REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Sytuacja pracownika, który choruje na przełomie roku powinna być dokładnie przeanalizowana przez pracodawcę. W zależności od czasu trwania niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uchyla stosowanie Karty Nauczyciela w stosunku do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Od 1 stycznia 2014 r. staną się oni pracownikami samorządowymi.

Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?

Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?

REKLAMA

Dodatkowe 200 zł miesięcznie dla osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego?

Komitet Rady Ministrów przyjął projekt uchwały i rozporządzenia, który zakłada dodatkowe świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie dla osób mających w styczniu, lutym marcu 2014 r. ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Projekty zostaną rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Zmiany w oprogramowaniu dla HR w 2014 roku

Nadchodzący rok dla działów HR upłynie między innymi pod znakiem „bitwy o talenty”. Pozyskanie nowych, dobrych pracowników i utrzymanie tych najcenniejszych dla firmy nie traci bowiem na znaczeniu. W 2014 roku więc zauważymy rozwój oprogramowania wspierającego zarządzanie kadrami. Polskie firmy coraz częściej sięgają po nowe rozwiązania w obszarze zarządzania kadrami.

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r.

Znana jest już kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w 2014 roku.

Seans na Gwiazdkę

MultiBilet i Karta Kinowa to nie tylko miłe podarunki, mogą być również atrakcyjnym i cennym elementem systemu motywacyjnego. Program Kinowy Benefit Systems to cenny, niedrogi i oryginalny prezent dla własnych pracowników, jak również klientów lub partnerów firmy – w końcu to nasza tradycja, aby właśnie w okresie świątecznym obdarowywać najbliższych oraz współpracowników.

REKLAMA

Sąd Najwyższy pomylił się w sprawie OFE?

Sąd Najwyższy pomylił się w sprawie OFE? Tak uważa były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Stępień. W 2008 roku sędziowie orzekli, że środki zgromadzone w Otwartych Funduszach są publiczne. Rząd, przeprowadzając reformę OFE, powołuje się na to orzeczenie.

Wigilia Bożego Narodzenia to normalny dzień pracy

Wigilia Bożego Narodzenia to normalny dzień pracy. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do uznania 24 grudnia za dzień wolny od pracy przez poszczególnych pracodawców.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2013 r.

Wzrost zatrudnienia w listopadzie

Wzrost zatrudnienia w listopadzie 2013 r. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego zatrudnienie wzrosło o 0,1 proc.

Jak rozliczyć wydatki poniesione na organizację świątecznego spotkania?

W okresie świąt większość pracodawców organizuje bożonarodzeniowe spotkania dla swoich pracowników. Jak rozliczyć wydatki związane z organizacją świątecznego spotkania. Czy przygotowane przez pracodawcę paczki świąteczne, wręczane podczas spotkania będą kosztem podatkowym? Co z odliczeniem VAT od zakupionych prezentów?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r.

Ustalenie podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest istotne, ponieważ od jej wysokości zależy kwota otrzymywanych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Delegowanie pracownika do innego państwa Unii Europejskiej

Polska, jako członek Unii Europejskiej, może korzystać ze swobody świadczenia usług w Europie. Pracodawcy mają możliwość delegowania pracowników za granicę i realizowania zamówień na rzecz kontrahentów w innych państwach członkowskich. Jak prawidłowo delegować pracownika do innego państwa Unii Europejskiej?

Wigilia i prezenty dla pracowników a przychód

Czy Wigilia i prezenty dla pracowników stanowią przychód? Przedsiębiorcy przed obdarowaniem pracowników powinni sprawdzić, jak interpretuje to fiskus. Dla kontrahentów podarunek jest bowiem źródłem przychodu.

Portal informacyjno-usługowy dla pracowników i beneficjentów pomocy społecznej od 2014 r.

Portal informacyjno-usługowy dla pracowników i beneficjentów pomocy społecznej będzie funkcjonował od początku 2014 r. W niektórych gminach prowadzony jest już pilotaż projektu.

Wypłata emerytur kapitałowych

Wypłata emerytur kapitałowych przez ZUS znajduje się na etapie przygotowania. Władze zakładu deklarują, że nie będzie zatrudniania nowych pracowników. Największymi wyzwaniami mają być: rozliczanie wszystkich kont i współpraca z OFE.

Prawne i finansowe warunki pracowniczego zakazu konkurencji

Jednym ze sposobów zabezpieczenia interesów pracodawcy jest zawarcie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, która może obowiązywać w trakcie zatrudnienia albo po jego ustaniu. O ile umowa obowiązująca podczas zatrudnienia nie powoduje obowiązku wypłaty odszkodowania przez pracodawcę, o tyle zawarcie tzw. klauzuli konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy jest odpłatne.

Pozapłacowe benefity na Święta Bożego Narodzenia

Pozapłacowe benefity na Święta Bożego Narodzenia to m.in. dofinansowanie wypoczynku, sportu i kultury, a także różnego rodzaju bony, kupony rabatowe i karty przedpłacone. Z prognoz firmy Sodexo Benefits and Rewards Services wynika, że rynek firmowych podarunków, podobnie jak różnorodność jego oferty, rośnie i będzie rósł z każdym rokiem.

Znajomość języków obcych a pozycja na rynku pracy i dochód przedsiębiorstwa

Znajomość języków obcych wpływa pozytywnie na pozycję kandydatów do pracy w procesie rekrutacji. Znajomość języków obcych wpływa nie tylko na pozycje na rynku pracy, ale i na wynagrodzenie pracownika, czy dochód przedsiębiorstwa.

Czteroletni okres ochronny odstrasza pracodawców

Czteroletni okres ochronny odstrasza pracodawców. Firmy boją się zatrudniać osoby zbliżające się do wieku emerytalnego.

Przepisy prawa pracy barierą w rozwoju przedsiębiorstw

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy są główną barierą administracyjną w rozwoju przedsiębiorstw. Problem to jego częste zmiany i niejednoznaczne interpretacje, także wynikające z przepisów koszty pracy, np. obciążenia w postaci składek ZUS czy wynagrodzeń chorobowych.

Innowacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – KONSULTANT HR

Realizujemy projekt innowacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, którego ideą jest wypracowanie bezpłatnej aplikacji on-line (zawierającej pakiet narzędzi informatyczno-psychologicznych) wspomagającej zarządzanie wiekiem w organizacjach. Służyć ma to zwiększeniu efektywności pracy, przepływu wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami w różnym wieku w firmie, w tym przedłużeniu aktywności zawodowej pracownic w wieku powyżej 50 lat.

Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

Projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. był wczoraj (12 grudnia 2013 r.) przedmiotem drugiego czytania podczas drugiego dnia 56. posiedzenia Sejmu.

Pracodawcy podnoszą wynagrodzenia

Pracodawcy podnoszą wynagrodzenia. Rośnie liczba pracodawców zamierzających podnieść pensje. Najwięcej podwyżek planowanych jest w przemyśle, a najmniej w branży budowlanej. Z drugiej strony więcej firm planuje zwolnienia.

Co czwarty bezrobotny ma ukończone 50 lat - pomoc w aktywizacji zawodowej

Co czwarty bezrobotny w Polsce ma ukończone 50 lat. To pół miliona osób. Pomóc w ich aktywizacji zawodowej mają wchodzące od nowego roku zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Kobiety coraz częściej na wysokich stanowiskach

Polski rynek pracy coraz bardziej docenia kobiety jako pracowników. Dotyczy to także kluczowych stanowisk w firmach. Na różnorodność płci zatrudnionych stawiają głównie korporacje, dostrzegając, że pozytywnie przekłada się ona zarówno na styl zarządzania, jak i wewnętrzne zasady w firmie.

Wynagrodzenie i składki ZUS dla sędziującego zawody

Szkoły, które organizują zawody sportowe, muszą wypłacać wynagrodzenie osobom sędziującym zawody. W jaki sposób wynagradzać sędziów, którzy nie są pracownikami szkoły? Skorzystać z formy ekwiwalentu sędziowskiego czy zawrzeć umowę zlecenia? Jak wpływa to na składki ZUS?

Praca w niedziele i święta wykonywana za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Praca wykonywana za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz urządzeń telekomunikacyjnych (np. poczta elektroniczna i telefony) będzie dozwolona w niedziele i święta. Posłowie wprowadzili zmiany w Kodeksie pracy.

Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie na pracę i pobyt w kraju od 1 maja 2014 r.

