REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]

Ewelina Mazur
Ekspert z zakresu kadr i płac
jak zgłosić pracownika do zus ubezpieczeń
Jak zgłosić pracownika do ZUS? Krótki poradnik
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Zgłoszenie pracownika do ZUS

Zgłoszenie pracownika do ZUS to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Umiejętność prawidłowego zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych ma na celu zapewnienie pracownikowi odpowiedniej ochrony oraz możliwości korzystania z równych świadczeń, tj.: płatna opieka zdrowotna czy świadczenia chorobowe. Prawidłowe zgłoszenie pracownika jest także kluczowym elementem, który pozwoli uniknąć sankcji za niewywiązanie się przez pracodawcę z tak ważnego obowiązku.

REKLAMA

Autopromocja

Jak zgłosić pracownika do ZUS?

Obowiązek zgłoszenia pracownika do ZUS został uregulowany w art. 36 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zasady podlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne określa art. 6 niniejszej ustawy. Zgodnie z jej brzmieniem, pod obowiązkowe podlegają pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę, nawet jeśli pracownik jest studentem poniżej 26 roku życia. 

Aby zgłosić pracownika do ZUS pracodawca przygotowuje druk ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia: 01 10 XX (XX – to cyfry kodu dotyczące prawa do emerytury/renty oraz oznaczenia stopnia niepełnosprawności). W sytuacji, gdy pracownik nie posiada prawa do renty/emerytury lub orzeczenia lekarskiego o niepełnosprawności w miejscu XX (5 i 6 cyfra kodu) wpisujemy 00. 

Przykład

Firma komputerowa zatrudniła pracownika w oparciu o umowę o pracę na stanowisku  obsługi klienta. Pracownik nie nabył prawa do renty oraz emerytury i nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Pracodawca zgłasza pracownika z kodem: 01 10 00. 

Przykład

Firma ochroniarska zatrudniła pracownika na podstawie umowy o pracę będącego emerytem do pracy przy pilnowaniu obiektu. Pracodawca zgłasza pracownika z kodem: 01 10 1 0.

Poza wymaganym kodem zgłoszenia w druku ZUS ZUA należy również podać dane pracownika, tj.: imię i nazwisko, nr PESEL, datę urodzenia, płeć, adres zameldowania lub zamieszkania oraz kod oddziału NFZ (w zależności od województwa zamieszkania pracownika). Dodatkowo należy podać datę od kiedy pracownika ma podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia. 

Ważne

W druku zgłoszeniowym ZUS ZUA podajemy tylko datę początku podlegania do obowiązkowych ubezpieczeń. 

Ważne

W druku ZUS ZUA nie podajemy wymiaru etatu pracownika. Taką informację należy podać w raporcie imiennym ZUS RCA.

Od 16 maja 2021 r. został wprowadzony obowiązek podania kodu wykonywanego zawodu, zgodnie z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności. Tak wypełniony dokument ZUS ZUA należy przekazać do ZUS za pośrednictwem programu Płatnik lub przez eZUS (wcześniej PUE ZUS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS?

Termin zgłoszenia pracownika do ZUS został uregulowany w art. 43 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i wynosi 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń, czyli od dnia rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie?

Krótki termin na zgłoszenie pracownika do ZUS może być niezwykle problematyczny zwłaszcza dla pracodawców zatrudniających dużą ilość pracowników. W ferworze pracy może zdarzyć się, że osoba odpowiedzialna za zgłoszenie pracowników nie dotrzyma 7-dniowego terminu. Jeśli jest to jednorazowy przypadek, pracodawca nie powinien ponieść negatywnych konsekwencji. Jednak gdy opóźnienia w zgłoszeniu pracowników zdarzają się notorycznie zastosowanie ma art. 219 Kodeksu karnego, zgodnie z którym Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo niefrasobliwy pracodawca może otrzymać karę grzywny w wysokości 5 000 zł.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA