możliwość wykorzystania tego samego szkolenia w wielu oddziałach firmy; szkolenia okresowe/wdrażające nowych pracowników w e-learningu obniżają koszty i usprawniają pracę; możliwość przeszkolenia wielu pracowników znajdujących się w różnych częściach kraju jednocześnie; ciągłe doskonalenie wiedzy pracowników, przy czym koszty przygotowania szkolenia ponoszone są jednorazowo.


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

dyrektor zarządzający w spółce Edustacja.pl, członkiem zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama