Kategorie

Jakie korzyści dają szkolenia w formie e-learningu?

Joanna Schmidt
W związku z poszukiwaniem oszczędności w firmie rozważamy zrezygnowanie z niektórych tradycyjnych szkoleń na rzecz przeprowadzanych z wykorzystaniem Internetu. Czy rzeczywiście będzie to rozwiązanie, które przyniesie nam obniżenie kosztów?

Szkolenia pracowników to podwójny koszt: pierwszy związany jest z opłaceniem całego kursu, drugi ze stratą wynikającą z nieobecności pracownika w pracy. Do tego dochodzą koszty związane z wyjazdem.

Reklama

Postęp technologiczny umożliwia przeprowadzanie kursów na odległość w formule e-learning. Redukuje on w znacznym stopniu koszty – zbędny jest wyjazd i zakwaterowanie pracownika. Dzięki temu kierownicy skuteczniej mogą zadbać o dokształcenie swojego zespołu, nie rezygnując tym samym z całego czasu ich pracy. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Szkolenie odbywa się na specjalnej platformie e-learningowej wyposażonej we wszelkie możliwe funkcje komunikacji (forum, czat, poczta wewnętrzna, nagrania audio i wideo) na linii uczestnik–trener, a także pomiędzy uczestnikami.

Firmy zajmujące się wdrażaniem e-learningu oferują kilka rozwiązań w tym zakresie. Można nabyć gotowe szkolenia w formie e-learningu, są to tzw. szkolenia z półki. Drugie najczęściej spotykane rozwiązanie to szkolenia e-learningowe szyte na miarę. Ich przygotowanie opiera się na ścisłej współpracy zleceniodawcy i wykonawcy szkolenia. Na podstawie materiałów dydaktycznych dostarczonych przez firmę zamawiającą tworzone są ekrany szkoleniowe.

Reklama

Firma, która chce korzystać z nowoczesnych technologii w nauczaniu, nie musi od razu kupować platformy, tym bardziej że zarządzanie, administrowanie i obsługa techniczna to stałe koszty dla właściciela. Korzystnym rozwiązaniem jest dzierżawa, która polega na wykupieniu dostępu (login i hasło) dla danego użytkownika – ceny zaczynają się już od 20 zł miesięcznie i zawierają obsługę techniczną.

Trzecią propozycją jest blended learning, szczególnie popularny w przypadku szkoleń specjalistycznych i doskonalących umiejętności interpersonalne, gdzie kontakt z trenerem jest konieczny. Blended learning wykorzystuje elementy tradycyjnych form nauczania i e-learningu. Największą korzyścią z tego typu szkoleń jest efektywne wykorzystanie pracy trenera. Wiedzę teoretyczną przekazuje on za pośrednictwem platformy e-learningowej, na której umieszcza materiały do pobrania, ćwiczenia, linki do ciekawych stron www. Umożliwia to wyrównanie poziomu wiedzy uczestników zanim przystąpią do zajęć praktycznych. Zaś cały czas trenera można wykorzystać tylko na ćwiczenia.

Badania w USA wykazały, że formy łączone mają zdecydowanie większą skuteczność niż szkolenia prowadzone jedynie w formie tradycyjnej. Udowodniły, że przyswajanie wiedzy, gdy osoba ucząca się ma do niej dostęp przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, zdecydowanie poprawia utrwalanie wiedzy.

Zalety szkoleń w formie e-learningu: pracodawca ma możliwość przeglądu postępów swojego pracownika; znaczna redukcja kosztów; możliwość wykorzystania tego samego szkolenia w wielu oddziałach firmy; szkolenia okresowe/wdrażające nowych pracowników w e-learningu obniżają koszty i usprawniają pracę; możliwość przeszkolenia wielu pracowników znajdujących się w różnych częściach kraju jednocześnie; ciągłe doskonalenie wiedzy pracowników, przy czym koszty przygotowania szkolenia ponoszone są jednorazowo.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?