Jedna procedura dla cudzoziemców o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w kraju będzie funkcjonować od 1 maja 2014 r. Była przedmiotem prac Sejmu podczas 56. posiedzenia. Sejm rozpatrzył stanowisko Senatu dotyczące ustawy o cudzoziemcach. Podczas drugiego dnia posiedzenia Sejmu ustawa o cudzoziemcach została uchwalona.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym - debata Senatu

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym była wczoraj (11 grudnia 2013 r.) przedmiotem debaty Senatu. Znowelizowana ustawa przewiduje m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, obniżkę pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym.

Konsekwencje skrócenia okresu wypowiedzenia

Jak kształtuje się sytuacja stron stosunku pracy w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia na żądanie pracownika?

Korekta odpisu na zfśs w trakcie roku

Czy odpis na zfśs można skorygować w trakcie roku?

Obowiązki pracodawcy w przypadku zbiegu egzekucji

Zbieg zajęć komorniczych z wynagrodzenia pracownika może budzić wątpliwości. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w przypadku zbiegu egzekucji?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rada Ministrów pozytywnie oceniła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk nr 1443), przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej, kierując go jednocześnie do dalszych prac legistlacyjnych.

Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016

Rada Ministrów zapoznała się z Krajowym Programem Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016, przedłożonym przez pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania. Program ten przewiduje między innymi działania na rzecz poprawy sytuacji dotyczącej równego traktowania na rynku pracy grup narażonych na dyskryminację.

Zatrudnianie najlepszych pracowników – oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

Raport „Oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy” pokazuje co ma wpływ na zawodowe decyzje profesjonalistów i jak widzą swoją przyszłość. Zatrudnianie najlepszych pracowników o wysokich kwalifikacjach stanowi duże wyzwanie. Jak ich pozyskać?

Więcej ofert pracy w Internecie

Jak wynika z badań Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, listopad jest kolejnym miesiącem, w którym ilość ofert pracy dostępnych w Internecie wzrasta. Jest to wynikiem poprawy sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie zwiększeniem zapotrzebowania na nowych pracowników.

Ubezpieczenie osób wykonujących pracę w kilku państwach członkowskich UE

Pracownik w trakcie jednego roku kalendarzowego może pracować za granicą i w Polsce. Czy pracownik zatrudniony w Polsce w okresie wykonywania pracy za granicą może nadal podlegać polskim ubezpieczeniom? Czy dla wykonujących pracę w niektóre miesiące w roku poza granicami kraju można uzyskać formularze A1 w trybie delegowania?

Dodatek za pracę w nocy w 2014 roku

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Dodatek ten uzależniony jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Na jaki dodatek może liczyć pracownik za świadczenie pracy w porze nocnej w 2014 roku?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio 20 dni, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej. Pracownicy młodociani mogą natomiast liczyć na 26 dni urlopu już po roku pracy.

Czas pracy - zmiany

Dnia 23 sierpnia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz.U.2013.896), która nowelizuje przepisy w zakresie długości dopuszczalnych okresów rozliczeniowych czasu pracy oraz zasad ich przedłużania a także ruchomego czasu pracy.

Długie weekendy w 2014 roku

W 2014 roku pracownicy zyskają więcej wolnego niż w roku bieżącym. Pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowe dni wolne za dwa święta wypadające w sobotę. W nadchodzącym roku wypada też dużo długich weekendów, a umiejętne wykorzystanie urlopu może je jeszcze wydłużyć.

Ruchomy czas pracy w 2014 r.

Ruchomy czas pracy jest to korzystna dla pracowników forma organizacji pracy. Charakteryzuje się tym, iż umożliwia pracownikom rozpoczynanie i kończenie pracy w określonych przedziałach czasowych. Jego wprowadzenie wymaga co do zasady zawarcia przez pracodawcę porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. O objęcie ruchomym czasem pracy może również wystąpić sam pracownik.

Praca w nocy - dodatki w 2014 r.

Dodatek za pracę w nocy przysługuje pracownikowi, który wykonuje pracę w porze nocnej obejmującej 8 godzin między godziną 21.00 a 7.00. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku ze wzrostem płacy minimalnej od stycznia 2014 r., wzrośnie również dodatek za pracę w nocy.

Czas pracy kierowcy

Czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy określa ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U.2012.1155). Zalicza się do niego oprócz czasu przeznaczonego na samo prowadzenie pojazdu także wszystkie inne czynności związane z wykonywaniem przewozu.

Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r.

Minimalne odszkodowanie za mobbing równa się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ile będzie wynosiło w 2014 roku?

REKLAMA