Portal informacyjno-usługowy dla pracowników i beneficjentów pomocy społecznej od 2014 r.
REKLAMA
Portal Informacyjno-Usługowy emp@tia, służący beneficjentom pomocy społecznej i jej pracownikom, rusza od początku 2014 roku, natomiast w niektórych gminach prowadzony jest już pilotaż projektu. Jest miejscem, w którym każda osoba i rodzina poszukująca pomocy państwa uzyska kompleksową informację dotyczącą: rodzaju pomocy, o którą może się ubiegać, zasad jej przyznawania oraz instytucji publicznych jej udzielających. Równocześnie pracownicy instytucji publicznych uzyskają bieżące informacje dotyczące ich pracy.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Działalność socjalna
- Choć nic nie zastąpi prawdziwej empatii pracowników socjalnych, to dzięki temu projektowi zyskają oni nowoczesne narzędzie, ułatwiające im wypełnianie zadań - powiedział podsekretarz stanu Radosław Mleczko, podczas konferencji poświęconej uruchomieniu portalu emp@tia. - Przyszły rok poświęcimy na wdrożenie projektu - powiedział wiceminister Mleczko. - Mamy nadzieję, że na koniec 2014 r. wszystkie gminy dołączą do projektu i zaczną korzystać z tej formy komunikacji. Takim gminom resort bezpłatnie udostępnia niezbędne oprogramowanie.
Rusza także elektroniczny system Rejestru Jednostek Pomocy Społecznej. Zapewnia on gromadzenie całościowych danych z naciskiem na ich stałą i systematyczną aktualizację. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie obywatelom i urzędnikom dostępu do danych Jednostek Pomocy Społecznej. Wyszukiwanie jest możliwe poprzez określenie rodzaju poszukiwanej placówki lub jej lokalizacji - po podaniu kodu pocztowego - najbliższej wyszukującemu.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
W części informacyjnej są publikowane artykuły, dotyczące powstawania nowych jednostek oraz o działalności placówek, a także wyniki badań i analiz. Pracownicy jednostek mogą tu poszukiwać informacji o szkoleniach i seminariach.
Dyrektor Departamentu Informatyki w MPiPS Marek Kulawczyk zapewnił, że uruchomienie portalu emp@tia uprości i przyspieszy decyzje o przyznawaniu świadczeń. Wyjaśnił, że prace nad projektem rozpoczęły się jeszcze w 2007 r., a koszt projektu to ok. 50 mln zł.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat