REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Dziś najbardziej depresyjny dzień w roku

Dziś tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Wokół Blue Monday narosło wiele mitów i jeszcze więcej porad, jak łagodnie przejść przez najbardziej depresyjny dzień w roku? „W tym roku pokonam Blue Monday!” – tak brzmiały wypowiedzi większości z nas. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy na przestrzeni roku takich „smutnych poniedziałków” może być więcej?

Reprezentacja pracodawcy w sprawach pracowniczych i skutki jej naruszenia przy rozwiązywaniu umów o pracę

Reprezentacja pracodawcy w sprawach pracowniczych to w przypadku pracodawców, którzy są osobami prawnymi, osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba, a w przypadku pracodawców, którzy są osobami fizycznymi, pracodawca osobiście, osoby zarządzające lub inne do tego wyznaczone. Jakie są skutki naruszenia reprezentacji przy rozwiązywaniu umów o pracę?

Czy maszyny zastąpią ludzi w pracy?

Analitycy "The Economist" przedstawili prognozy dotyczące ewentualnego wzrostu bezrobocia związanego z rozwojem technologi. W jakim stopniu maszyny zastąpią ludzi w wykonywanych przez nich pracach?

REKLAMA

Zmiany w emeryturach 2014

Od 1 lutego 2014 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Od 1 kwietnia 2014 r. przez 4 miesiące ubezpieczeni opłacający składki emerytalne będą podejmowali decyzję o przyszłości swoich oszczędności.

Przystosowanie uczelni do potrzeb rynku pracy - priorytety MNiSW na 2014

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska, przedstawiła plany resortu nauki. W śród nich znajduje się między innymi współpraca nauki i gospodarki, poprawa jakości studiów wyższych i dostosowanie ich do rynku pracy oraz zwalczanie plagiatów i nieuczciwości.

Zdobąź tytuł "Firmy Przyjaznej Rodzicom"

„Firma Przyjazna Rodzicom” to ogólnopolski konkurs dla przedsiębiorców organizowany w projekcie „rodzina-i-kariera.infor.pl” realizowanym przez Next.pl Sp. z o.o. oraz Lechaa Consulting Sp. z o.o. w ramach Działania 1.5 Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Konkurs otrzymał honorowy patronat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Konsekwencje kontroli zwolnienia lekarskiego

Niezdolność pracownika do pracy powinna być udokumentowana zaświadczeniem lekarskim. Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo do kontrolowania zaświadczeń lekarskich w zakresie ich treści, a także prawidłowości późniejszego wykorzystania. Jakie uprawnienia im przysługują?

REKLAMA

Wysokość i składniki minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie to nie jest równoznaczne z tzw. wynagrodzeniem zasadniczym. Obejmuje ono także inne składniki wynagrodzeniowe i świadczenia ze stosunku pracy.

Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i przekazują informację roczną INF-2.

Podwyższenie wieku emerytalnego a praca w szczególnych warunkach

Osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą skorzystać z prawa do emerytury w obniżonym wieku. Podwyższenie wieku emerytalnego nie spowodowało wydłużenia wieku emerytalnego dla tych osób.

Zaświadczenie od pracodawcy żony pracownika potwierdzające niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat

Czy pracodawca pracownika składającego oświadczenie o korzystaniu z 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat może żądać dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy żony pracownika, które potwierdzałoby niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat?

Była wiceminister pracy o zmianach w systemie emerytalnym i walce z bezrobociem

Była wiceminister pracy krytykuje zmiany w systemie emerytalnym i sposób walki rządu z bezrobociem.

Praca w systemie równoważnych norm czasu pracy pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Praca w systemie równoważnych norm czasu pracy pracownika to praca zmianowa po 12 godzin. Czy może być zaplanowana dla pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Czy może pracować w nocy i godzinach nadliczbowych?

Trudności w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym

Bezrobocie nie sprzyja zakładaniu rodzin przez Polaków. Trudności w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym dają się we znaki pomimo wprowadzaniu do porządku prawnego wielu nowych instytucji wspierających rodziców.

Konieczność przeniesienia pracownika na inne stanowisko ze względu na stan zdrowia a brak wolnego stanowiska

Pracownik przed powrotem do pracy po chorobie przechodzi badania kontrolne. Lekarz medycyny pracy stwierdza, że pracownik nie może pracować dłużej na dotychczasowym stanowisku. Co należy zrobić, jeśli w zakładzie pracy nie ma innego wolnego stanowiska dla tego pracownika?

Niewielka liczba Polaków w zarządach globalnych firm

W zarządach globalnych firm nie zasiada zbyt wielu Polaków. Oprócz niewystarczających kompetencji na przeszkodzie stoją również niechęć do mobilności i nieodpowiednie zdolności komunikacyjne Polaków. Drogę do pracy na kierowniczych stanowiskach w światowych korporacjach ułatwia zdobyte na zachodnich uczelniach wykształcenie oraz doświadczenia z zagranicznych firm.

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Po przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych nie należy odprowadzać składek na te ubezpieczenia. Na jakiej podstawie płatnik może uzyskać informację o jej przekroczeniu? Czy można odzyskać nadpłaconą składkę?

Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i przekazują informację roczną INF-2.

Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

Przychody osiągane przez emerytów mogą sprawić, że ich świadczenie emerytalne ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu. Jaki przychód może uzyskać emeryt, by jego emerytura pozostała bez zmian?

Nowe przepisy dotyczące systemu emerytalnego wchodzą w życie

Nowe przepisy dotyczące systemu emerytalnego wchodzą dziś (15 stycznia 2014 r.) w życie. Dotyczą zakazu reklamy OFE oraz zachęty do oszczędzania w IKZE.

Kwota hipotetycznej a kwota prognozowanej emerytury

Różnica między kwotą hipotetycznej emerytury wyliczonej w "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS", a kwotą prognozowanej emerytury wyliczanej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to nie wynik błędu. Sedno stanowi sposób wyliczania obu świadczeń.

Oskładkowanie umowy o dzieło

Rząd planuje oskładkowanie umowy zlecenia, ale nie tylko. Zapowiada również objęcie ubezpieczeniem społecznym umowy o dzieło.

Zatrudnienie w handlu i produkcji wzrośnie

Zdaniem ekspertów zatrudnienie w handlu i produkcji wzrośnie. Przedsiębiorcy tych branży będą zatrudniać. Co więcej, współpraca urzędów pracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia oraz nowe programy wsparcia dla poszukujących pracy mają zahamować rosnący poziom bezrobocia. Szczególnym wsparciem zostaną objęte osoby poniżej 25. roku życia.

Czynniki utrudniające koncentrację w pracy

Czynników, które mają wpływ na brak skupienia pracowników przy wykonywanej pracy jest wiele. To nie tylko głośne rozmowy, telefony czy irytująca muzyka. Czynników, które nie pozwalają skupić się na pracy jest dużo więcej.

Choroba zawodowa

Choroba zawodowa to choroba, która spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub powstała w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Czy jesteś Pracodawcą Jutra? Rusza druga edycja konkursu dla firm - Artykuł sponsorowany

Ruszyła II edycja konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Konkurs ma celu wyróżnienie tych firm, które realizują przemyślane działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy. Przedsiębiorcy, którzy chcą powalczyć o tytuł Pracodawcy Jutra 2014, mogą zgłaszać się do PARP do 5 marca 2014 r.

Ochrona kobiet w ciąży w zakresie BHP

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Szczególnej ochronie podlega pracownica w ciąży. Celem pracodawcy powinno być wyeliminowanie zagrożeń dla jej zdrowia i bezpieczeństwa.

Praca w warunkach pracy tymczasowej a zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu

Kiedy w warunkach pracy tymczasowej można kwestionować zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu?

Pomoc dla osób, które straciły świadczenie pielęgnacyjne

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pewne jest, iż czekają nas zmiany w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Opiekunowie będą mogli ponownie uzyskać wsparcie, ale dopiero po nowelizacji przepisów. Do tego czasu mogą składać wnioski o zasiłki z pomocy społecznej.

Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby - 95. rocznica

Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby został wydany 11 stycznia 1919 r. Był to pierwszy polski akt prawny dotyczący ubezpieczenia na wypadek choroby. W sobotę 11 stycznia 2014 r. minęło 95 lat od jego wydania.

Nowe, modne kierunki studiów

Nowe, modne kierunki studiów wypierają kształcenie na tradycyjnych kierunkach. Najmniej popularne stają się te humanistyczne. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków znajduje się tylko prawo.

Likwidacja umów śmieciowych - kontrowersje

Likwidacja umów śmieciowych budzi kontrowersje. Według ekspertów oskładkowanie umów cywilnoprawnych przyniesie straty zleceniobiorcom i państwu.

Oskładkowanie umów zleceń, wprowadzenie bonu na zatrudnienie młodych i bonu migracyjnego - plany rządu na 2014 r.

Oskładkowanie umów zleceń, wprowadzenie bonu na zatrudnienie młodych i bonu migracyjnego to plany rządu na 2014 r. Zapowiedział je premier Donald Tusk.

Rozliczanie czasu pracy kadry kierowniczej

Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe świadczenia dla pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych. Regulacje te nie dotyczą co do zasady pracowników kadry kierowniczej. Jakie szczególne zasady w zakresie rozliczania czasu pracy dotyczą kadry kierowniczej.

Szkolenia przeciwpożarowe

Przeprowadzenie szkoleń pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest obowiązkiem pracodawcy. Jakie są podstawowe zasady przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od stycznia 2014 r.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców zaczynają obowiązywać od stycznia 2014 r. Są to m.in.: zmiany w procedurze wydawania zezwoleń na pracę na podstawie oświadczenia pracodawcy, zmiany w zasadach zatrudniania obywateli Armenii, zmiany w rozporządzeniu w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Inspektorzy pracy bez uprawnień do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę

Posłowie odrzucili projekt grupy posłów PiS, zgodnie z którym inspektorzy pracy posiadaliby uprawnienia do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na FGŚP i FP w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na FGŚP i FP za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych została podana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dnia 7 stycznia 2014 r.

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

Eksperci o sytuacji na rynku pracy w nowym roku

Eksperci prognozują stabilizację, nie wzrost zatrudnienia na rynku pracy w nowym roku. Chociaż miejsc pracy ma przybyć, dalej z trudną sytuacją będą musiały się zmierzać osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy oraz te w grupie wiekowej 50+.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego

Kiedy nabywa się prawdo świadczenia emerytalnego? Czy wpływ na to uprawnienie ma sposób zakończenia stosunku pracy?

Zgłoszenie gotowości do podjęcia pracy

Czy po przywróceniu do pracy przez sąd, pracownik w ustawowym 7 dniowym terminie mam obowiązek podjęcia pracy, czy tylko zgłoszenia gotowości do jej podjęcia?

Konieczność wystawienia świadectwa pracy

Czy należy wystawić pracownikowi świadectwo pracy po ustaniu jego terminowej umowy o pracę, a przed zawarciem umowy na czas nieokreślony? Jakie są zasady wystawiania zbiorowego świadectwa pracy? o tym poniżej.

Stopa bezrobocia w grudniu niższa niż przewidywano

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 13,4 procent - wynika z szacunków resortu pracy. Była niższa o 0,2 punktu procentowego niż w listopadzie - poinformował minister Władysław Kosiniak Kamysz.

Wpływ kultury organizacyjnej firmy na efektywność pracowników

Jaki wpływ ma kultura organizacyjna w firmie na efektywność, wyniki i rozwój organizacji? jest też jej wizytówką? Jak stworzyć spójny system zarządzania w oparciu o kulturę organizacyjną w firmie? O tym poniżej.

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Styczniowe rozliczenia w programie PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza możliwość złożenia dokumentów rozliczeniowych za grudzień 2013 r. w starej wersji programu Płatnik. Nową wersję programu Płatnik będzie trzeba zastosować przy rozliczeniach lutowych, obejmujących styczeń 2014 r.

Będą zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie ogłosiło, iż pracuje nad ustawą przywracającą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Powstająca regulacja ma realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r.

Zatrudnianie pracownika tymczasowego

Pracodawcy coraz częściej pozyskują pracowników z zasobów agencji pracy tymczasowej. Aby prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego, pracodawca musi zapoznać się z zasadami jego zatrudnienia. Odpowiedzi szukać należy w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

REKLAMA